1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üç ay içerisinde konutlara doğal gaz verilecek
Üç ay içerisinde konutlara doğal gaz verilecek

Üç ay içerisinde konutlara doğal gaz verilecek

  Adana'da önümüzdeki üç ayda konutlara doğal gaz verilmeye başlanacak. MerkezYüreğir İlçesi'ne bağlı Yeni Doğan ve Atakent Mahalleleri'nde...

A+A-

 

 

Adana'da önümüzdeki üç ayda konutlara doğal gaz verilmeye başlanacak. Merkez

Yüreğir İlçesi'ne bağlı Yeni Doğan ve Atakent Mahalleleri'nde başlayan altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık bir ay içinde de Seyhan ve Çukurova ilçelerindeki Süleyman Demirel, Turgut Özal Bulvarları ile Toros Mahallesi'nde şebeke döşenmeye başlanacak.

 

Kapsadığı bölge ve ekonomik hacim olarak Türkiye'nin en büyüğü olan ve

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ihalesi geçen yılın temmuz ayında gerçekleştirilen Çukurova Doğalgaz Dağıtım Projesi?nde ilk kazma Kasım

2008'de vurulmaya başladı. Türkiye'nin en büyük doğal gaz projesinin ihalesini alan Aksa Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Adana Bölge Müdürü Güngör Ateş, ihalenin ardından 28 Şubat 2008 tarihinden itibaren de EPDK'dan Çukurova Doğal gaz

 

Dağıtım Lisansı'nı aldıklarını belirterek gelinen noktayı değerlendirdi. Aldıkları lisansın Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay ile 14 ilçenin doğal gaz dağıtımını kapsadığını kaydeden Ateş, üç bölge olarak ayırdıkları Çukurova'da doğal gazı sanayi ve konutlara getirmek için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

 

Yüreğir'de Yaşar Doğu Caddesi üzerinde başlayan ve Atakent Mahallesi'nde devam eden bölgede toplam 7 km'lik polietilen ve çelik hat borularının döşendiğini açıklayan Ateş, üç ay içerisinde Atakent Mahallesi'ndeki TOKİ ve Afetevleri konutlarına doğal gaz verileceğini müjdeledi.

 

Önümüzdeki hafta sonuna doğru bina bağlantılarına geçeceklerini ifade eden Ateş, konutlara kutu bırakacaklarını belirtti. Bu aşamadan sonra vatandaşın yetkili firmalarla anlaşarak, evlerine doğal gaz tesisatı döşeyebileceklerini vurgulayan Güngör Ateş, SASA Fabrikası civarında 200 bin metre küp/saatlik basınç düşürücü istasyonu yapıldığını hatırlattı.

 

Abonelik ücretinin 167 dolar şeklinde tespit edildiğine dikkat çeken Güngör

Ateş, şöyle devam etti: ?2009'da Seyhan ve Çukurova ilçelerinde 50 kilometrelik yatırımla doğal gaz çalışmalarına devam edeceğiz. Doğal gaz tesisatı yapılırken, bizden yetkili bir firma olması gerekir. Firmaların projelerini mutlaka bize onaylatmaları lazım. Gaz açılırken de Aksa Doğal Gaz'dan bir mühendis kontrolünde testler yapılacak. Bu işlemin direkt sorumlusu Aksa'dır.

Kimse gelişigüzel bir işlem yapamaz.?

 

Şu anda Türkiye'deki doğal gaz dağıtımının yüzde 33'ünü üstlendiklerine işaret eden Ateş, yatırımlarda insan sağlığı ve güvenliğine büyük önem verdiklerini

ifade etti. Yavaş yavaş Adana halkını doğal gaza hazırladıklarını dile getiren

Ateş, kurulan şirkette yüzde 10 hissesi bulunan Büyükşehir Belediyesi?nin kazı

yapılan caddeleri tekrar asfaltlamaktan sorumlu olduğuna işaret etti.

 

En ucuz gazı Adana kullanacak Adana'nın Türkiye'nin en ucuz doğal gazını

kullanacağını anlatan Adana Bölge Müdürü Güngör Ateş, gazı 8 yıl Botaş'tan

aldıkları fiyata satacaklarının altını çizdi. Ateş, sözleşme gereği Adana halkının İstanbul ve Ankara'ya göre yüzde 18 daha ucuz doğal gaz kullanacağını belirtti. Bir ay içinde abone alımlarına başlayacaklarını ifade eden Ateş, aboneliklerin kampanya şeklinde sürdürüleceğini kaydetti.

Kuracakları ekiplerle vatandaşı ziyaret ederek 'doğalgaz kullanımı' hususunda bilgilendireceklerini söyleyen Ateş, Ceyhan ilçesinde de çelik hat döşeme işlemlerine devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.