Stratejik Burseya Dağı ele geçirildi

Stratejik Burseya Dağı ele geçirildi

Zeytin Dalı Harekatında, stratejik Burseya Dağı ele geçirildi. Harekatta bugüne kadar 484 terörist etkisiz hale getirilirken, komandolar ve ÖSO askerleri hedeflere ilerliyor.

ANKARA/AZEZ/AFRİN

Zeytin Dalı Harekatında, stratejik Burseya Dağı ele geçirildi. Harekat kapsamında bugüne kadar 557 terörist etkisiz hale getirilirken, komandolar ve ÖSO askerleri hedeflere ilerliyor.

Burseya Dağı'na Türk Bayrağı dikildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, PYD/PKK'dan ele geçirildi.

TSK'dan açıklama

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Burseya Dağı'nın ele geçirildiği, bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetlerinin sürdürüldüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Bugün saat 14.30 sıralarında TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun Burseya (Barşah) Dağı'nı ele geçirdiği ifade edilen açıklamada, halen bölgenin teröristlerden temizlenmesi faaliyetlerinin sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, hava harekatı, taarruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen harekatın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği kaydedildi.

Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu.

Tahkimat çalışmalarına başladı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in kuzeydoğusunda terör örgütü PYD/PKK'dan ele geçirilen stratejik önemdeki Burseya Dağı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), ileri güvenlik ve tahkimat çalışmalarına başladı.

Yaklaşık yedi yıldır Afrin'i işgal eden terör örgütü PYD/PKK'nın, Burseya Dağı'nda yaptığı hendek ve geçişli tünel sistemlerine dayalı savunma hatları içinde, örgütün geri çekilme sırasında kurmuş olabileceği tuzakları tarama ve imha faaliyeti gerçekleştiriliyor.

Burseya Dağı'nı güneyden kuzeye geçen hendek ve tünel sistemleri içinde kurulan El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve mayınlı tuzaklara karşı başlatılan çalışmada TSK ve ÖSO'ya bağlı birlikler yer alıyor.

Komandolar ve 3. Kolordu etkisi

Sabah saatlerinde başlayan operasyonda öncü görev alan TSK seçkin komando birlikleri ile ÖSO bünyesindeki 3. Kolordu, ele geçirilen zirveyi terör örgütünün yeniden geri alma amaçlı olası saldırılarına karşı tahkim çalışmalarını da icra ediyor. 

TSK ve ÖSO, terör örgütü mensuplarının Burseya Dağı'na yönelik herhangi bir karşı girişimine karşı ileri güvenlik hatları da kuruyor.

SİHA'ların büyük katkısı 

Burseya Dağı'nın terör örgütü PYD/PKK'dan temizlenmesi operasyonunda TSK envanterindeki Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) da görev aldı. Terör örgütünün yer üstü hedefleri ile tünel mevzilerinin giriş alanları SİHA'ların başarılı atışları ile vuruldu.

557 terörist etkisiz hale getirildi

 

Genelkurmay Başkanlığından, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 557 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada, harekatla ilgili şu bilgilere yer verildi: 

"Hava harekatı, taarruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen Zeytin Dalı Harekatı, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. Hava Kuvvetlerince gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 20 hedef imha edilmiştir. Harekata katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gün içerisinde 73 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 557 olmuştur."

PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmalarda bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinden hayati tehlikesi olmayacak şekilde iki askerin yaralandığının belirtildiği açıklamada, bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubunun şehit olduğu, hayati tehlikesi olmayacak şekilde dört ÖSO mensubunun da yaralandığı bildirildi.

Toplam 19 nokta kurtarıldı

AA muhabirinin ÖSO askeri kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Burseya Dağı'nın terör örgütü PYD/PKK'dan temizlenmesinin ardından Kastel Cündo köyü, TSK ve ÖSO tarafından kontrol altına alındı.

Gece saatlerinde TSK savaş uçaklarının hava harekatı ve topçu atışlarıyla vurulan Burseya Dağı'na yönelik operasyonla harekatın 9. gününde Afrin'in beş beldesinde 14'ü köy, biri köy altı yerleşim ve 4'ü stratejik tepe olmak üzere 19 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın önceki günlerinde Bülbül beldesinde Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa köyleri ve Kürdo köy altı yerleşimi, Racu beldesinde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, 740.Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak, Cinderes beldesinde de Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni ele geçirmişti.

Terör hedefleri havadan ve karadan ateş altına alındı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis-Hatay hudut hattında tespit edilen PYD/PKK hedefleri savaş uçakları ve Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı. 

Bombalanan alanlardan yükselen dumanlar, sınırın Türkiye tarafından da görülebiliyor.

Komandolar ve ÖSO askerleri belirlenen hedeflere ilerliyor

Harekat kapsamında Burseya Dağı'nda terör örgütüne ait kule, mevzi ve hedefler, çeşitli üslerden havalanan savaş uçaklarınca bombalandı. Tankçı ve topçu birlikleri de bölgeyi yoğun ateş altına aldı. Komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu askerleri ise belirlenen hedeflere doğru ilerliyor.

Burseya Dağı çevresinde bombalanan alanlardan yükselen yoğun duman ve şiddetli patlama sesleri Kilis'in sınır köylerinden de duyulabiliyor.

Terör örgütü PYD/PKK'ya ait kule, mevzi ve hedefler vuruldu

Burseya Dağı'nda belirlenen terör örgütü PYD/PKK'ya ait kule, mevzi ve hedefler savaş uçakları, tank ve top birliklerince yoğun ateş altına alındı. 

Öğlene doğru bombardımanın şiddeti azalırken, komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu askerlerinin belirlenen hedeflere ilerlemeye başlamasının ardından yoğun çatışma sesleri duyulmaya başlandı. 

TSK ve ÖSO, Cinderes beldesindeki PYD/PKK mevzilerini yoğun ateş altına aldı

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK, Afrin'in batısındaki operasyon çerçevesinde Cinderes beldesindeki örgüte ait noktaları savaş uçakları ve topçu atışlarıyla vuruyor.

Cinderes beldesinde TSK uçaklarının nokta atışları sürerken bölgede konuşlanan ÖSO birlikleri de mevzilerini en uç noktalara taşıyarak "drone"larla keşif çalışmalarına devam ediyor.

Cinderes beldesi, PYD/PKK’nın Hatay'ın Reyhanlı ilçesine saldırı düzenlediği stratejik bölge olmasının yanı sıra Afrin’e uzanan düz vadi özelliği taşıyor.

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilerleyen safhaları açısından Cinderes bölgesindeki gelişmeler önem arz ediyor.

Afrin'de sivil halka insani yardım

Terör örgütü PYD/PKK'nın işgali altındaki Afrin'de örgütten kurtarılan köylerde halk Mehmetçik'e ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarına sevgi gösterisinde bulunuyor.

Afrin'de çekilen bir görüntüde de Özgür Suriye Ordusu üyelerinin traktöre yüklediği gıda maddelerini sivil halka dağıttığı görüldü.

Afrin'de sivil halka insani yardım

Türk Silahlı Kuvvetleriyle (TSK) birlikte Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), terör örgütünden temizlenen köylerde sivil halka insani yardım dağıttı.

 

ÖSO mensuplarınca yardım malzemeleri bizzat evlere gidilerek Afrin köylülerine teslim edildi. Yardımları alan köylüler de Türkiye ve Özgür Suriye Ordusuna teşekkür etti.

Muhabir: Levent Tok, Said İvicioğlu, Ömer Koparan

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler