Suriyeli gerginliği ve çözüm...

Suriyeli tarafından iş dönüşü sırtından aldığı bıçak darbeleri ile kan kaybından vefat eden Yahya Kırlangıç’ın katili ev hapsine alınmış. Bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden gencin babası, kadim dostum Ahmet Kırlangıç’ı ziyaret ettim bazı sorular sordum. Kırlangıç’ın akrabaları, özellikle gençlerin, öfkeli olmasına rağmen kendisi aklıselim düşünüyor ve buna göre hareket ediyor, gerginlikten yana değil. Sadece haklı olarak çocuğunu öldüren katile hak ettiği cezanın verilmesini istiyor.

Adana’nın yamaçlı semtinde bulunan ve yüzlerce Suriyeli ailenin yaşadığı çadırlardan birkaç tanesi semt sakinleri tarafından ateşe verilmiş, gerginlik her geçen gün artıyor. Bir hafta içerisinde benzeri birkaç olay daha yaşandı bunların bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Birileri Türklerle Suriyelileri çatıştırmak istiyor.

İzlediğim haberler üzerine Ahmet Kırlangıç’ı bir kez daha aradım:’’Haberleri dinledim, gerginlik tırmanıyor. ’’ Dedim. Kendisi şunları söyledi: ’’Ben inançlı bir insanım, İslam hukukunda kıssas vardır. Fakat ülkemizde böyle bir uygulama olmadığından biz çözümü devletimize bıraktık. Lakin devlet henüz cezayı vermedi buna rağmen biz sabırla bekliyoruz. Katilin çevresi sosyal medyadan kışkırtıcı paylaşımlar yaparak yarayı kaşıyor. İnşaAllah biz bu tuzağa düşmeyeceğiz.’’

Biz Suriye’de direnişin başladığı günden bu yana kardeşlerimize ev sahipliği yapıyor gerekli yardımları ulaştırıyoruz yaşanan sorunları hiçbir zaman dile getirmedik. Yeri geldikçe ilgili mercilere bilgi verdik. Ama artık bazı şeyleri net konuşmamızda fayda var.

Ülkemize gelen misafirler arasında PYD, DAİŞ Ve Suriyeli muhaberat elamanlarının olması ve burada bir takım karışıklıklar çıkarması sürpriz olmasa gerek. Bize düşen bu tür fitnelere karşı hazırlıklı olmak ve onlara fırsat vermeden gerekli adımları atmak, tespit edilenlerin bertaraf edilmesidir.

Neredeyse beş yılı aşkındır ülkemizde olan Suriyelilerin misafirlikleri bitmiştir ve artık kurallara uymaları gerekmektedir. Bu yönde yoğun bir çalışma ile bütünleşme sağlanmalıdır. Aksi takdirde bizi ileride daha büyük sorunlar beklemektedir.

 Kiraladıkları evlere hasar vermelerine, çıkarken borçlarını ve faturalarını yatırmadan gitmelerine tanık oluyoruz. Belleri bıçaklı Suriyeli gençler örgütlenmeye devam ediyor. Maalesef uyuşturucu, fuhuş, dilenciliğin sektörleşmeye başladığı, parklarda trafikte kural tanımaz kaba insanların sayılarının arttığı bir süreci yaşıyoruz.

Halkımız kendi içlerinde yaşayan bu insanları artık çok iyi tanıyor, her geçen gün tanıdıkça içlerinde büyüyen bir öfke mevcut. Korkarım bir gün bu iç öfke dışa büyük bir patlama ile vuracak. Bu yüzden acilen önlemler alınmalı ve gerekli adımlar atılmalıdır.

Ülkemizde Üç milyon misafir olduğu ifade ediliyor. Bunların içerisinde uyuşturucu, hırsızlık, fuhuş gibi yüz kızartıcı işlere bulaşan, cinayet işleyen kişiler hiç bekletilmeden sınır dışı edilmelidir.

Yamaçlı bölgesinde kurulan çadırlar kaldırılmalı,  bu ilkel görüntüden kurtulmalıyız.  Burada yaşayan insanlar, iyi niyetli insanlarımızı istismar etmeye devam ediyor ve kamuoyunda STK’lar ve devletin birimleri zor duruma düşürülüyor.

Bizimle birlikte yaşayacak olan kardeşlerimizin artık bu ülkenin kanun ve kurallarına uyması ve uyum içerisinde yaşaması gerekiyor. Devletin STK’lar ile işbirliği yaparak gerekli adımları atmasında fayda var.

Biz düne kadar Suriyelilerin yaşadıkları mağduriyetleri yazdık, yetkililere ilettik. Lakin şuan durum değişiyor. Biz yine uyarılarımızı yapmış olalım ve sorumluluğumuzu yerine getirelim ki akıbetimiz hayr olsun!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum