İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Türkiye’nin yarısının Cumhurbaşkanı yok!

16 Nisan “Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için yapılan anayasa değişikliğinin YSK tarafından kesin sonucunun açıklanması üzerine, R.Tayyip Erdoğan soluğu AK Parti genel merkezinde aldı ve yaklaşık üç yıl (979 gün) önce ayrıldığı AK Partiye üye olarak rozetini taktı.

21 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü genel kurulda genel başkan olacak.

Erdoğan resmen olmasa da, göğsünde AKP rozeti, üye kayıt defterinde adı olmasa da, fiilen 10 Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanı seçildiğinde partisi ile ilişkisini kesmedi.   

Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğinde TBMM’de görevini “Tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim” diyerek tarafsızlığa dair yemin etmiş.

Ancak göreve başladıktan kısa bir süre sonra bir konuşmasında “Bir insanın karekterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi?” diyerek tarafsız olamayacağını ifade etmişti.

Dediği gibi de Erdoğan Beştepe’ye çıktıktan sonra AKP’nin eş genel başkanı gibi katıldığı her etkinlikte, seçimlerde taraf olmuş, AKP propagandası yapmış, milleti ötekileştirmiştir.

Atatürk ve İnönü’nünde partili Cumhurbaşkanı idi;

Atatürk ve İnönü’nünde partili Cumhurbaşkanı olduğu üzerinden savunma yapanlar birde bardağın diğer tarafıdan bakarak önce o dönemdeki sistem’i sonra Atatürk ve İnönü’nün yapısı ve davranış tarzı yeni sistem ve Erdoğan’ı kıyaslamalarını tavsiye ederim.

İşte o zaman partili Cumhurbaşkanının, Partili Erdoğan’ın farkı ortaya net olarak çıkacaktır. 

Referandum süreci ve Erdoğan;

Referandum sürecinde sözde tarafsız(!) olan Erdoğan’ın gerek açılışları bahane ederek gerekse fiilen “EVET” için meydanlara çıktığına, kendine göre sebeplerden ve endişelerden dolayı yasa tasarısına “HAYIR” diyenleri terör örgütleri ile birlikte hareket etmekle, hainlikle suçladığına, milleti EVET diyenler ve diğerleri olarak ötekileştirdiğine şahit olduk.

Şimdi partili bir Cumhurbaşkanının ve özellikle’de 2019’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” hayata geçtiğinde. Karakterinde tarafsız olmak olmayan bir Erdoğan’ın  AKP’liler dışında kalan bir vatandaşa, bir belediye başkanına vb. kişilere davranışı nasıl olacak? eşit mesafede olabilecek mi?

Ben AKP’li değilim, Erdoğan’a oy’da vermedim. Bir AKP’li ile yan yana geldiğimde AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan sizce hangimizin sonurununu öncelikle çözer?

Veya aramızda bir niza olsa hangimizin yanında yer alır?

 Değerlendirirken “Bir insanın karekterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi?” diyerek tarafsız olamayacağını açıkça söylediğini gözönüne alınız.

Partili, anayasaya ve TBMM’de ettiği tarafsızlık yeminine rağmen tarafsız olamayacağını söyleyen ve dediğini de yapan R.Tayyip Erdoğan artık AKP’nin Cumhurbaşkanıdır.

Erdoğan 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkalığı seçimimde aldığı yüzde 51,79 oy ve 16 Nisan 2017’de yeni sisteme EVET diyerek geçiş veren yüzde 51,41 oy oranlarına göre Türkiye’nin yarısının bir fazlasının  Cumhurbaşkanı diğer yarısının Cumhurbaşkanı yok.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

03.05.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum