"Yüzde 70 evet çıkmazsa hayır sayılır"!

"Yüzde 70 evet çıkmazsa hayır sayılır"!

Referandumu cumhuriyet sevmezlerle cumhuriyetçilerin hesaplaşması olarak niteleyen Hürriyet yazarı Ege cansen, "Evet" oylarının yüzde 70'ın altında kalması...

Referandumu cumhuriyet sevmezlerle cumhuriyetçilerin hesaplaşması olarak niteleyen Hürriyet yazarı Ege cansen, "Evet" oylarının yüzde 70'ın altında kalması halinde sonucu "hayra yormak" gerektiğini savundu.

Hürriyet Yazarı Ege Cansen bugün kaleme aldığı Hayır Alametleri başlıklı yazısında "Bu referandumun, Cumhuriyet sevmezlerin Cumhuriyetle hesaplaşması olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı ve oylamada yüzde 70 Evet çıkmadığı takdirde sonucu hayra yormak gerektiğini savundu.

"Benim gözlemlerime göre 100 radyo istasyonun 97?si, 40 TV istasyonun 37?si, 10 gazetenin 8?i ?evet? için çalışıyor. Propaganda döneminin Ramazan?a rastlaması, İslamistlerin evet kampanyası için iyi bir fırsat olmuştur. Bu şartlar altında referandumda ?evet? diyenlerin oranı yüzde 70?den az çıkarsa, bunu hayıra yormak lazım. Zaten anayasa referandumu gibi bir oylamada, asgari kabul eşiği bu olmalıdır. Bu referandumda nasıl olsa evet çıkacaktır" diyor Ege Cansen.

"İyisi mi biz ondan sonra ne olacak diye kafa yoralım" diyen yazar, yazısının devamıda sonucun "evet" çıkması halinde olası kaygılarını dile getirdi.

"TC?nin, ?milli birlik? kavgası verilen bir dönemde patlayan Kürt isyanlarını kanlı bir şekilde bastırdığı bir gerçektir" ifadesini kullanan yazar "Bugün de benzer isyancılara karşı, havadan bombalama dâhil aynısı yapılmaktadır" diyerek terörle mücadeleyi söz konusu katliamlarla aynı kefeye koydu.

DTP ve Öcalanın eylemsizlik kararlarını sözde olarak niteleyen ve "kürtlerin" istemem yan cebime koy" mantığı ile hareket etiğini savunan yazar, "Diyalog kanalları açıktır. Referandumdan sonra ?durmak yok; açılıma devam? denecektir" şeklinde kaygısını dile getiriyor.

Yazarın bir diğer kalygısı, referandumun açacağı kapıdan türbanın da geçmesi. Yazar, "Türbanla açılan yoldan, takkeler de tekkeler de geçecektir. Türkiye İran değildir, sadece benzer" diyerek isim vermeden irtica korkusunu bir kez daha gündeme taşıyor.

Yazarın üçüncü kaygısı ABD ile ilişkilerin değişimine yönelik. Cansen, "Yani AB?nin ve ABD?nin, AKP ile sekiz yıldır süren aşkının, referandumdan sonra hangi renge dönüşeceğine. Burada sular bulanıktır. Muhtemelen İran, İsrail ve Kürt meselesinde öyle tavırlar sergilenecektir ki; AKP ya radikalleşecek ya da uysallaşacaktır" diyerek dile getiriyor korkularını...

(Haber 7)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler