Türkiye, ABD Elçisini Ankara'ya çağırdı

Türkiye, ABD Elçisini Ankara'ya çağırdı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından bugün kabul edilen tasarıyla ilgili Başbakanlık'tan anında tepki geldi. Türkiye'nin ABD Büyükelçisi...

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından bugün kabul edilen tasarıyla ilgili Başbakanlık'tan anında tepki geldi. Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan acilen Ankara'ya çağrıldı.

Hükümet açıklamasında, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesine ilişkin olarak, ''Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz'' denildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın bu gelişme çerçevesinde istişareler için bu akşam Ankara'ya çağrıldığı bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yayımlanan ''Hükümet Açıklaması''nda, Türkiye'nin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesinin üzüntüyle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz. Bu tasarıyı destekleyenler, tarihi gerçekler ve uzman tarihçiler arasındaki konuyla ilgili fikir ayrılıklarını görmezden gelerek siyasi saiklerle yanlış ve haksız bir tutum benimsemişlerdir.

Tasarı, 1915 olaylarına ilişkin olarak içerdiği somut tarihi hataların yanı sıra, tamamen tek yanlı bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu halkının tümünün yaşadığı acı olayların tarihçiler tarafından ön yargısız biçimde ve bilimsel yöntemlerle, tarihi kaynak ve arşivlere dayanılarak incelenmesi gerektiğine inanmaktadır.

Siyasetçilerin, tarihçilerin alanına yönelik müdahaleleri her zaman olumsuz etkiler yaratmıştır.

Tasarının, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabulünün arzu edilmeyen sonuçlara yol açacağına esasen konuya ilişkin girişimlerimiz sırasında açıklıkla işaret edilmişti.

Tüm uyarılarımıza rağmen Komite tarafından kabul edilen bu tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermesinden ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki çabaları sekteye uğratacak olmasından ciddi kaygı duyuyoruz.

ABD ile geniş bir ortak gündem çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları olumsuz etkileyebilecek bu karar, maalesef bir stratejik vizyon eksikliğine de işaret etmektedir.

Washington Büyükelçimiz Namık Tan, bu gelişme çerçevesinde bu akşam istişareler için Ankara'ya çağrılmıştır.''

OYLAMA ÖNCESİ ANKARA'DA YAŞANANLAR

ABD Dış İlişkiler Komitesinde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarının oylandığı saatlerde Ankara'da hareketli saatler yaşandı.

Tasarının oylama sürecini yakından takip eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı kadroları, tasarının geçmesi veya geçmemesi ihtimallerine karşı planlar geliştirirken, bu planları siyasi irade ile de paylaşarak Türkiye'nin izleyeceği politikayı netleştirdi.

Davutoğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile önceden planlanan akşamki görüşmesinin tasarının Komitede onaylanması saatlerine denk gelmesi üzerine, ele alınması planlanan konuların yanı sıra oylama da masaya yatırıldı. Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'a sürece, o ana kadar yapılan çalışmalara ve oylamanın muhtelif sonucuna göre atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi.

Erdoğan ile görüşmesinin ardından Bakanlığa dönen Davutoğlu, başta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu olmak üzere Bakanlığın ilgili yetkilileriyle bir araya geldi. Durum tespitinin yapıldığı ve planların son bir kez gözden geçirildiği bu görüşme de yaklaşık iki saat sürdü. Davutoğlu, ekibine son talimatları verdikten sonra durumu yine takip etmek üzere konutuna geçti, ilgili yetkililer ise Bakanlıkta kaldı

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.