Üç Haftada YGS’yi Kazanmak…

Çok iddialı bir başlık oldu. Şubat ayı YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) hazırlanan öğrenciler ve velileri için oldukça sıkıntılı bir aydır. 12 Mart Pazar günü yapılacak olan sınava 2017 yılında 2. Milyon 500 bin civarında öğrencinin gireceğini tahmin etmekteyiz. Bu sınav aile bireyleriyle birlikte toplamda 10.Milyon kişiyi de dolaylı olarak etkilemektedir.

Sınavın yaklaşması ile birlikte öğrencilerde stres katsayıları artmakta, aylardır hazırlanmış oldukları sınavda istedikleri netlere ulaşmamaları kaygıyı en yüksek düzeye taşımaktadır.

Dün yine sınava hazırlanan böyle bir grupla beraberdim. Sınav kaygısını yoğun bir şekilde yaşadıkları her hareketlerinden anlaşılıyordu. Yerlerinde duramıyor, geceleri sınavı düşündükçe uykuları kaçıyordu. Netlerinin artmadıklarından şikâyetediyorlardı. Hedefleri ve hayalleri büyüktü.

Peki, hocam çok az bir zaman kaldı, ne yapmalıyız diye benden yardım bekliyorlardı.

Sınava üç haftanın kaldığı bu zaman sürecinde gençler ne yapmalı nasıl çalışmalı?

Üç haftalık bir zaman dilimi bir insanın bir davranışı otomatik hale getirebilmesi ve alışkanlığa dönüştürebilmesi için önemli bir zaman dilimidir. Üç hafta boyunca ÖSYM’nin belirlediği saatte ve sürede YGS denemeleri çözdüğünde sınav bize normal gelmeye başlayacaktır.

 Yani her gün gerçek sınava giriyormuş gibi gireceksiniz. Bunu yaptığımız takdirde gerçek sınavın olacağı sabah herhangi bir sınava giriyormuş gibi sınava girmemizi sağlayacaktır.

Böylece YGS sınavı da diğer sınavlar gibi olacak panik ve stresiniz azalacaktır. Bu durum sınavı gözümüzde “aşırı abartmanızı”önleyecektir. Son olarak 21 gün boyunca yapmış olduğunuz deneme sınavındaki dört testten elde etmiş olduğunuz netlerin ortalamalarını aldığınızda gerçek sınavda yapacağınız netler ortaya çıkacaktır.

Umarım istediğiniz puanı alır istediğiniz bölüme yerleşirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar.

 

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı &

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.