Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Üç Kuşak Üç Politika

Yakın tarih, üç kuşağın hikayesidir..

İlk kuşak (1920 -1960), Atatürk, İnönü ve Bayar kuşağıdır; tek parti diktatoryası uyguladılar ve devrim yaptılar..

İkinci kuşak (1961 - 2000), Demirel, Özal, Ecevit, Erbakan ve Türkeş kuşağıdır; devrimlere muhalefetin temellerini yıktılar, asıl problem olan medeniyet krizini unutturdular. İslam 163. maddeyle yasaktı, meşruiyet, partizanlık, bireycilik, pragmatizm, konformizm ve hedonizm ile İslamdan uzaklaştırdılar..

Üçüncü kuşak (2001 ve sonrası), Erdoğan, Gül, Baykal, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kuşağıdır, küreselleşmeye, Batı'nın dünya devleti - sistemi inşasına çalışmaktadırlar; ülkeyi etnoseküler uluscu ya da toplumcu söylemle Batı'nın eli altında tutarlar..

Bahçeli, Kafkasya ve Orta Asya'daki Türk birliği, bağımsızlık çabalarıyla ne kadar ilgiliyse Erdoğan da İslam alemiyle o kadar ilgilidir. İkisi de Fethullah Gülen'den geridedir ve o da görevlidir. Üç kuşağın ortak özelliği ise İslam Birliği'ni engellemek..

KISA İSLAMCILIK TARİHİ

1920 - 1960 arası birinci kuşakta, İstiklal Marşı şairi, ilk mecliste Burdur milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy ve 1934'te Yozgat milletvekili olan Yahya Kemal Bayatlı, Osmanlı'nın tarih sahnesinden kaldırılıp vatanımızda İslam medeniyetinin yıkılışına tanıklık ettiler; en talihsiz sanatçılardır, Batıyı sevindiren gelişmeler karşısında büyük acı çektiler.

1961'den sonraki kuşaktan olan kurduğu Büyük Doğu Cemiyeti / Fırkasını kapatmak zorunda kalan Necip Fazıl Kısakürek ve şair, yazar ve düşünür Sezai Karakoç sosyal ve siyasal gidişata muhalefetin temelinden İslamın çıkarılışını engellemek için çırpındılar, temel problemin medeniyet krizi olduğunu anlatmaya çalıştılar..

İttihat Terakki ve birbirlerinin içinden çıkarak çoğalan Batıçı partiler ise Türkiye'yi İngiltere ve ABD'nin güdümünde tutmayı başardılar..

Diriliş görüş ve hareketinin lideri olarak Sezai Karakoç, 1991'den itibaren Diriliş Partisi ve Yüce Diriliş Partisi ile İslam medeniyetini ve İslam Birliği'ni savundu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.