İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Suriye’de çözümün düğüm noktası; PKK/PYD..

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde gerçekleştirilen Suriye konulu üçlü zirvede. Suriye'de savaş sonrası düzenin nasıl şekillendirileceği ve dolaylı olarak Suriye lideri Beşar Esad'ın geleceği ile ilgili bir zirve olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

Üçlü zirve sonrası liderlerin yaptığı açıklamada dikkat çeken en önemli husus ise, Rusya lideri Putin’in "Suriye halkının bütün kesimlerinin katılacağı bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık",” Tüm tarafların taviz vermesi gerekecek”. Sözü ve teyit eder şekilde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de Suriye'de tarafların bir araya geleceği görüşmeye Rusya ve Türkiye ile beraber destek verdiklerini söylemesiydi.

 

Bugün Suriye’de muhatap alınacak grup olarak merkezi meşru Esad yönetimi, Esad yönetime karşı ayaklanan muhalifler (Özgür Suriye Ordusu “ÖSO”) ve iç savaşı fırsat bilerek parsa toplamaya çalışan PKK/PYD terör örgütü gösteriliyor.

Türkiye, PKK/PYD’nin bir terör örgütü olduğu konusunda hassasiyet ve endişesini her fırsatta ortaya koyuyor. Bu nedenle siyasi görüşmelere, PYD'nin katılıp katılmayacağı Rusya ile Türkiye arasındaki en önemli anlaşmazlık sebeplerinden biri. Suriyeli Kürt yayın kuruluşu Hawar’ın, haberine göre  “Rusya, PYD'yi Ulusal Diyalog toplantısına davet ettiği, PYD danışmanlarından Sihanouk Dibo'nın davete olumlu baktığı

 

Soçi’deki zirvede Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, önceliğin “terörist grupların süreçten dışlanması önceliğimiz. Bir terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı kimse bizden beklemesin" olduğunu söyleyerek bunu bir kez daha vurguladı. Ancak Rusya’da, ABD gibi PKK/PYD’yi terörist olarak görmüyor. Bu nedenle Suriye Kürtler konusu, Rusya ile Türkiye arasında çözümsüz olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’deki çözüm için Afrin'de “olumsuzlukların çözülmesinin” bu süreçte kritik bir adım olacağını belirtip, uluslararası topluma da üç ülkenin atacağı adımlara destek olması çağrısında bulunması çok önemli bir mesajdı. Afrin konusunda Rusya ve İran’ın tutumu ile ABD ve koalisyon güçlerinin tutumu. Suriye’de hem PKK/PYD konusunda, hem de Suriye’de çözüm konusunda, ne kadar samimi olduklarını gösterecektir.

Başlangıçta Suriye konusunda aceleci ve yanlış bir politika izleyen AKP iktidarı, şu anda Suriye’de çözüm için beklide, Suriye’deki gruplardan daha fazla istekli ve çaba gösteren bir tutum içerisinde. Türkiye’nin Suriye’de iki büyük hassasiyeti var.

“Birincisi PKK/PYD diğeri ise, Suriye’nin toprak bütünlüğü.” Rusya ve İran, Suriye’de tüm gruplar ile birlikte bir çözümden söz etse de, öncelikleri Esad’ın geleceği.

 

Bu nedenle Suriye’de çözüm için üç ülkenin önündeki en büyük sorun;

-Rusya'nın PYD'yi Ulusal Diyalog toplantısına davet etmesi,

-PKK/YPG'nin kontrolündeki Afrin.

-Sınırda PKK/YPG’nin taciz’i ve karşılıklı atışlar,

-Rusya'nın da bölgede askeri olması,

-Türkiye'nin PKK/YPG'yi sınırlarından uzaklaştırma çabası,

-Türkiye'nin, hem sınırdan hem de güneyde İdlib'den Afrin'e her an girme hazırlığında olması,

 

Şimdi üç ülkenin Suriye’de, çatışmasızlık bölgeleri oluşturmak ve bir çözüm arayışı için Eylül'de Astana'da vardığı anlaşma sonrası, Antalya’da dış işleri bakanları, Soçi’de devlet başkanları seviyesinde yapılan görüşmeler. ABD olmadan bölgesel bir düzen kurmayı başarması için önceliği bu sorunların çözülmesi olacak. Çünkü Türkiye için PKK/PYD sorunu çözülmeden Suriye’de çözüm elde etmek mümkün olmayacaktır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

24.11.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.