Yatay geçişlerde son söz üniversitelerin

Yatay geçişlerde son söz üniversitelerin

  YÖK genel kurulunda yatay geçişlere son şekli verildi, Başkent Üniversitesi'ne yeni rektör atandıDünya Bülteni/Haber MerkeziYÖK Genel Kurulu...

 

 

YÖK genel kurulunda yatay geçişlere son şekli verildi, Başkent Üniversitesi'ne yeni rektör atandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

YÖK Genel Kurulu toplantısında Yatay Geçiş Yönetmeliği'ne son şekli verildi. Yapılan düzenlemeyle yatay geçiş şartları üniversitelerin senatolarına bırakıldı. YÖK Genel Kurulu, ayrıca Başkent Üniversitesi Rektörlüğüne, aynı üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Araz'ın getirilmesini uygun buldu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi.

Toplantıdan sonra gazetecilere açıklama yapan Özcan, YÖK genel kurulu gündeminde sadece bazı fakültelerin dekan seçimi ve Yatay Geçiş Yönetmeliği olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, Yatay Geçiş Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle ilgili olarak, "Her isteyen her bölüme girebilecek mi?" sorusuna, Özcan, "Hayır. Öyle bir şey olabilir mi?" cevabını verdi.

Geçiş şartının üniversitelerin senatolarına bırakıldığını belirten Özcan, şöyle konuştu:

"Eğer öğrenci belli bir notu tutturursa mesela ortak dersler varsa 'ben psikolojiden tarihe geçmek istiyorum' derse psikoloji ile tarih arasında ortak dersler varsa o ortak derslerde aldığı puan notlarının ortalaması üniversitenin koyduğu kontenjanı tutturacak. Üniversiteler diyor ki 'ben 10 kişi, 5 kişi alıyorum'. Bu kontenjana girebilirse...

Bazı durumlarda üniversiteler arası geçiş yapacağı zaman üniversite sınavından aldığı not, yani giriş puanı, hepsi bunlar düşünülerek, kriter gibi kullanılarak geçiş müsaadesi verilecek. Mesela hukuka girmiş adamın tıppa gitmesi falan hayal."

Özcan, "Bir öğrenci mesela tarih bölümüne girmişse kriterleri gerçekleştirmek şartıyla mühendislik fakültesine geçebilecek mi?" sorusu üzerine de, "Yedi yılda geçer. Yedi yılı alır o geçiş. O hazırlık derslerini alması, o, geçeceği bölümün bütün esas derslerini bitirmesi 10 yılına mal olur' dedi.

Bu düzenlemeden kimlerin faydalanabileceğini anlatan Özcan, "Üniversite sınavında tesadüfen yanlış seçim yapmış, esasında mesela endüstri mühendisliğine gitmek istiyor. Ama tutmuş metalürji mühendisliğine gitmiş veya başka yakın bir bölüme gitmiş, mesela matematiğe gitmiş ama kendisi endüstri okumak istiyor. O geçebilir" diye konuştu.

Özcan, "bu düzenlemenin daha önceki yönetmelikten ne farkı olduğu' sorusu üzerine de öğrencinin şartları tutturması halinde Gazi Üniversitesi'nden Ankara Üniversitesi'ne bölüm değiştirerek geçebileceğine işaret etti.

"Üniversiteden gelen kontenjan talepleri de ele alındı mı?" sorusu üzerine de Özcan, 'Vakıfların raporlarını tamamen gözden geçirip kategorize ediyoruz. Eksikleri olan, olmayan, daha eksikleri olanlar diye. O işi bitiremediğimiz için kontenjanlarla ilgili görüşemedik" dedi.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ARAZ OLDU

"Başkent Üniversitesine rektör seçildi mi?", "Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Araz mı?' sorusuna Özcan, "Biliyorsunuz zaten" yanıtını verdi.

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığınca üniversite rektörlüğü için Prof. Dr. Kenan Araz'ın önerildiği ve bu ismin YÖK Genel Kurulunda rektörlük için uygun bulunduğu belirtildi.

Özcan ayrıca, Anayasa Mahkemesine YÖK kontenjanından seçilecek üye seçimi için de ilgili çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.