Tankut, çiftçiye tercüman oldu!

Tankut, çiftçiye tercüman oldu!

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, gübre fiyatlarının son iki ayda yüzde 45 oranında artmasının üreticileri ciddi şekilde endişelendirdiğini kaydetti.Tankut,...

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, gübre fiyatlarının son iki ayda yüzde 45 oranında artmasının üreticileri ciddi şekilde endişelendirdiğini kaydetti.

Tankut, Başbakan Erdoğan?a ?Bu fiyat artışlarının geri çekilmesi konusunda firmalara bir yaptırımınız olacak mıdır?? diye sordu.

Tankut, çiftçiye tercüman oldu!

ADANA ? Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, çiftçinin en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde gübre fiyatlarının hızla artmasının; üreticileri endişe, umutsuzluk ve bezginliğe ittiğini bildirdi.

BAŞBAKAN?A SORDU

Başbakan Tayyip Erdoğan?ın cevaplaması talebiyle yazılı soru önergesi veren Tankut,

?Tarımsal faaliyetler konusunda Dünyadaki rakiplerine göre üretim girdi maliyetlerinin (mazot, gübre, tohum vs) altında ciddi ölçüde ezilen üreticilerimiz, en önemli girdi maliyeti olan gübrenin tam kullanım döneminde hiçbir ekonomik kritere uymayacak oranlarla artan fiyatları ile karşılaşmıştır. Bu artış günbegün devam etmektedir? dedi.

YÜZDE 45?LİK ARTIŞ

10 Aralık 1009 tarihinden bu tarafa kompoze gübrelerden 20.20?nin ton fiyatının yüzde 41 oranında artarak 650 liraya, DAP?ın yüzde 37?lik artışla 920 liraya, azotlu amonyum sülfat gübresinin de yüzde 45 oranında artarak 400 liraya çıktığına dikkat çeken MHP Milletvekili Tankut,?Bu gübrelerde son aylarda yaşanan ve çiftçilerimizi ciddi derecede mağdur eden fiyat artışlarından haberdar mısınız?? diye sordu.

AŞAĞI ÇEKİLECEK Mİ?

Yılmaz Tankut, ayrıca ?Gübre üreticisi ve ithalatçısı firma veya kuruluşlara yönelik olarak, bu artışın nedenleri konusunda bir görüşmeniz olmuş mudur? Bu fiyat artışlarının geri çekilmesi konusunda firmalara bir yaptırımınız olacak mıdır? Üretimin en önemli girdilerinden olan gübre fiyatlarında özellikle ekim dönemlerinde yaşanan artışlarla ilgili olarak ne gibi önlemler alınacak veya hangi çalışmalar yapılacaktır?? sorularına cevap aradı.

--

MHP Adana İl Bşk.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler