YAŞ'ı kilitleyen komutan?

YAŞ'ı kilitleyen komutan?

'Balyoz' ve 'internet andıcı' gölgesinde yapılan YAŞ toplantısında kriz yaşandı.Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Son yılların en sancılı...

A+A-

'Balyoz' ve 'internet andıcı' gölgesinde yapılan YAŞ toplantısında kriz yaşandı.

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Son yılların en sancılı toplantılarına tanıklık edilen YAŞ'ta alınan kararlar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından kamuoyuna duyuruldu. Balyoz davasında haklarında yakalama emri çıkarılan terfi sırasındaki 11 general ile çok sayıdaki muvazzaf albayın terfi işlemleri gerçekleşmedi.

ARSLAN GÜNER YERİNDE KALDI

YAŞ kararlarında Genelkurmay Başkanlığı'na ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmaması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün karşı çıkması ile Genelkurmay İkinci Başkanı Arslan Güner de Jandarma Genel komutanı olamadı ve yerinde kaldı. Kara Kuvvetleri'ne atama yapılmamasına, Hasan Iğsız üzerindeki anlaşmazlık neden oldu. Genelkurmay Başkanlığı'na atama yapılmaması da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmamasına bağlandı. Mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanlığı'na atandığı halde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmamasının boşluk doğuracağı ifade edildi.

KARARNAME FORMÜLÜYLE ÇÖZÜM

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, Hasan Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutam olmasına karşı çıktığı için Iğsız atanmadı. Genelkurmay Başkam Başbuğ ise Başbakan Erdoğan'ın istediği Atilla Işık'a imza atmak istemedi. Bunun üzerine krizi çözmek için 'kararname formülü' bulundu. Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğine göre Genelkurmay Başkam'nın teklifi ve Milli Savunma Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkam'nın imzası ile kuvvet komutanı atanabiliyor. İşte hükümet bu hakkını kullanacak. Alman bilgiye göre halen Jandarma Genel Komutam olan Org. Atilla Işık, üçlü kararname ile bugün Kara Kuvvetleri'ne atanacak.

IŞIK KOŞANER BEKLEMEDE

Atama kararnamesinin Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Kara Kuvvetleri'ne atama yapılır yapılmaz Işık Koşaner'in de Genelkurmay Başkanlığı'na atanacağı ifade ediliyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için atama gerçekleştirilemediği için Genelkurmay Başkanlığı için de bir atamanın yapılmadığı belirtildi. Bu nedenle yaş haddinden 30 Ağustos 2010 itibarıyla emekliye ayrılacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yerine ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmadı

TERFİ LİSTESİNDEKİ İLGİNÇ İSİMLER

YAŞ'ın terfi listesinde ilginç isimler de yer aldı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu tümgeneralliğe yükseltildiler. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı terfi listesinde Tuğamiralliğe yükseltilen isimler arasında Albay Şafak Yürekli'nin ismi dikkat çekti. Yürekli, Poyrazköy İddanamesi'nde "örgüt üyeliği" suçlamasıyla sanık olarak yer alırken, 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

DÜĞÜM NOKTASI: ATAMA VE TERFİ

YAŞ'la ilgili tartışmalar 'terfi' ve 'atama' olmak üzere iki konuda düğümleniyor. 'Terfi' ve 'atama'nın birbirine karıştırıldığına dikkat çeken uzmanlar, her iki sürecin de birbirinden son derece farklı işlemler olduğunu vurguluyor. YAŞ'ın yetkisine giren ?terfi, ayırma, emekli etme, uzatma konularıyla; Milli Savunma Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın yetkisinde olan ?atamaî konuları Ağustos ayı başında görüşülüyor. Atama konusuyla diğer konuların aynı tarihlerde görüşülmesi geleneği nedeniyle kamuoyunda atamaların da YAŞ kararıyla yapıldığına ilişkin yanlış bir algı oluşurken, konu tüm açıklığıyla yasa metinlerinde yer alıyor. 'Terfi'de YAŞ'ta görev yapan askerlerin isim belirlemek dışında bir etkileri olmazken, imza ve onay makamı ise sivil iradenin olduğu vurgulanıyor. Yine atama sürecinde de askerlerin hiçbir tasarrufu olmadığı gibi tüm süreçte yetkinin sivil iradede.

ANAYASA NE DİYOR?

Genelkurmay Başkanlığı Makamına yapılacak atama Anayasa'nın 117. Maddesinde net bir şekilde düzenleniyor. Anayasa'da ?Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanınca atanır" düzenlemesi bulunuyor. TSK Personel Kanunu'nda da ?Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış orgeneral-oramiraller arasından Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır" düzenlemesi yer alıyor. Maddeden de anlaşılacağı şekilde Genelkurmay Başkanı'nın atanmasında YAŞ herhangi bir aşamada yer almıyor. Bugüne kadar deniz ve hava kuvvetleri komutanlarından birini Genelkurmay Başkanı yapma seçeneği hiç tercih edilmedi. Ancak durum Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı'nın yetkisinde.

KUVVET KOMUTANI NASIL ATANIYOR?

Kara, Deniz, Hava Kuvvet Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı'nın atamasının Yüksek Askeri Şura kararıyla yapıldığına ilişkin haberlerin de geçerliliği bulunmuyor. Kuvvet Komutanlıklarına atanma, ?Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğiînin 13'ncü maddesinin c fıkrasında yer alıyor. Teklifi Genelkurmay Başkanı yaparken, Milli Savunma Bakanı'nın inhası (teklif edilen kişinin o göreve layık olup olmadığını belirleme) gerekiyor. Bakan, teklif edilen şahsı inha ederek uygun görürse, konu Başbakan'ın önüne gidiyor. MSB Bakanı inha etmezse Genelkurmay Başkanı'nın yeni aday belirlemesi gerekiyor.

SAVUNMA BAKANI BİLE ENGELLEYEBİLİR

TSK Personel Kanunu'na göre kuvvet komutanlarının atanmasını Milli Savunma Bakanı bile engelleyebilir. TSK Personel Kanunu'nda kuvvet komutanlıklarına atamada Genelkurmay Başkanının teklifi üzerine, Milli Savunma Bakanı inha (Yani Genelkurmay'ın istediği kişiyi bu göreve layık görmesi) işlemini yapmadığı takdirde, Genelkurmay Başkanı, talebini yazı ile Başbakana göndereceği, Başbakan kararını yazı ile Milli Savunma Bakanına ve Genelkurmay Başkanına bildireceği ve Başbakanın bu kararına uyulmasının zorunlu olduğu düzenleniyor.

HABER: Seçkin ERGÜN - Bilal ÇETİN / ANKARA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.