TÜRKİYE OKUYOR…..

Adana Çukurova 10 Kitap Fuarı 07 Ocak Cumartesi günü kapılarını kitap kurtlarına açıyor. Kitap,  eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temeli oluşturur. Kitap okuyan bir insanın anlama ve algılama kapasitesi hiç kitap okumayan bir insana göre %60 daha fazladır. Okumak beyni hantallıktan kurtaran en güçlü ilaçtır. Bu nedenle kitapsız bir dünya asla düşünülemez. Yavaş yavaş kitaba ilginin arttığını geçen yıl 2016 Ocak ayında Adana da düzenlenen Çukurova 9. Kitap Fuarını ziyaret eden 280 bin ziyaretçi ve katılan 250 yayınevi ile daha güzel bir şekilde bunu görme imkânı bulduk. Türkiye’nin diğer illerini bilmem ama son bir kaç yıldır Adana’da düzenlenen kitap fuarına ilgi aşırı derecede artmış durumda.

Çukurova Kitap Fuarı Adana da düzenlenen fuarlar arasında insanların en çok ilgisini çeken küçük büyük herkesin kendisine bir şeyler bulduğu ve paylaştığı bir ortam haline geldi.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda İl milli eğitim ve ilçe milli eğitim müdürlükleri öğrenciler için fuar organizasyonları düzenliyor. Büyükşehir belediyesi de otobüslerle öğrencileri fuar alanına taşıyarak kültür hizmeti sunmaya bu yıl da devam edecek. Fuara ilk ve orta öğretim kurumlarından da yoğun bir ilgi vardı.Fuarın çocuklara okuma sevincinin kazandırılması için binlerce kitabı ve yüzlerce yazarı bir arada gören öğrenciler için bir umut oluşturduğunu düşünüyorum.

 Fuara Adana dışından Güney illerinden Gaziantep, İskenderun, Antakya’dan Osmaniye, Mersin Tarsus tan  kitap almak ve söyleşileri dinlemek için gelen kişilerin görülmesi de beni umutlandırıyor..

Bizlerde öğretmen yazarlar olarak 10 Çukurova Kitap fuarına Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü standında okurlarla buluşup kitaplarımızı imzalayacağız.

Türkiye okuyor. Türkiye’de kitap okunmuyor' sözünün geçerliliği yok"Gençlerin internet üzerinden e-kitap uygulamasını kullandığına ifade eden  TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, "Türkiye'de kitap okunmadığı sözünün pek geçerliliği yok. Bu, dilimize yapışmış doğru olmayan bir söz. Teknoloji sadece belli yerlerden değil, çocukların çeşitli kaynaklardan kitaba ulaşmasını sağlıyor." 

 Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu,  "Türkiye'de yayınlanan kitap başlığı sayısı2001 yılında 12 bin civarındayken 2013'te 47 bin 352'ye2015'te ise  50 bin 752'ye ulaştı.2016 yılındayayımlanan materyallerin sayısı önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak, 56 bin 414'e çıktı. En yüksek artış, yüzde 21,8 ile elektronik kitaplarda (web tabanlı) gerçekleşti.

Türkiye, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) başlığı sayısı bakımından dünyada 10. sırada. Kişi başına düşen rakama bakıldığında ise dünyada 11. sıradayız. Biz bu başarıları elbette yeterli görmüyoruz. Nicelikle beraber niteliği de artırmanın azmi ve gayreti içerisindeyiz. Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahir Aral ise 2016'te kitap üretiminin yüzde 4,6 arttığını vurgulayarak, "Türkiye'de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3'tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15'in içindeyiz" diye konuştu. Birkaç yıldır Adana Fuarını değişik vesileler ile izleme fırsatı bulmaktayım. Çok sayıda yazarın katılımıyla renklendirdiği fuara özellikle üniversiteli öğrencilerin büyük ilgi göstermesi beni ayrıca umutlandırdı. Fuardaki yüzlerin bu defa biraz daha farklı olduğunu, daha çok okuma yazmayı seven, biraz daha kendisi ile barışık insanların gezindiğini gördüm. Her günümüzün, kitap ile geçmesi, beynimizin bizim için yazan bütün eli kalem tutan insanların bilgileri ile ışıldaması yarınlarımızın daha aydınlık olmasına katkıda bulunması dileğimle

                                                                                      

Sait ÖZDEMİR

Eğitimci-Yazar & Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net                 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.