Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

ŞİİR VE MÜZİK

Şair, Yazar, Belgeselci Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı, Mustafa Yürekli, Sosyal Medyadan Yaptığı Açıklamada,

Şiir, ne fikre ne hayale ne de müzikaliteye indirgenebilir; bütün bu unsurları aşkın, yepyeni bir sözdür şiir. Her şeye rağmen şiirde müzikalite, en az düşünce kadar, en az imge kadar önemlidir.

Yahya Kemal Beyatlı, Akıncılar şiirinde

“Bir gün yine doludizgin atlarımızla / Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla” dizelerinde çağdaş Türkçe ile aruzu adeta tek beden haline getirmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek’in “İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya / Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya” dizelerinde de yüksek müzikalite vardır.

Müzikalite, şiirdeki ahenktir; dolayısıyla aruz ve hece vezinlerinden uzakta serbest şiir formunda yazan şair için müzikalite ölüm kalım meselesi haline gelir. Ahmet Haşim şiirin tanımında “mûsikî ile söz arasında, sözden ziyade mûsikîye yakın mutavassıt bir lisandır.” diyerek şiirde müzikalitenin önemini iyi açıklamıştır. Müzikalitenin şiire ne kattığını, ne kazandırdığını iyi anlamak için üstat şairlerin büyük şiirlerinden seçtiğim eşsiz dizeleri tekrar tekrar okumuşumdur.

Sezai Karakoç’un şiirinde müzikalite iyi ayarlanmıştır ne baskındır ne de eksikliği hissedilir:

Çocuk düşerse ölür çünkü balkon / Ölümün cesur körfezidir evlerde / Yüzünde son gülümseme kaybolurken çocukların / Anneler anneler elleri balkonların demirinde”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.