Türk diplomatları dünyanın fethi için yolda..

Türk diplomatları dünyanın fethi için yolda..

    Türkiye'nin aktif dış politikası, dünyada dikkat çekmeyi sürdürüyor. Fransa'nın etkili gazetelerinden Le Monde, "Türk diplomasisinin...

 

  

 

Türkiye'nin aktif dış politikası, dünyada dikkat çekmeyi sürdürüyor. Fransa'nın etkili gazetelerinden Le Monde, "Türk diplomasisinin yeni ufukları"nı değerlendirdiği analizinde, kendisi için "Türk Kissinger" nitelemesi yapılan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun döneminde Türkiye'nin bir "diplomatik cüce" olmaktan çıktığını vurguladı.

 

"İstanbul, yine bir bölgesel fener oluyor" ifarelerini de kullanan gazete, "(Türk) diplomatları, dünyanın fethi için yola çıkıyor, yeni karmaşık sorunları keşfediyorlar" diye yazdı.

"Türk diplomasisinin yeni ufukları" başlıklı analizde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yönetimindeki Türk dış politikasında yapılan hamlelere dikkat çekildi. Davutoğlu'nun "Eksenimiz Ankara, ufkumuz 360 derece" sözleriyle ile başlayan analizde görevinde henüz bir yıl doldurmadan Davutoğlu için, "Türk Dışişleri Bakanı, tüm cephelerde faaliyet gösteren yeni Türk diplomasisinin mimarıdır." denildi.

Le Monde, uzun bir dönemde uluslararası alanda "bir diplomatik cüce" olarak algılanan Türkiye'nin artık dünyanın güçleri arasında bir yere talip olduğunu belirtirken "ince ruhlu ve kültürlü" dediği Davutoğlu'nun 1990'lı yıllarının sonunda geliştirdiği, "stratejik derinlik" teorisinin Türkiye'nin yeni uluslararası çevredeki yerini yeniden tanımladığını kaydetti.

İSTANBUL YENİDEN BÖLGESEL FENER

Ahmet Davutoğlu'nun "komşularla sıfır problem" ilkesini uyguladığı belirtilen analizde bu çerçevede Türkiye'nin Suriye, Irak, Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkilerdeki gelişmelere dikkat çekildi. "Ankara'daki Amerikan Büyükelçi'nin 'Türk Kissinger' lakabını taktığı Sayın Davutoğlu, yavaş adımlarla Türkiye'nin çevresini yeniden çiziyor." diyen gazete, "Türkiye'de Mısır ve Suudi Arabistan'ın zayıflamasından yararlanarak, Ortadoğu'da başlıca bir oyuncu haline geliyor. İstanbul da yine bir bölgesel fener oluyor." sözlerini de kullandı.

Türk hükümetinin Müslüman dünyası için "model" oluşturduğu vurgulanırken "Dindar bir Müslüman olan Sayın Davutoğlu'nun stratejisi, sık sık eleştirenler tarafından 'neo Osmanlı' olarak niteleniyor. Bazıları, Türkiye'yi geleneksel müttefikleri ABD, İsrail ve Azerbaycan'a bile sırtını dönmekle suçluyorlar." denildi. Davutoğlu'nun ise, "Türk diplomasisinin iki direği, AB ve NATO olmayı sürdürüyor." diyerek "neo Osmanlıcılık" iddialarını reddettiğinin belirtildiği analizde, AB üyelik müzakerelerinin açık bir biçimde yavaşlamasına karşın Türk hükümetince yürütülen reformların "az çok" Brüksel yolunu izlediği kaydedildi.

Barack Obama'nın başkan seçilmesinin ardından ABD ile ilişkilerinin net bir biçimde güçlendirildiğini yazan Le Monde, "Washington'da sadece askeri çıkar çevrelerine yakın olan cumhuriyetçi çevreler, Türkiye'nin İran ve Suriye ile olan diyaloğuna bozuluyor." yorumunu yaptı. Le Monde, analizine son verirken de Ankara'nın artık G-20 üyesi olduğuna, BM Güvenlik Konseyi'nde geçici üye olarak görev yaptığına, Rusya ve tüm Doğu Avrupa ile bağlarının güçlendirildiğine dikkat çekerek, "Diplomatları, dünyanın fethi için yola çıkıyor, yeni karmaşık sorunları keşfediyorlar. Türkiye 2010 yılında Japonya Yılı'nı kutluyor. Brezilya ile çok önemli ortaklıklar kurdu. Afrika'da da görülmemiş bir hamle başlattı." sözlerini de kullandı.

Davutoğlu kül bulutu engeline aldırmıyor

Türkiye'nin son yıllarda takip ettiği proaktif diplomasinin mimarı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temasları baş döndürmeye devam ediyor. Avrupa'daki hava trafiği, İzlanda'da bir yanardağdaki kül bulutu yüzünden durma noktasına gelirken Davutoğlu, son 9 günde 6 ülke gezip kıtalar geçti. Amerika'nın başkenti Washington'da 12 Nisan'da yapılan nükleer güvenlik zirvesine katılan Davutoğlu, burada Ermeni ve Amerikalı meslektaşları ile bir araya geldi. ABD'den Brezilya'ya hareket eden Davutoğlu, 16 Nisan'da dışişleri bakanının yanı sıra Devlet Başkanı Lula da Silva ile görüştü. Washington'daki Ermeni mesaisini görüşmek için Bakü'ye geçen Davutoğlu, aynı gün Tahran'a intikal etti. İran'daki yoğun mesaisinin ardından Sırbistan'a uçarak başkent Belgrad'da düzenlenen İspanya-Türkiye-Sırbistan üçlü zirvesine katıldı. Davutoğlu, Belgrad'dan sonraki durağı olan Brüksel'de, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlusu üyesi Stefan Füle ve AB Komisyonu Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton ile görüştü. Bakan'ın, NATO zirvesi için Estonya'nın başkenti Tallinn'e ve KKTC'ye gitmesi bekleniyor. DIŞ HABERLER SERVİSİ ZAMAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.