Tecavüzcüye Af mı?

“ Tecavüzcüye af” tartışmaları devam ediyor. Peki, biz bu tartışmaların neresinde durmalıyız? Hükümetten yana mıyız yoksa muhalefetten yana mı olmalıyız?

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yanlış yapıyor ve bu yanlışlara devam ediyoruz.

Yandaş veya karşıt olmak, partizanlık yapmak yerine hak ve hukuktan yana olmalıyız.

Yeryüzünde yaşanan tüm sorunlar ortak olmasına rağmen, her ülkede farklı bir uygulama, adalet anlayışı, ahlak, hukuk sistemi var.

Dünya’nın neresine giderseniz gidin, beşeri hukuk hep sorunlu, sürekli değiştirilen, her hukukçunun ideolojisi ve yorumuna göre değişen, don lastiği gibi nereye çekseniz oraya giden bir hukuk sistemi var ve insanların sorunlarına çözüm üretemiyor.

O halde uygulayıcısı kim olursa olsun, belirleyicisi Allah olan bir hukuk olmadığı sürece bu sorunlar devam edecektir, ben böyle düşünüyorum.

Kitabımız Kuran’da aile, iş, miras, savaş, ahlak, namus, insan hakları gibi kavramların içleri doldurulmuş, insan için en uygun hukuk belirlenmiş ve bunlara uyulması istenilmiş buna rağmen insanların bir kısmı şeriat istemiyoruz diye feryat figan ediyor.

Her ülkenin bir şeriatı var, beşeri olunca kabul, ilahi olunca reddediliyor.

Şimdi gelelim cinsel istismar ve af konusuna… Ve soralım yaşı küçük veya büyük olsun; taciz, tecavüz, cinsel istismara dur demek, faillerine en ağır cezayı vermeye ve mağdurlara sahip çıkmaya bu yolda mücadeleye var mıyız?

Eğer varım diyorsak; küçük yaşta evliliğe karşı çıkarken genelevlerde, otellerde para karşılığı onlarca erkeğe pazarlanan çocuklar ve fuhuş sektöründeki her türlü cinsel tahrik ve teşvik türüne karşı çıkmalı ve tavrımızı net olarak ortaya koymalıyız.

Mesela eş cinseller, küçük yaştaki çocukları -rol gereği diyerek- babaları yaşında erkeklerin koyunlarına sokanları, eğlence merkezlerinde dansözlük yaptırılan genç kızları görmezden gelemeyiz, adına çağdaş yaşam ve özgürlük diyerek geçiştiremeyiz.

Yazılı, işitsel, görsel olarak insanları tahrik eden cinsel istismarcı basını, sapık ilişkileri teşvik eden dergileri, sosyal medyada yapılan porno paylaşımları, TV programlarının içeriğini, kalitesini, ahlakını sorgulayacak tüm etkenleri ve sorunları konuşabilecek miyiz?

Fikrimiz, inancımız ne olursa olsun; tüm lüks otellerde ve genelevlerde çalıştırılan kadınlara veya onları pazarlayanlara, resmi veya imam nikâhsız birlikteliklere, tüm cinsel istismar, taciz-tecavüz, tahrik, teşvik ve kışkırtıcıları kimler olursa olsun. Konuşulur, tartışılır ve en ağır şekilde cezalandırılırsa adalet yerini bulur, aksi takdirde bu tutarsız, ikiyüzlü tartışma bizi bir yere taşımaz.

Bataklığı bırakıp sineklerin tartışıldığı bir ortamda bu sorunu çözemeyiz.

Biz suçu tespit edip, suçluyu yargılayarak gereken cezayı vermeyen kim olursa olsun yanında değil, her zaman karşısında olacağız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.