Vedat Kahyalar'dan İnsan Hakları Ve Vicdani Sorumluluk Eğitimi

Vedat Kahyalar'dan İnsan Hakları Ve Vicdani Sorumluluk Eğitimi

Mazlumder Adana Şubesi'nin geleneksel İnsan Hakları Okulu’nun 2022 yılındaki son dersi Adana şube kurucu başkanı, eğitimci Vedat Kahyalar tarafından verildi.

Mazlumder Adana şubesinde gerçekleşen eğitime katılım yoğun oldu.

İnsan hakları tanımının hatırlatılmasıyla başlayan eğitimde; İnsan haklarının demokratik düzende din, mezhep, soy, cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı olmaksızın insanın doğuştan var olduğu kabul edilen ve devlet karşısında korunması gereken hakları olduğu belirtildi.

Başta yaşam hakkı olmak üzere; düşünce, işkence ve kötü muamelelerin reddi, din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın mahremiyeti, eşitlik, adalet, sosyal güvenlik, evlenme, çocuk sahibi olabilme, mülk edinebilme, çalışma koşulları ve toplumsal gelişimin insan hakları çalışmalarının ilgi alanları olduğunu söyleyen Vedat Kahyalar; vicdani sorumluluğun önemine değindi.

Vicdanın, kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümlüğünü de yükleyen içsel bir güç olduğunu ifade eden Kahyalar, "İnsanı insan yapan en önemli iç kontrol duygusunu oluşturan vicdani sorumluk sadece insanlara karşı değil çevremize, hayvanlara, gelecegimize ve medeniyetimizin gelişimine de duyarlılıkla uygulanması gerekir" dedi.

Vicdani sorumluluk ile ilgili örnek olaylar ve haberler ile ilgili ,izleyicilerin görüşü ve düşünceleri eğitime önemli katkı sağladı.

Katılımcıların soruları, dilekleri ve görüşleri ile tamamlanan eğitim sonrası sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Toplam 6 dersten oluşan eğitime katılanlara sertifikaları takdim edildi.

Mazlumder Adana Şube yetkilisi İrfan Can, genel merkez adına 30 yıldır Mazlumder ve insan haklarına destek olan Vedat Kahyalar'a 30.ncu yıl beratı takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler