Türkiye'nin kapısındaki kaos

Türkiye'nin kapısındaki kaos

16 Mayıs'a ertelenen 'karekod' uygulamasında sorunlar bitmek bilmiyor.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, 16 Mayıs'a kadar...

16 Mayıs'a ertelenen 'karekod' uygulamasında sorunlar bitmek bilmiyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, 16 Mayıs'a kadar eczacıların kullanımına kapatılan İlaç Takip Sistemi (İTS) ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Saydan, "İTS'ye kayıt yapılmadığı için 16 Mayıs'ta vatandaşlar ilaçlarını alamayacak ve yeni bir ilaç kaosuyla karşı karşıya kalacaklar'' dedi.

ZAMAN DARALIYOR

Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı'nca yürürlüğe konulan İTS çerçevesinde 1 Ocak'tan itibaren ilaçların 'karekod'lu olarak piyasaya verilmesi zorunluluğunun getirildiğini belirtti. "Ancak uygulamadaki sorunlar nedeniyle sistem 16 Mayıs'a kadar eczacıların satışına kapatıldı" diyen Saydan, uygulamanın ertelendiği tarihin hızla yaklaştığına dikkat çekti. Saydan şöyle devam etti: "Ecza depoları satış bildirimi yapma zorunluluğuna uygun hazırlık yapmıyor, ilaç firmaları da tüm ürünlerini karekodlamadı. Bu da, İTS'ye kayıt yapılmadığı için 16 Mayıs'ta vatandaşların ilaçlarını alamayacaklarının ve yeni bir ilaç kaosuyla karşı karşıya kalacaklarının göstergesidir."

ECZACILARA İLAVE YÜK

Ecza depolarının satış bildirimi yapmalarını sağlayacak hazırlıkları yapmamaları nedeniyle belirtilen tarihte eczacılar, ecza depolarından aldıkları ilaçları İTS'ye bildirmek zorunda kalacaklar. Bu durumda eczacıların iş yükleri ağırlaşacak, sisteme kayıt edilmemiş, karekodlanmamış ilaçlar yüzünden ciddi hak kaybı ve mağduriyetler yaşanacak. İlaç ve eczacılık hizmeti de ciddi anlamda aksayacak.

SORUNLAR GİDERİLMELİ

TEİS Başkanı Nurten Saydan şu sorunları giderilene kadar sistemin ertelenmesini istedi: "İlaç firmaları ve ecza depoları denetlenip sisteme dahil olmalı. Yeterli sayıda pilot eczanede denemeler yapılmalı. Sistemin işleyişindeki sorunlar belirlenip ortadan kaldırılmalı."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.