Vali Demirtaş, Çarşı Ve Mahalle Bekçilerinin Yemin Törenine Katıldı

Vali Demirtaş, Çarşı Ve Mahalle Bekçilerinin Yemin Törenine Katıldı

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Yemin Töreni, İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi.

vali-094.jpg

Vali Demirtaş, Çarşı Ve Mahalle Bekçilerinin Yemin Törenine Katıldı

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Yemin Töreni, İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü bünyesine atamaları yapılan çarşı ve mahalle bekçilerinin yemin törenine Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak, Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Seyhan Kaymakamı Şenol Bazacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çarşı ve mahalle bekçilerinin aileleri katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yemin töreni, çarşı ve mahalle bekçileri eğitim birincisi Musa Gardaş’ın açılış konuşmasıyla sürdü. İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ın, çarşı ve mahalle bekçilerini tebrik edip görevlerinde başarılar dilediği konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş, Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanıyla emniyet teşkilatımıza katılarak güç verecek olan evlatlarımızı, ailelerini ve eğitimlerini gerçekleştiren emniyet mensuplarımızı tebrik ediyorum” dedi. Vali Mahmut Demirtaş, yemin törenindeki konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

VALİ DEMİRTAŞ, “ÜLKEMİZİN STRATEJİK KONUMU, GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ DE ÖNEMLİ KILMAKTADIR”

“İçişleri Bakanlığımızın ilimiz emrine tahsis ettiği ve merkez ilçelerimizle birlikte, Ceyhan ilçemizde görevlendirilmek üzere eğitimlerini başarı ile tamamlayan, Çarşı ve Mahalle Bekçilerimizin Mezuniyet Töreni'ne hoş geldiniz diyor; sizleri sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Türkiye; dünyanın en kritik bölgesinde yer alan stratejik konumda bir ülkedir. Ülkemizin bu konumu, güvenlik tedbirlerinin ve yatırımlarının da en üst seviyede tasarlanmasını beraberinde gerektirmektedir. Son 15 yılda devletimizin ve hükümetimizin güvenlik ve savunma alanlarında gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümle birlikte, emniyet birimlerimizin beşeri kabiliyetlerinin artırılması amacıyla da önemli çalışmalar yapılmış, yapılmaya da devam edilmektedir. Bu çalışmaların son halkasını ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, hükümetimizin çalışmaları neticesinde emniyet teşkilatımızın bünyesinde çarşı ve mahalle bekçiliğinin yeniden ihya edilmesi oluşturmaktadır.”

 

VALİ DEMİRTAŞ, “ DÜSTURUNUZ, DOĞRULUK,DÜRÜSTLÜK VE MİLLETE HİZMET OLMALI”

“Bu kapsamda ilk olarak, ülkemiz genelinde 6 bin 072 çarşı ve mahalle bekçisi alımı gerçekleştirilmiştir. Bu alımlar kapsamında ilimize de 600 kadro tahsisi yapılmış olup, gerçekleştirdiğimiz sınavların ardından 225 çarşı ve mahalle bekçimiz, bugün düzenlediğimiz bu törenle yeminlerini ederek görev başı yapacaklar. Bugün itibariyle yaşamınızın yeni bir dönemine başlıyorsunuz. Milletimizin gözbebeği emniyet teşkilatımızın bir parçası olarak, bugün yapacağınız yemine, ömrünüzün sonuna kadar sadık kalmalısınız. En başta aziz milletimize, kıymetli hemşerilerimize hizmeti kendinize düstur edinmelisiniz. Her daim dürüst olmalı, doğruluktan ayrılmamalısınız. Mesleğinizin özünde vatan sevgisi, insan sevgisi, merhamet, adalet, kötülükle mücadele olduğunu asla unutmamalısınız. O nedenle hiçbir illegal yapı ile ilginiz, iltisakınız olmamalıdır. Tek bağınız, tek bağlılığınız aziz milletimize ve yüce devletimize olmalıdır. Safınız milletimizin safı olmalı ki devletimiz ve milletimiz payidar olsun.” 

