1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. YARSAV takipte...
YARSAV takipte...

YARSAV takipte...

Teröristbaşıyla ilgili planları içeren ses kaydının ardından yeni bir konuşma internete düştü.Yargıtay üyelerine ait olduğu ileri sürülen diyaloglar,...

A+A-

Teröristbaşıyla ilgili planları içeren ses kaydının ardından yeni bir konuşma internete düştü.

Yargıtay üyelerine ait olduğu ileri sürülen diyaloglar, YARSAV'ın HSYK için dosya hazırladığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Gül aleyhinde karar çıkartılmasına yönelik girişimler de deşifre oldu.

Türkiye, Yargıtay üyelerinin teröristbaşıyla ilgili kaos planlarını tartışırken  ikinci bir şokla karşı karşıya. İnternete düşen yeni ses kaydında  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararlarında YARSAV'ın etkinliği gözler önüne seriliyor. HSYK üyesi Ali Suat Ertosun olduğu iddia edilen kişi, "Geçen sene 6-7 karar aldık. O kararlarda Ömer Bey'in ve YARSAV'ın çok büyük katkısı var" diyor.           

 Ertosun, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ve YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Fetih Sayın arasında geçtiği belirtilen konuşmalarda "YARSAV Yönetim Kurulu üyeleri ile Ertosun'un toplantı halinde olduğu söyleniyor. Ertosun, YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile aldırdıkları kararları tek tek anlatıyor.

YARSAV'IN KATKISI BÜYÜK

YARSAV Başkanı Tarhan ile HSYK Üyesi Ertosun istedikleri kararları aldırtmak için yapılması gerekenleri konuşuyor. Ertosun şu ifadeleri kullanıyor: "Geçen sene Ömer Bey (YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu) ile bu konuları konuştuk. Yani, yargıda yapabileceğimiz konular nelerse, bizlere bunları getirebilirsiniz. Geçen sene mesela biz 6-7 tane karar aldık. O kararlarda Ömer Bey'in ve YARSAV'ın çok büyük katkıları var. Bizim en büyük eksikliğimiz, bir altyapının olmaması. Bize böyle araştırma geliştirme konularında bilgi verecek bir desteğin olmaması. Biz ayrılmadan buradan, bunları gerçekleştirebiliriz"  Bu sözlerin ardından Emine Ülker Tarhan, "Fiilen değil mi efendim?" sorusunu yöneltiyor.

ÖMER BEY GÜZEL DOSYA HAZIRLADI

Ertosun,  YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Fetih Sayın'ın "Benim yakınen haberim var efendim" diye onayladığı YARSAV listesini şu şekilde anlatıyor: "Fiilen de olsa bunları gerçekleştirmemiz lazım. Ama bir yerden başlamak lazım. Yani bu o açıdan bizden talepleriniz olursa. Geçen sene Ömer Bey güzel bir dosya hazırlamış, getirmişti. Onların bazıları oldu. Yani, benim şimdi kafamda bazı şeyler var. Yani, Akademide (Türkiye Adalet Akademisi) behamahal etkili olmak lazım."

GÜL KARARI İÇİN MÜTAALA SİPARİŞİ

İnternete düşen ses kaydıyla yüksek yargının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanabilmesi için üniversite hocalarına nasıl mütaala hazırlattığı deşifre oldu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan ile Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasının 1 numaralı sanığı EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in avukatı olduğu ileri sürülen kişi, üniversite hocalarının hangi amaçlarla kullanıldığını anlatıyor.

Yargıtay üyesi Aktan, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Ümit Kocasakal hakkında şu ifadeleri kullanıyor: "Bu İstanbul'daki Ümit Kocasakal. Yav konuşması da iyi ya miting konuşmacısı. Cesaretli, çarpıcı lafları var. Polemiği de iyi yapıyor." Aktan'ın övgüsünü onaylayan avukata Aktan, "Halkın Kurtuluşu'ndan geliyor o" diyor. Bunun üzerine avukat "Ha sen söylemiştin onu" karşılığını veriyor. "Polemik yapan o tür adam gerekiyor" diyen Aktan, istediklerin yapmayan akademisyenleri eleştiriyor: "Ya birkaç hoca daha var da şeye çıkmıyorlar. Mesela İzmir'de Mustafa Ruhan Erdem var. Çok parlak bir profesör. Olmuyor herhalde. Konuşmuyorlar ya işte. Ersan Şen biraz şey yapıyor. Ama Şen'dense Ümit Kocasakal çok istikrarlı, çok cesaretli. Askerler de çok seviyor. Bu Ümit Kocasakal, dün çok iyiydi, televizyonda, Süheyl Batum'lan Bütün askerlerin gözdesi şimdi o çocuk."

HOCA'YA TALİMAT: DEMEÇ VERME

Hamdi Yaver Aktan olduğu ileri sürülen kişi, Cumhurbaşkanı Gül'ün yargılanabileceğine dair verilen karar dosyasını inceleyen 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e dediğini yaptırabilmek için büyük çaba sarf ediyor. Bu konuda kendisi gibi düşünen üniversite hocalarından mütalaa isteyen Aktan, aleyhte görüş veren hocaları susturuyor. Aktan'ın favorisi Ümit Kocasakal. Aktan Kocasakal'a Gül aleyhinde nasıl mütalaa yazdırdığını şöyle anlatıyor: "Bunu Ersan'a anlattık, Ersan pek yanaşmadı. Şimdi bizim görüşümüze geldi. Köksal hocaya söyledim, (Köksal Bayraktar) Köksal Hoca hayır ben böyle hiç düşünmedim dedi. O zaman hocam, hiç demeç verme dedim. Nitekim 7-8 aydan bu yana bu konuda konuşmuyor. Ümit Kocasakal, ben mütalaa yazarım dedi. İstanbul'a gidince 15-20 sayfa bir mütalaa yaz bana getir, dedim. Onu da heyete vereyim.?

ÖZBEK'DEN TUHAF SAVUNMA: KONUYU KRİTİK ETMİŞLER

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay üyelerinin teröritbaşı Öcalan ve BDP'yle ilgili ses kaydını savundu. Görüşmenin içeriğini doğrulayan Özbek, 'birilerinin kendi aralarında yaptıkları kritik' değerlendirmesinde bulundu.

HSYK'ya gelişinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Özbek, ses kaydında yer alan kişilerin teröritbaşı Öcalan'la pazarlık yapma imkanlarının bulunmadığını ileri sürdü.

Sadece konuyu kritik ettiklerini iddia etti. Özbek, şu ifadeleri kullandı: ''Ayrıntılarını bilmiyorum, ancak içeriğini tasvip etmek mümkün değil. Üzerinde durulması gereken şey bu arkadaşlarımız neden dinlediler, niye peşinde birileri dinleme hazırlığıyla geziyordu, niye bunları tespit etme ihtiyacı duydular ve niye servis edildi? Şimdi iki insan başbaşa konuşurken çok özel şeyleri de konuşabilir. Bunlar tasvip edilir, edilmez ancak bunları gizlice tespit etmek suçtur. Asıl bunun üzerinde durulması gerekir. Bu arkadaşlarımızın ne konumları ne imkanları itibariyle Öcalan ve benzerleriyle pazarlık edebilecek, bundan bir fayda bulabilecek imkanları da yok. Böyle bir şeyi gerçekleştirme şansları da yok. O sebeple bunu birilerinin kendi aralarında yaptıkları kritik olarak değerlendiriyorum. Bu şekilde yansıtılıp yargı aleyhine kullanılması son derece yanlıştır, maksatlıdır.''

BUGÜN

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.