TRT yayın kalitesini yükseltiyor...

TRT yayın kalitesini yükseltiyor...

TRT'nin, yayınlarını yurdun dört bir köşesindeki yerleşim birimlerine ulaştırmak için yeni radyo ve televizyon vericeleri kurarak, teknolojisini geliştirdiği...

TRT'nin, yayınlarını yurdun dört bir köşesindeki yerleşim birimlerine ulaştırmak için yeni radyo ve televizyon vericeleri kurarak, teknolojisini geliştirdiği bildirildi.

TRT Çukurova Müdürü Halil Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, yayın kalitesini yükseltme çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirtti.

Çukurova Müdürlüğü'nün sorumluluk alanında Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Karaman, Osmaniye, Aksaray, Konya, Hatay ve Niğde'nin bulunduğunu belirten Kahveci, 11 ilde TRT'nin yayın kalitesinin artırılması için vericilerin güçlendirilmesi ve eskiyen cihazların yenileriyle değiştirme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.

Kahveci, yeni döneme iddialı yapımlarla hazırlandıklarını ifade ederek, yayınları yurdun dört bir köşesindeki yerleşim birimlerine ulaştırmak için de, yeni radyo ve televizyon vericileri kurduklarını ve teknolojilerini geliştirdiklerini vurguladı.

Çalışmalar kapsamında mevcut istasyonlardaki eski teknoloji ürünü radyo ve TV verici cihazlarından 93'ünün yenileriyle değiştirildiğini belirten Kahveci, şöyle devam etti:

''Bu cihazların gücü ise 1 ila 10 kw arasında değişiyor. Eski teknoloji ve coğrafi şartlar nedeniyle atıl durumda bulunduğu için kapatılan 76 istasyonda da, demonte çalışmaları gerçekleştirildi. Yayınların daha kaliteli iletilmesi ve sayısal karasal yayıncılığın alt yapısının oluşturulması amacıyla yeni istasyon kurma çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Bu kapsamda, Kilis, Gaziantep-Nurdağı, Adana-Tufanbeyli ve Pozantı, Kahramanmaraş- Türkoğlu, Osmaniye-Kadirli, Niğde-Altunhisar, Aksaray-Gülağaç ve Karaman-Sarıveliler'de modern cihazların yer alacağı konteyner tipi istasyonlar kuruyoruz.

İstasyonlardaki eski teknoloji ürünü cihazlar, 10 katı daha güçlü cihazlarla değiştirilirken, anten sistemleri de yenileniyor. Teknolojinin yenilenmesiyle daha az enerji tüketilerek daha fazla kapsama alanına ulaşıyoruz.''

Kahveci, TRT'nin, yüzde 99,9 izlenebilirlik oranı ile Türkiye'nin en geniş yayın ağına sahip bulunduğunu vurgulayarak, hedeflerinin yayınların net olarak izlenilmediği tek bir nokta bile bırakmamak olduğunu belirtti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.