Yahudi kadınları Burka giymeye başladı...

Yahudi kadınları Burka giymeye başladı...

Müslüman kadınların giydiği burka tercih eden Yahudi kadınların sayısında artış yaşanması İsrail'deki hahamları telaşlandırdı. Kadınların iffetlerini...


Müslüman kadınların giydiği burka tercih eden Yahudi kadınların sayısında artış yaşanması İsrail'deki hahamları telaşlandırdı. Kadınların iffetlerini korumak maksadıyla meylettiği giyim tarzı yöneticileri rahatsız etti

Ultra ortodoks Yahudi grubun kadınları "iffetlerini korumak maksadıyla" burka giymeye karar vermesinden sonra artış gösteren bu durum üzerine, bazı projelerin devreye sokulacağı açıklandı.

Üç yıl önce Beit Shemesh kasabasında küçük bir ultra ortodoks Yahudi grubun kadınları "iffetlerini korumak maksadıyla" burka giymeye karar vermişti.

O zamandan beri bu alışkanlık beş İsrail kasabasına daha yayıldı ve bu durum burka giyen Yahudi kadınların sayısı birkaç yüzü biraz geçiyor olsa da vaktiyle bunu zararsız bir tuhaflık olarak gören din adamları arasında paniğe yol açtı.

Burkaya karşı bir bildiri yayınlamaya hazırlanan hahamlar kurulunun bir üyesi olan Shlomo Pappenheim,"Gerçek bir tehlike söz konusu" diye konuştu.

Ultra Ortodoks Yahudi kadınların kapalı giyinmeleri ve toplum içinde başlarını örtü, şapka ya da perukla kapatmaları gerekiyor. Ancak bu bazıları için yeterli gelmemiş görünüyor.

Burka giyen Yahudi bir kadın Haaretz gazetesine, "İlk başta sadece peruk giyiyordum. Şimdi peruklu bir kadın gördüğümde Tanrı'ya onu başına giydiği şey nedeniyle affetmesi için dua ediyorum" diye konuştu.

Kadın, burka giydiğinden beri komşularının kendisiyle 'pis kokulu Arap' diye alay ettiğini ve İsrailli askerlerin kendisine sürekli kimlik belgesi sorduğunu anlattı.

Burka modası, aile hayatında da gerilimlere yol açıyor. Bir adam, haham mahkemesine başvurarak, karısının burka giymesine engel olunmasını istedi. Mahkeme kadının davranışının son derece radikal olduğuna ve çiftin boşanması gerektiğine hükmetti.

(Gazeteport)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler