Ünüvar'ın 17 Nisan Dünya Hemofili Günü Mesajı

Ünüvar'ın 17 Nisan Dünya Hemofili Günü Mesajı

İnsan vücudunu dışardan gelen zararlı etmenlerden fizyolojik olarak koruyan, halen bilmin açıklamaya  çalıştığı çeşitli karmaşık ve hassas...


İnsan vücudunu dışardan gelen zararlı etmenlerden fizyolojik olarak koruyan, halen bilmin açıklamaya  çalıştığı çeşitli karmaşık ve hassas mekanizmalar bahşedilmiştir.

İnsan vücudundahayati öneme sahip ve vücut ağırlığının 1/13 oranında olan kan denilen biyolojik sıvı dolaşmaktadır. Kanın vücudumuzda her hangi bir sebepten dolayı azalması hayati fonksiyonlarımızı olumsuz şekilde etkilemektedir. Travma, kaza veya cerrahi girişimler sonucu oluşan tüm kanamalar vücutta bulunan damar yapısı, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri sayesinde çok kısa sürede kanamaotomatik olarak durdurulabilmektedir.Kanamalardan sonra oluşan pıhtılar dokunun eski şeklini almasında önemli etkiye sahiptir. Pıhtılaşma sisteminde görevli pek çok enzimin yapısında protein yer alır ve bunların her birinin üretimi kromozomlarımız üzerinde bulunan genlereözel olarak kodlanmıştır.

Genlerimize üretimi kodlanmış bu proteinlerden Faktör VIII veya Faktör IX?un kalıtsal olarak eksikliği, yokluğu veya işlevinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan pıhtılaşma bozukluklarına ?Hemofili Hastalığı? denir.Hemofili asla bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik olarak nesilden nesile atladığı bilinmektedir.

Ülkemizde hemofili tanısı konulan yaklaşık 8000 kişinin bu hastalıkla mücadele ettiği bilinmektedir.

Çeşitli ülkeler 17 Nisan gününü "Dünya Hemofili Günü" olarak kabul etmiş ve bu hastalığın topluma tanıtılması ve hastaların sorunlarının çözümüne yönelik çeşitli toplantı ve organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. ?Dünya Hemofili Günü? İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu günde halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulmasına yönelik faaliyetler kapsamında eğitici kampanyalar medya desteğiyle tanıtılmaya çalışılmaktadır.

Hemofili çok nadir görülen ve tedavisi henüz mümkün olmayan kalıtsal bir hastalıktır. Evlilik öncesi çeşitli tarama testleri ile evlenecek taşıyıcı çiftler tespit edilerek kişilerin bilinçlendirilmesi hemofili ile mücadelede mevcut en önemli koruyucu sağlık tedbirleri arasında yer almaktadır.

Bu vesieyle tüm vatandaşlarımıza hastalıklardan uzak sağlıklı uzun ömürler dilerim.

 

 

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Adana Milletvekili

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler