Son sözü Danıştay söyleyecek?..

Son sözü Danıştay söyleyecek?..

Seçimlerin üzerinden bir yıl geçti ama Adana'da seçim tartışmaları bitmek bilmiyor...Adana'nın merkez ilçesi Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Zeynel Mızrak'ın...

Seçimlerin üzerinden bir yıl geçti ama Adana'da seçim tartışmaları bitmek bilmiyor...

Adana'nın merkez ilçesi Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Zeynel Mızrak'ın Adana 1. İdare Mahkemesi'nde açtığı 'Büyükşehir Belediye Meclisi'nin feshi ve merkez ilçe belediye başkanlarının düşürülmesine' ilişkin dava dosyaları 'görevsizlik' nedeniyle Danıştay'a gönderildi.

Mızrak'ın yine 'Büyükşehirde ikinci kez başkan vekili seçiminin yapılması ve bu hususta meclis 1. başkan vekilinin görevlendirilmesini yapan' Adana Valiliği aleyhine açtığı 'yürütmenin durdurulması ve iptal' davası da bir ay içinde karara bağlanacak. 1. İdare Mahkemesi valilikten konunun hukuki gerekçeleri hakkında savunma istedi.

Davalarla ilgili Adana Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Zeynel Mızrak, "Büyükşehir belediye meclisinin feshi ve 5 ilçe belediye başkanının düşürülmesi' için açtıkları davada yetkili olmayan 1. İdare Mahkemesi'nin dosyayı ?bekledikleri doğrultuda? görevli organ Danıştay'a gönderdiğini söyledi. Mızrak, Danıştay'ın İdari Yargılama Usulü Kanunu'na göre bir ay içinde iki dosyada karar vereceğini belirtti. Bu şekilde iddialarıyla ilgili işlemlerin gereğini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı'nı bypas ederek adli yargı üzerinden yaptıklarını ifade eden Mızrak, "Adana Valiliği aracılığıyla büyükşehir belediye meclisinin feshi ve ilçe belediye başkanlarının düşürülmesine dair dosyamız halen İçişleri Bakanlığı'nın masasında duruyor. Ben avukat değilim, avukat da tutmadım. Bu davaları kendim yürütüyorum. Türkiye'de ısrarla hakkını arayan herkesin mutlaka başarıya ulaşacağının bir örneğini göstermek için yola çıktım. Kimsenin yaptığı kanunsuzluğun yanına kar kalmayacağının mücadelesini veriyorum. Artık dosyalar Danıştay'ın önünde. Gelinen noktada amacıma ulaştım." dedi.

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu dile getiren Zeynel Mızrak, vatandaşlara haklarını ararken 'pes etmemelerini' tavsiye etti. Danıştay'ın talepleri doğrultusunda bir karar vermesini beklediklerine dikkat çeken Mızrak, "Kanun nettir. Meclis 15 gün içinde bir başkan vekili seçmek zorundadır. O süre tüketilmiştir. Meclisin feshi ile ilgili üsten derhal bir işlemin yapılması gerekirdi. Ama madem bu gerçekleşmedi, biz alttan gerekeni yerine getireceğiz." şeklinde konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, hakkındaki soruşturmalar nedeniyle görevinden uzaklaştırılınca yerine başkan vekili olarak AK Partili Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan seçilmişti. Mahkeme Çelikcan'ın başkanvekilliğine dair yürütmeyi durdurma kararı verince, ikinci kez yapılan başkan vekilliği seçiminde MHP Meclis Üyesi Zihni Aldırmaz bu göreve getirilmişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler