İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Vatan toprakları bir bir elden gidiyor,

AKP iktidarının her adımı fiyasko ile sonuçlanan dış politikası, Türkiye’nin vatan topraklarının kaybına neden oluyor.

İktidarın Annan Planı’na Kuzey Kıbrıs’ta “Evet” baskısı yaparak KKTC’nin egemenlik hakkını Rumlara teslim etme girşimeleri hamdolsun ki, Rum kesiminin “Hayır” demesiyle geri tepmişti. Ancak Kıbrıs’ta “ver kurtul”   politikasını hala devam ettiren AKP iktidarı vatan topraklarını verme ve terketme politikasını  Suriye’de sürdürdü.

Süleyman Şah türbesinin yerini değiştirerek Suriye’de vatan toprağını terk etti.

2004’de Ege’de Yunanistan’ın adalarımızı işgal süreci 18 adamızın kaybedilmesine sebep oldu. 

Söz Cumhuriyet dönemine gelince eleştirde mangalde kül bırakmayan Ege denizinde 12 adaların verilmesini eleştiren Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın "1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar" derken kendi iktidarları döneminde 18 adanın Yunanlar tarafından işgal edilmesine aldırış dahi etmiyor.

12 Adalardan bahsetmişken bu konuda önemli bir bilgiyi paylaşmak isterim.

Cumhuriyet tarihi yazarlarından Sinan Meydan’ın bir gazeteye verdiği röportajda Ege adaları ve 12 adaların Lozan antlaşmasından 10 yıl önce verildiğini söylüyor. Ege Adaları ve 12 Ada'nın neredeyse tamamının, 1923 yılındaki Lozan Antlaşması'ndan yaklaşık 10 yıl önce kaybedildiğini vurgulayan Meydan, “İsmet Paşa, Kasım 1922'de Lozan görüşmeleri için İsviçre'ye giderken 12 Ada'da İtalyan ordusu, Ege Adaları’nda da Yunan ordusu vardı” diyor. Meydan’ın, Lozan’dan önce yapılan beş anlaşma olduğunu detayları anlattığı röportajında bahsettiği antkaşmalar ise;

Edirne Antlaşması (14 Eylül 1829)

Uşi Antlaşması (18 Ekim 1912): 

Londra Antlaşması: (30 Mayıs 1913),

Büyükelçiler Konferansı (Şubat 1914

Sevr Antlaşması (10 Ağustos 1920)

 

Yunanistan şimdilerde burnumuzun dibinde yüzme hatta bir ikisi yürüme mesafrsinde olan adalara Lozan antlaşmasına rağmen asker yığınağı yapıyor.

Bu konuda ana muhalefet  CHP tarafından da ciddi bir adım atılmazken, iktidarın yamağı sözde vatansever milliyetçi MHP lideri Devlet Bahçeli’den de adaların elden çıkmasına bir ses gelmiyor. Bahçeliye rağmen adalar konusunda soru önergesi veren MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor’un bu önergesine ise Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun verdiği cevap akla ziyan. Çavuşoğlu, çoğu Büyükada’dan dahi büyük olan adalar için “adacık ve kayalıklar” ifadesini kullanarak vatan topraklarını küçümsüyor.

Son 12 yılda 18 adalarımızı işgal eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos “başkomutan” sıfatıyla Muğla'ya bağlı Keçi Adası'nı ziyaret ediyor.

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis'in Aydın'a bağlı Hurşit Adası'nda silahlandırılan sivil milislerin eğitimine katılıyor.

Yunanistan'ın işgal edilen 6 adaya 10 üst kurularak 4 bin asker konuşlandırıyor.

 Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un işgal altındaki Eşek Adası'nda “kuzu çevirmesi” yapıyor.

Muğla'ya bağlı Keçi Adası'na Yunanistan bayrağı çekiliyor. Yunan askerlerinin adada rahatça dolaştığı ve namlusu Turgut Reis yönüne çevrili çelik top yerleştiriyor.

Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanı meseleyi “adacık ve kayalıklar” ifadesiyle küçümsiyerek basite indirgemeye çalışıyor.

Ege’de 18 adanın Yunanistan tarafından işgal edilmesine göz yuman. Suriye’de Caber Kalesinde bukunan Süleyman Şah türbesi nakledilerek Caber kalesi ve toprakları terk eden. Enosis (EOKA)’nın yeniden hortlatılmaya çalışıldığı KKTC  için de umursamaz bir tavır tsergileyen iktidarın bu tavrı devam ederse, Kıbrıs’ın da elden çıkmaması mümkün değil..

 

İbrahim Halil SİPAHİ

11.07.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.