İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Türkiye vazgeçti, İsrail esnedi,

 

Türkiye ile İsrail arasında 27 Ocak 2009 tarihinde Davos Ekonomi Zirvesinde, İsrail Devlet Başkanı Simon Peres ile o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan yapılan arasında yaşanan “One munite” olayı ardından. İki ülke arasında soğuyan ilişkiler, 31 Mayıs 2010’da İnsani Yardım Vakfı tarafından Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine. Gazze’ye yakın uluslar arası sularda, İsrail ordusuna ait askerler tarafından baskın yapılması ve gemidekilere ateş açılması neticesinde dokuz Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi, elli kişinin de yaralanması ile sonuçlanan saldırı sonrasında,  gerginlik daha da artarak iki ülke arasındaki ilişkiler kopmuştu. İnsani Yardım Vakfı tarafından 6 Kasım 2012’de açılan 37 ülkeden vatandaşların müdahil olarak katıldığı dava halen İstanbul 7.Ağır Ceza mahkemesinde devam ediyor.

 

İsrail-Türkiye ilişkilerini düzeltme çabası;

Ortadoğu’da sadece Türkiye ile ilişkileri olan İsrail’in bu olaylar sonrası tutumu ile Türkiye’yi de kaybetmesi ile Ortadoğu’da yalnızlaşan İsrail. ABD’yi de devreye sokarak Türkiye ile ilişkilerini yeniden düzeltmenin gayret içerisine girdi. İsrail tarafından Türkiye ile ilişkilerin yeniden düzeltilmesi için uzun zamandır görüşmeler devam ediyordu.

Türkiye İsrail ile ilişkilerin düzelmesi için İsrail’e üç şart sürdü,

-İsrail Mavi Marmara saldırısı için Türkiye’den özür dileyecek,

-Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenecek,

-Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo kaldırılacak.

İsrail daha önce saldırı için Türkiye’den özür dilemiş, tazminat konusunu da olumlu karşılamıştı. Yani ilk iki şart sözlü olarak kabul edilmişti.

Türkiye-İsrail anlaşma masasında iş değişti. İsrail’in Türkiye’den dilediği özür resmi olmayacak, yani kayıtlara geçmeyecek. Verilecek tazminat yerine insanifon aracılığıyla mağdurlara 21 miiyon dolar ödeyecek.İsrail böylece Türkiye’nin istediğini değil kendi istediğine göre bu iki şartı Türkiye’ye kabul ettiriyor.

İsrail özür diliyor, ancak resmiyeti yok, İsrail tazminatı fondan ödüyor, resmiyette ödememiş oluyor.İsrail aslında suçunu kabul etmiş oluyor fakat kayıtlara bu geçmiyor. İsrail’in özürü ve tazminatı resmi olsa.  Mavi Marmara’ya yapılan saldırı, resmen tarihin sayfalarına kara bir leke olarak yazılacaktı.

 

İki ülke arasında anlaşmaya nasıl varıldı?

26 Haziran günü yapılan iki ülke arasındaki görüşmelerde Türkiye üçüncü şartı olan Gazze’ye deniz ablukasının kaldırılması şartından vazgeçince anlaşmaya varıldı, el sıkışıldı.

Seçim meydanlarında, açılış ve etkinliklerde, hemen her fırsatta İsrail’den hesap soracağız diyerek siyasi rant elde eden AKP iktidarı. İsrail ile vardığı bu anlaşma neticesinde dokuz vatandaşın hayatını karşılığını 21 milyon dolara satarken, zulüm altındaki Filistin’in de kaderini İsrail’in vicdanına(!) bırakmış oluyor.

Türkiye’nin anlaşmak için İsrail’e ablukanın kaldırılması şartını öne sürmesi ile umutlanan Filistin’in bu anlaşma umutlarını söndürdü. Anlaşma ile abluka ve ambargo kaldırılmadı, ambargo sadece insani yardımı için esnetildi. Zaten İsrail’in abluka ve ambargoyu kaldırmasının mümkün olmadığı biliniyordu. Fakat yinede İsrail Türkiye işliklilerinin düzelmesi için İsrail’den abluka ve ambargo konusunda bir esneklik beklentisi içine girilmişti.

 

Ablukanın kalkması İsrail’i geriye götürür;

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka ve ambargoyu kaldırması demek, Filistin’in yeniden ayağa kalması demek İsrail’in 1948’e geri dönmesi ve işgal altındaki toprakların geri verilmesine kadar giden bir yolun başlangıcı olacaktı. İşte İsrail ablukayı kaldırmaya, ambargoyu da tamamen kaldırmaya yanaşmadı. Türkiye’yi yumuşatmak için ambargoyu esnetmeyi taahhüt etti. O da sadece insani yardımla sınırlı olmak üzere.

İsrail medyası Netenyahu’ya ve hükümete “Türkiye karşısında diz çöktük, Teslimiyet anlaşması imzaladık” diyerek ateş püskürse de Türkiye vazgeçmiş, İsrail esnemiş. Sonuç olarak; Türkiye değil, İsrail abluka ve ambargoyu kaldırmayarak istediğini almıştır.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

28.06.2016/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.