İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Türkiye için İdlip’in önemi..

Türkiye Süleyman Şah türbesinin tartışmalı taşınması operasyonu ve  “Fırat Kalkanı” operasyonundan sonra bir kez daha Suriye topraklarına girmeye hazırlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin 216 gün süren ve resmi kayıtlara göre 67 şehit verdiğimiz “Fırat Kalkanı” operasyonundan yedi ay sonra, Türkiye bir kez daha neden Suriye’ye girerek, İdlip şehrinde konuşlanacak.

Türkiye neden İdlip’e girecek?

Öncelikle İdlip’e asker gönderecek Türkiye’nin hedefi “Fırat Kalkanı” bazında bir operasyon değil. “Fırat Kalkanı” DEAŞ’ın Türkiye sınırı içerisine yaptığı saldırıları bertaraf etmek DEAŞ tehdidini Türkiye sınırından uzak tutmak için yapılan ve amacına ulaşan bir operasyondu.

Türkiye bu sefer Suriye’nin  İdlip şehrine neden asker gönderme kararı aldığına gelince..

Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib şehri için alınan bu karar tek taraflı ve ani alınmış bir karar değil. İşin özü bu karar, Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınmıştı.

İdlip, Türkiye için çok büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin İdlip’e asker göndermesinin iki ana nedeni var.

Birinci ve öncelikli gerekçe, İdlip’te çatışmazlığın korunması. İkincisi de, rejim güçlerinin olası saldırısına ve PKK’PYD tehdidine karşı subab görevi.

Bu nedenle TSK İdlip’e harekât değil intikal şeklinde konuşlanacak. TSK’nın görevi rejim ve yerel askeri unsurlar arasında büyük ölçüde korunan ateşkesin daha kalıcı hale getirmek olacak. Bu amaçla TSK unsurları, kontrol ve gözlem noktaları oluşturacak.

İdlip’in önemi;

Suriye’deki iç savaştaki çatışmalar neticesinde Suriye’nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin sığınağı olan İdlip, bir anda en yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşandığı bir şehir haline gelmişti. İdlib’in rejimin kontrolünden çıkmasından ve Rusya’nın Ekim 2015’te iç savaşa dâhil olmasından sonra bölgeye yoğun hava saldırıları başlatılmıştı.

Esad içinde İdlip’in konum itibariyle önemi büyük, bu nedenle İdlip’i yeniden kontrol altına almak için fırsat kolluyor. Ateşkesin korunamaması durumunda Esad rejiminin, İdlib’e yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatması an meselesi.

İdlip’te 3 milyon 700 bin sivil halk yaşıyor, ayrıca Türkiye’nin sınıra sıfır noktasında bir milyon Suriyeli de çadırlarda yaşıyor. İdlip’te çatışmaların başlaması göçü tetikleyecek.

İdlib ilinin kuzeydoğu ucunda yer alan Halep’e bağlı Afrin ilçesi, 2011’den bu yana terör örgütü PKK/PYD’nin işgalinde. Örgüt, ülkenin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak Akdeniz’e çıkabileceği bir koridora kavuşmak için İdlib’in bir bölümünü ele geçirmek zorunda. Bu nedenle PKK/PYD’nin gözü İdlip’te.

TSK neden İdlip’e gitmelidir?

Suriye’de yaşanan iç savaşın müsebbiplerinden olan Türkiye, mademki Suriye’deki savaşa müdahil oldu. İç savaşın başladığı süreçte Türkiye - Suriye sınırında Suriye sınırından içeride en az 40 km içeride sınır boyunca askeri tampon bölge oluşturmalıydı. Bunu o veya bu nedenle yapamadı.

Bu yapılabilseydi, Suriye bugün DEAŞ, PKK/PYD tehdidi altında olmayacak, milyonlarca Suriyeli ülkesini terk etmek ve başta Türkiye’ye olmak üzere bir başka ülkeye sığınmak zorunda kalmayacaktı.  

Türkiye yönetimi bu iki yanlışını önce “Fırat Kalkanı” şimdi de İdlip’e asker göndermekle kapatmak durumuna geldi.

Bu nedenle; Türkiye açısından İdlip’in rejim güçlerine ve PKK/PYD tehdidine karşı korunması iki açıdan çok önemlidir.

Birincisi rejim güçlerinin İdlip’e saldırması ve burada çatışmaların yeniden başlaması, yeni göçlere neden olacaktır. İdlip’ten kaçacak Suriyeliler Türkiye’ye sığınacaktır ki, zaten Türkiye’de hali hazırda beş milyon’a yakın Suriyeli sığınmacı bulunmakta ve her geçen gün sorun olmaktadırlar. Yeni göç dalgası yeni yük, yeni sorunları beraberinde getirecektir.

İkincisi ve en önemlisi ise, Afrin’de konuşlanan ABD destekli PKK/PYD terör örgütünün İdlip üzerinden Lazkiye’ye, oradan Akdeniz’e inme projesidir. Bu gerçekleşirse bir daha asla arkasını ABD’ye dayamış PKK/PYD’nin buraya tamamen yerleşmesi Türkiye’ye deniz yolu ile tehdidin önün açılması demektir.

TSK’nın İdlip’te konuşlanması İdlip’in Rejim karşıtı askerler ve muhaliflerin kontrolünde kalmasını sağlayacak. Afrin’deki terör örgütünün İdlib’e yayılmasının önünde güvenlik duvarı olacak. Böylece PKK/PYD’nin Akdeniz’e inme planını hayata geçirmesine engel olacaktır.

Türkiye bütün bu gerçekleri ve yaşanacak olayları göz ardı edemezdi. Bundan dolayıdır ki, TSK İdlip’e gitmeli ve burada barış ve güven ortamı için konuşlanmalıdır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

09.10.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.