1. HABERLER

  2. ADANA GÜNDEM

  3. Ünüvar'ın "Dünyauyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü Mesajı"
Ünüvar'ın "Dünyauyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü Mesajı"

Ünüvar'ın "Dünyauyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü Mesajı"

26 Haziran Dünyauyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele GünüUyuşturucu madde kullanımı gayri meşru kazanç elde edilmesinde ve tahripkâr...

A+A-26 Haziran Dünyauyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü

Uyuşturucu madde kullanımı gayri meşru kazanç elde edilmesinde ve tahripkâr amaçlı kullanılan en büyük vasıtadır. Özellikle gençleri bu felaketten korumak ve kurtarmak insani ve milli bir vazifedir.

Bu bataklığa saplanan gençler, tehlikeyi bilmediklerinden basit bir hevesle ve kötü arkadaşların telkini ile beden ve dimağlarını, istikballerini uçuruma atmış olmaktadırlar.

Uyuşturucu kullanımı insan sağlığı için ciddi bir tehdittir. Uyuşturucu kullanımı, ölümlerin yanı sıra; yaşamların dramatik bir şekilde kararmasına, bireyin ve toplumun refah düzeyinin düşmesine; madde ile ilintili suç ve kazaların, enfeksiyon hastalıklarının artmasına yol açmaktadır. Madde kullanımı ya da madde bağımlılığı, öncelikle kişiyi ve yakın çevresini dolayısı ile toplumu ilgilendiren çok büyük ehemniyet gerektiren bir sağlık sorunudur.

Devlet olarak hem uyuşturucu madde talebinin azaltılması, hem de satışının engellenmesi için sürekli olarak, yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda emniyet güçlerimiz tarafından bu işin ticaretini yapmak isteyenlere göz açtırılmamaktadır. Ayrıca Ülke genelinde madde bağımlılarının tedavi edildiği AMATEM (Alkol - Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi) sayıları artırılarak ve tedavi ortamlarının şartları iyileştirilerek daha kaliteli hizmetle insanımızın kurtarılması amaçlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler?in 1987 yılında almış olduğu bir kararla 26 Haziran?da dünyada Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü olarak kutlanmaktadır. Uyuşturucu ile Mücadele Günü?nün ilan edilmesi, dünya topluluğunun dikkatinin uyuşturucu sorununa çekilmesini ve tüm halkın uyuşturucu ile mücadele için birleştirilmesini hedeflemektedir. Uyuşturucu ile mücadelede aileye çok büyük bir görev düşmektedir. Gençlerimizin milli değerlere bağlı bir şekilde yetişmesini sağlayan ailelerimiz vasıtasıyla bu tehlikeden bertaraf edilmesinde çok büyük bir katkısı olacaktır. Bunun yanında eğitim ve öğretim kurumlarında uyuşturucu felaketinin boyutları hakkında yapılan eğitimler de aynı şekilde etkili olacaktır.

Yüce Meclisimiz tarafından 2008 yılında kurulmuş olan başkanlığını yapmış olduğum ve bu alanda yapılmış en önemli ve kapsamlı çalışmalardan birisi olan ?Uyuşturucu Madde ile Mücadele Araştırma Komisyonu? raporu bu yolda izleyeceğimiz, yol gösterici bir kaynak niteliğindedir.

Milletimizin sağlıklı bir toplum olması noktasında çok büyük bir engel olan bütün uyuşturucu maddelerden arınmış bir toplum olmak dileğiyle sağlıklı, mutlu günler dilerim.

25.06.2014

 

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Adana Milletvekili

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.