1. HABERLER

  2. ÇUKUROVA GÜNDEMİ

  3. Türkiye'den inanılmaz talep?
Türkiye'den inanılmaz talep?

Türkiye'den inanılmaz talep?

Türkiye'den 1915'teki olaylar sonrası ABD'ye göç eden Ermeniler'in yakınları Türkiye aleyhine milyarlarca dolar tutarında dava açtı.ABD'de Ermeniler, 1915...

A+A-

Türkiye'den 1915'teki olaylar sonrası ABD'ye göç eden Ermeniler'in yakınları Türkiye aleyhine milyarlarca dolar tutarında dava açtı.

ABD'de Ermeniler, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğu iddia edilenlerin varislerine tazminat talebiyle Türkiye devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası'na karşı  dava açtı. Amerikalı Ermenilerin avukatları, 1915?teki olaylarda yaşamını yitiren Ermenilerin varislerinin açtığı davayla kaybettikleri taşınır ve taşınmaz mallar ile banka hesapları için ?milyarlarca dolar" talep ettiklerini belirtti. Los Angeles?ta yaşayan Garbis Davouyan ve New York'ta yaşayan Hrayr Turabian adlı iki Diyaspora mensubu adına avukatları Brian Kabateck Los Angeles?ta dava başvurusu yaptı.

TÜRKİYE İLK KEZ RESMEN DAVALI

Ermeni yanlısı Avukat Mark Geragos ise, ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen davalı olacağına dikkat çekti. Davada yer alan tüm avukatların, 1915 olaylarında hayatını kaybeden ya da bu olaylardan kaçanların yakınları olduğunu belirten Geragos, "Bu bizim için davaya ayrı bir acı anlam katıyor" dedi. Avukat Brian Kabateck de, davayı açanların, "kolektif dava" statüsü istediklerini belirterek, bu yüzden davanın 3 yıl sürebileceğini söyledi. Açılan davada, 1915 yılı olaylarında bir milyondan fazla Ermeni'nin göçe zorlandığı ve katledildiği iddia ediliyor. Dava dosyasında haksız zenginleşme, insan hakları ihlali, uluslararası hukukun ihlali ve kanuni güvenin ihlali iddiaları yer alıyor.

PAHA BİÇİLEMEZ MÜLKLER

Davada, Ermeniler'den alındığı öne sürülen toprak, bina, işyeri, banka mevduatı, mülk ve değeri "paha biçilemez" olarak nitelendirilen, şu sırada Türkiye'deki bazı müzelerde bulunan bazı dini ve tarihi eserler için tazminat talep ediliyor. Davada ayrıca, Türk devletinin, "mülk sahiplerine yeniden iade edilene kadar, 'ele geçirilen' varlıklara ait mülklerin idaresi ile kira ve satış hasılatlarının toplanması ve gelirlerin emanet hesaplarına yatırılmasını kabul ettiği ancak buna karşın söz konusu mülklere ve bunlardan sağlanan gelire el koyduğu" öne sürülüyor.

BUGÜN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.