Vatandaş 'klima' dedi cami boş kaldı?

Vatandaş 'klima' dedi cami boş kaldı?

28 bin kişilik cami vatandaşlar tarafından tercih edilmiyor...Adana'daki Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük camisi olma özelliği taşıyan ve aynı anda...

28 bin kişilik cami vatandaşlar tarafından tercih edilmiyor...

Adana'daki Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyük camisi olma özelliği taşıyan ve aynı anda 28 bin kişinin ibadet edebildiği Sabancı Merkez Camii'nde soğutma sisteminin olmayışı cemaati zorda bırakıyor. Aşırı sıcaklardan dolayı vatandaşlar mahallelerdeki klimalı camileri tercih ediyor.

Ramazan ayı şehirdeki camilere de bir canlılık getirdi. Teravih öncesi başlayan dost sohbetleri kimi zaman sonrasında da devam ediyor. İftar sonrası çayını içip serin bir ortamda dinlenmek isteyenler Merkez Park'ı tercih ediyor. Bu arada teravih namazını kaçırmak istemeyenler de Merkez Camii'nin yolunu tutuyor. Bazen eş ve çocuklarıyla bazen ise yakın arkadaşlarıyla Merkez Camii'ne gelenler, aşırı sıcaklardan rahat namaz kılamıyor.

Şehrin orta yerinde olmasına rağmen vatandaşlar, zorda kalmadıkça yaz aylarında Merkez Camii'ne uğramıyor. Çünkü bu caminin soğutma sistemleri bulunmuyor. Teravih kılmak isteyenler de binlerce kişiyle birlikte namaz kılmak yerine mahalle camilerinde klimalı ortamda ibadeti tercih ediyor.

Sivil toplum örgütü temsilcileri avlusunda birçok kültürel faaliyetin yapılabileceği caminin Ramazan dolayısıyla yeterince değerlendirilmediğinden yakınıyor. Adana İl Müftüsü İsmail Canbolat, caminin ısıtma ve soğutma sisteminin olmayışından dolayı kışın soğuk yazın ise aşırı sıcaklarda huzurlu ibadette sıkıntı yaşandığını söyledi. Kendisinin de zaman zaman bu camide vaaz ettiğini anlatan Canbolat, "Hakikaten aşırı sıcaklarda ibadet çok zor oluyor. Ancak soğutma sistemini yapabilmek için yüklü bir paraya ihtiyaç var." dedi.

Cami yapılırken müftülüğün soğutma talebini ilettiğini, ancak mühendislerin tarihi görünümü bozar gerekçesiyle karşı çıktıklarına dikkat çeken Canbolat, "Hayırseverlerden caminin soğutma ve ısıtma sistemlerinin yapılması konusunda destek bekliyoruz. Sabancı Vakfı'na da bu yönde müracaatta bulunmak istiyoruz." dedi.

SENDİKA: DİN GÖREVLİLERİNİN ORTAMI İYİLEŞTİRİLMELİ

Aşırı sıcaklardan dolayı teravihte bile Sabancı Merkez Camii'nde cemaatin 3'te 2 oranında azaldığına dikkat çeken Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Şube Başkanı Mustafa Ünaldı, "Vatandaş, teravi için genellikle klimalı camileri tercih ediyor. Kışın tıklım tıklım dolan cami, sıcak olmasından dolayı yaz aylarında adeta boşalıyor. Arkadaşların ifadesi de camiye gelenlerin sayısında büyük azalma olduğunu doğruluyor." dedi.

Aşırı sıcak ve klimasız ortamda namaz kıldıran imamların da zor durumda kaldıklarını anlatan Ünaldı, "Hayırseverler veya cami derneği ile müftülüğün bu caminin de iyi bir ortama kavuşturulması için çalışma yapması gerekiyor." diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler