Ülker'i irtica diye fişlemişler?

Ülker'i irtica diye fişlemişler?

Jandarma'nın ülkenin en büyük gruplarından Ülker'i halen 'sakıncalı' görerek, adım adım takip ettiği ortaya çıktı. Jandarma'ya göre AK Parti'nin...

Jandarma'nın ülkenin en büyük gruplarından Ülker'i halen 'sakıncalı' görerek, adım adım takip ettiği ortaya çıktı. Jandarma'ya göre AK Parti'nin gelmesiyle daha da güçlenen grubun tek bir hedefi var. İşte o belgeler

 Jandarma'ya göre AK Parti'nin hükümete gelmesiyle Ülker Grubu devletten aldığı ihaleler sayesinde büyük bir sermaye haline geldi. Devlete karşı suç işleyen bir grup olan Ülker, irticai kadrolaşmaya çalışıyor!

28 Şubat sürecinin büyük tepki toplayan uygulamaları arasında yer alan ?yeşil sermaye? tanımlamalarının o dönemle sınırlı kalmadığı ortaya çıktı.

Türkiye'nin en büyük ve en hızlı büyüyen gruplarından Ülker'in, artık ?fişçi Paşa? olarak anılan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun İstanbul Bölge Başkanı olduğu dönemde de ?yeşil sermaye? olarak nitelendirildiği saptandı.

Tümgeneral Helvacıoğlu'nun Hükümet üyeleri ve İstanbul'daki camilere girip çıkanları fişledi de ortaya çıkmıştı. Ve şimdi de Ülker fişleri ortaya çıktı.

TÜM YATIRIM VE FAALİYETLERİ TAKİP EDİLMİŞ

İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı imzalı fişleme belgelerinde Ülker Grubu'na ilişkin iftira niteliğinde suçlamalar yer alıyor.

Belgelerde AK Parti'nin hükümete gelmesiyle Ülker Grubu'nun devletten aldığı ihaleler sayesinde büyük bir sermaye haline geldiği, Grup Yöneticilerinin iktidar partisi ile iyi ilişkiler kurarak irticai kadrolaşmaya çalıştığı, Ülker'in devlete karşı suç işleyen bir grup olduğu savunuluyor.

İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından Tümgeneral Helvacıoğlu'nun başında olduğu dönemde yani 2004 yılında hazırlanan istihbarat raporları, Ülker Grubu yatırımlarının, ihalelerinin ve sivil toplum faaliyetlerinin yakın takipte olduğunu ortaya koyuyor.

Belgelerde, Ülker Grubu'nun faaliyetlerinin devlete karşı işlenen suçlar kapsamında ele alınması ayrıca dikkat çekiyor.

?İrticai çevrelere destek verdiği bilinen, İslami sermayenin (yeşil sermaye) arasında gösterilen Ülker Grubu hakkında yapılan istihbari çalışmalar neticesinde? diye başlayan raporda, madde madde faaliyetler not edilmiş.

İRTİCAİ KADROLAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Bu fişlemelerin ?yorum ve öneriler? kısmında da, şöyle deniliyor: ?İslami sermaye kuruluşları içerisinde değerlendirilen Ülker Grubu'nun, özellikle mevcut hükümetin iktidara gelmesinden sonra yurtiçi ve yurtdışı yatırımları ve devletten aldığı ihaleler sayesinde büyük bir sermaye haline geldiği, Ülker Grubu yöneticilerinin, iktidar partisi ile iyi ilişkiler kurarak irticai kadrolaşmaya, medya ve sivil toplum kuruluşları üzerinde etkili olmaya çalıştıkları değerlendirilmektedir.?

Fişleme raporlarında ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

?1-Ülker Grubu'nun son iki yılda Yunanistan'da büyük bir pazara sahip olduğu ve 30 kadar işletme açtığı,

2-Yunanistan'da elektronik, iletişim ve medya alanlarında faaliyet gösteren İntracom şirketi yönetim kurulu başkanı, Yunanistan'ın en büyük GSM şirketi sahibi ve Olimpiyakos Spor Kulübü Başkanı olan Sokratis Kokkalis isimli işadamı ile gizli ortaklık kurduğu,

3-Adalet Bakanlığı tarafından bilgisayar ve donanım alim ihalesini Data Teknik Bilgisayar Sistemleri A.Ş.'nin aldığının 15 Ekim 2003 tarihinde Kamu İhale Kurumu tarafından ilan edildiği ve Resmi Gazete'de yayımlandığı, ihale bedelinin 20 trilyon 490 milyar olduğu yönünde bilgilerin alındığı,

4-Ülker Grubu tarafından Avrasya 1 Vakfı'nın kurulduğu ve bu vakıf tarafından da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin(ASAM) desteklendiği,

5-Ülker Grubunca yeni bir imaj yaratılmak amacıyla, ASAM Başkanlığına aydın fikirleri ve Yahudi gruplarıyla yakın ilişkiler içerisinde bulunduğu bilinen emekli Büyükelçi Gündüz Aktan'ın getirildiği, yardımcılığını ise Murat Ülker'in üniversiteden sınıf arkadaşı olan Baki Alçakar'ın üstlendiği??

habervaktim

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.