 

“GÖREV YAPACAĞINIZ MAHALLELERİ ÇOK İYİ TANIYIN”

“Kıymetli Çarşı ve Mahalle Bekçilerimiz. Görev yapacağınız mahalleyi, sokağı, caddeyi karış karış, santim santim bilmeli, tanımalısınız. İlk iş olarak mahalle muhtarlarımızla, mahalledeki din görevlilerimizle, okullarımızdaki idarecilerimizle ve mahalle esnafıyla tanışın, kendinizi tanıtın. Zira mahalleyi tanımanızda, mahallenin hırsızını, arsızını, uğursuzunu bilmenizde, en büyük rehberleriniz bu kişiler olacaktır. Dolayısıyla mahalleyi tanıdıktan sonra da bu kişilerle daima irtibatta olunuz. Mahallenin huzurunu bozanları, muhtarlarımız ve emniyet güçlerimizle işbirliği içerisinde ilgili birimlere teslim ediniz. Özellikle adi suçlar, terör ve uyuşturucu ile mücadelemizin en önemli unsurlarından birisi olacağınızı unutmayınız. Bulunduğunuz mahallede terör propagandası yapanlarla, torbacı diye tabir edilen şahıslara asla göz açtırmayınız. Bu kişilerle ilgili olarak anında terör ve narkotik birimlerimizle irtibata geçiniz ve sorunun çözümünü sağlayınız.”

 

“GENÇLERLE DOST VE ARKADAŞ OLUN”

“En büyük avantajınızın gençliğiniz olduğunu unutmayınız. Görev yaptığınız mahallelerdeki gençlerimizle iletişiminizi en üst seviyede tutunuz. Onlarla sohbet ediniz. Birlikte sosyal ve sportif etkinlikler organize ediniz. Onlarla dost ve arkadaş olunuz. Onlara iyiyi, güzeli anlatarak rehberlik yapınız. Onların iyi niyetlerini, kötü emel sahibi kişilerin istismar etmesine asla müsaade etmeyiniz.”

 

“BEKÇİLER, MAHALLENİN GÖZÜ, KULAĞIDIR

“Bilmelisiniz ki bekçiler, mahallenin gözü, kulağıdır. Sakın ola kendinizi görev yaptığınız mahalleden soyutlamayınız. Mahallenize aidiyetinizi artıracak adımları önce siz atmalısınız. Tabir-i caizse mahallenin 40 yıllık sakinlerinden biri gibi davranmalısınız. Muhtarlığa, mahalle kahvesine, esnafların iş yerlerine girip çıkınız. Mahalle efradının halini hatırını sorup sıkıntılarına çare; kederlerine, mutluluklarına ortak olmalısınız.” 

 

“BİZİ MİLLET OLARAK GÜÇLÜ KILAN ÖZELLİĞİMİZ; BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİĞİMİZDİR”

“Bizi büyük millet, güçlü devlet kılan en önemli özelliğimiz; etle tırnak misali; birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. İnsanımız, bizim için en kıymetli, en değerli varlığımızdır. Biliniz ki bu asil ve aziz milletin fertleri bugünden sonra sizlere de emanettir. Bu emaneti canınız pahasına korumak ise sizlerin, asli görevinizdir. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağınıza inanıyorum. O sebeple her birinizin bugünden itibaren Adana'mızın emniyet ve güvenliğine, güç katacağına yürekten inanıyorum.”

 

“SİZLERİN YETİŞMESİNDE EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM”

“Bu vesile ile öncelikle sizleri yetiştiren ailelerinize teşekkür ediyorum. Evlatlarını Adana'mıza, Adana'mızı evlatlarına emanet eden anne babalara şükranlarımı sunuyorum. Eğitim süreçleri boyunca, gençlerimizin üzerinden emeklerini esirgemeyen emniyet teşkilatımıza da teşekkür ediyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanıyla emniyet teşkilatımıza katılacak evlatlarımıza görevlerinde başarılar ve kolaylıklar diliyor; hepinizi sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.”

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasını tamamlamasının ardından, aldıkları eğitim sonucunda dereceye giren çarşı ve mahalle bekçilerine sertifikalarının takdim edildiği tören, bekçilerin yemin etmesiyle sürdü.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin, İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen yemin töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın, törene katılan aileleri selamlayıp, tebrik etmesiyle son buldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler