İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Yaklaşan yerel seçimler ve çevre kirliliği

Yaklaşan yerel seçimler ve çevre kirliliği


 

Önümüzdeki Mart ayında yapılacak yerel yönetimler seçimi için AKP, CHP ve MHP?nin Belediye başkanlığı aday adayları aylar önceden kendilerini tanıtmak için kolları sıvadı ve görücüye çıktılar. Afişler ve boy boy resimler Caddelerde, otobüs duraklarındaki billboardlarda, duvarlarda ve direklerde yerini aldı. Birinci sınıf kuşe kâğıt ve kartonlara basılan el broşürleri sokak sokak gezilerek her eve her ele veriliyor, cadde ve sokaklarda yerlerde çeşit çeşit broşürler dolaşıyor. Yani Daha adaylıklar kesinleşmeden harcamalar ve had safhada. Birde adaylıklar kesinleştikten sonra yapılacak seçim kampanyalarında savrulacak paraları ve kâğıtları siz düşünün artık.

Adaylıklar kesinleştikten sonra, bahçe ve bina duvarları, boş mağaza camları, elektrik ve telefon direkleri, kaldırım ön yüzleri ve hatta trafik işaret ve levhalarının ön ve arka yüzlerine afiş ve poster yapıştırma yarışı ve kavgaları başlayacak, bu saydığımız yerlerde üst üste yapıştırılan afişler su böreği hamuru gibi katman oluşturacak. Reklam firmaları ve matbaalara gün doğdu. Bu seçim kampanyalarının harcanan paralar; dolaylı olarak dönüp dolaşıp sonuçta vatandaşı cebinden çıkıyor.

Gerek yerel, gerekse milletvekili seçimlerinde, billboardların dışında afiş ve poster yapıştırılan ve şehrin görüntüsünü kirleten bu görüntülerin mutlak ve mutlak suretle ağır yaptırımlar uygulanarak yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Bunun yerine, Yerel yönetimlerin uygun alanlara kalıcı veya geçici panolar yerleştirmek suretiyle, bunları her aday?ın eşit bir şekilde istifadesine sunması. Hem görüntü kirliliğini hem de israfı önleyecektir. Ayrıca devlet televizyonu seçim döneminde bir kanal tahsis ederek, seçime katılan tüm siyasi parti ve adaylara, partilerinin eşit bir şekilde programlarını, projelerini ve adaylarını tanıtma fırsatının verilmesinin vatandaşın her siyasi partiyi ve adayları tanıması seçimlerde tercihini daha bilinçli yapması bakımından faydalı olacaktır. Bütçeden siyasi partilere yapılan yardımına gerek kalmayacaktır.   Böylelikle hazineden siyasi partilere yapılan milyonlarca liranın çok büyük bir bölümü de devletin kasasında kalacaktır. Gerçi bu sunduğum görüş hazineden büyük paralar alan başta iktidar ve meclisteki muhalefet partilerinin işine gelmeyecektir. Şimdiden bütün adaylara başarılar dilerim.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

03.10.2013/adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi