Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Uçaklar Ve Diplomatlar Üzerinden Rusya’ya Hangi Mesajlar Verildi?

Son günlerde devletler oyununda işler hepten çığırından çıkmış görünüyor.

Ankara’da Rus Büyükelçisi Andrei Karlov’un öldürülmesi olayına takılıp kalmamalı.

Eş zamanlı sayılabilecek iki esrarengiz diplomat ölümü daha yaşandı. Sözkonusu seri cinayetleri “Bir haftada üçüncü ölüm: Bu kez NATO denetçisi...” başlığıyla haberleştiren Hürriyet gazetesi, spotunda “16 Aralık’ta gerçekleşen şüpheli ölüm medyadan gizlendi.[1]” diye bildiriyordu:

Karlov’un öldürüldüğü gün, Rus Dışişleri mensubu Petry Polshikov evinde ölü bulundu.

Onu Rusya’nın NATO Genel Denetçisi Yves Chandelon’un Belçika’da arabasında başından vurulmuş halde bulunması izledi: Teröre finans sağlayan ve kara para aklayan şirketleri araştırmakla görevli NATO Genel Denetçisi Yves Chandelon, Belçika'nın Andenne şehrinde ölü bulundu. Chandelon'un cesedine, iş yerinden 140, evinden 100 kilometre uzakta, arabasında başından vurulmuş haldeyken ulaşıldı. Solak olduğu belirtilen Chandelon'un, bulunduğunda silahın sağ elinde olması ve kendi adına kayıtlı üç silah varken yanında başka bir silahla bulunması suikast iddialarını güçlendiriyor. 

Bu esrarengiz ölümlerin birbiriyle ilintisi var; çünkü hem suikaste kurban giden üç diplomat da Rus olmaları, hem suikastların zamanlaması hem de bu cinayetlerin “merkezinde” Rusya’ya bir takım mesajlar barındırıyor olması.

Dünya sisteminin merkezinde sürmekte olan “derin savaş” kendi içinde yeni bir aşamaya sıçramış bulunmaktadır. Düne kadar kendisine manevra alanı bulabilen dünya güçleri arasındaki örtülü sürtüşmeler, şimdi –şayet engellenmezse- açık bir çatışmaya doğru hızla yol almaktadır. İvmesi, giderek yükselen ve muhtemelen arkası da geleceğe benzeyen olaylar zinciri, giderek daha “sarsıcı” boyutlar kazanabilir. Olaylar kontrolden çıkar ve karşılıklı misillemelere bile dönüşebilir. 

Büyükelçi ve diplomat suikastlarının sembolik anlamları kuşkusuz açık.. Bundan daha açık olan uçak düşürmelerin verdiği mesaj: Uçak düşürmeler, ortada bilinçli seçilmiş bir hedef olduğundan anlamı en açık mesajlardır. Aksi söylense de uçak düşmelerinde bir tür “sabotaj” olma ihtimali her zaman vardır.

25 Aralık’ta Karadeniz’de düşürülen Tupolev Tu-154 Rus uçağının sembolik anlamı da çok açık. Uçakta ölen 64 kişinin, “Alexandrov Askeri Korosu” olarak da bilinen “Kızıl Ordu Korosu” olması başlı başına anlam taşımaktadır.

(“Kızıl Ordu” SSCB’nin siyasi belkemiğiydi. Kızıl Ordu Korosu her ne kadar son dönemde sadece bir şov unsuru olsa da aslında geçmişten gelen Rus askeri gücünü simgelemektedir. Tıpkı Türkiye’deki Mehter Takımı gibi.)

Putin’de simgelenen KGB geleneği, bugünkü Rusya’nın rotasını da simgelemektedir. Bu anlamda uçağın düşmesi / düşürülmesi, Putin’e, Rus diplomasisine ve askeri gücüne bir mesaj olarak da algılanabilir.

Ayrıca düşen uçak, Suriye’ye gitmektedir. Taşıdığı Kızıl Ordu Korosu’nun Lazkiye yakınlarındaki Kheeimin Rus askeri üssünde Noel dolayısıyla bir moral gösterisi yapacağı söylenmektedir. Bu yüzden uçağın düşmesi, Rusya’nın Suriye’deki askeri-siyasi varlığına yönelik bir mesajdır. Son dönemde Suriye’deki gelişmelerde Rusya’nın aktif rolüne bir uyarıdır.

2015’in Ekim ayı sonunda Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinden kalkan ve Petersburg’a giden bir Rus uçağının Sina Yarımadası üzerinde vurulması ve 224 kişinin ölmesi de bir mesajdı..

Bundan bir ay sonra 24 Kasım 2015’te Türkiye’nin Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı da apaçık mesajlardan biriydi..

Devletler arasında diplomatlar ve uçaklar üzerinden süren garip bir mesajlaşmanın yaşandığı bir gerçek: Rusya’ya “Suriye’de hesabımızı bozma” denilmektedir.

Dünya güçleri arasındaki mücadele gittikçe kızışmakta.. Rusya’nın tekrar “SSCB Rolü” üstlenmesinden rahatsız olan güçler var. Dolayısıyla Rusya’ya “Eski konumuna dönmeye çabalama!” mesajı verilmiş olabilir.

Dahası Trump iktidarı ele almadan ABD-Rusya arasındaki çatışmayı keskinleştirecek operasyonlara girişilmiş olabilir.

ABD Rusya yakınlaşmasını hatta Suriye’de henüz bir çözümü istemeyen güçler devrede.. Ortalığı biraz daha karıştırmak istiyor olabilirler.

 

Mustafa Yürekli

mustafayurekli@gmail.com

Ulu Kanal

 

[1] http://www.hurriyet.com.tr/bir-haftada-ucuncu-olum-bu-kez-nato-denetcisi-4031

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.