Zabıta Gazetecilere saldırdı..

TÜGİYAD (Tüm gazeteciler internet medyası yayıncılar ve yazarlar derneği)  Başkanı, adanagundemi.com Genel Yayın Yönetmeni Hacı Ali Doğan ile birlikte sütunhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Metin Doğruyol ziyaretime geldiler, dernek çalışmaları ve yayıncılık üzerine değerlendirme yaptık. Değerlendirmenin ardından arkadaşlar müsaade istediler ve ayrıldılar.

Orada dur Zeydan Karalar! 

Sonrasında bir bilgi ulaştı, Büyük Postane önünde zabıtalar seyyar satıcılar ile kavga ediyor diye.

Saate baktım beşi geçiyor, mesai saati bitmiş, az sonra arkadaşlar aradı, zabıtalar tarafından kendilerinin de saldırıya uğradıklarını söylediler.

Hacı Ali Doğan’ın ifadesine göre; zabıtalar tarafından seyyar satıcılara yapılan muameleyi, bir gazeteci refleksiyle cep telefonunu çıkarıp çekiyor.

Bunu fark eden zabıtalar ve sivil polis oldukları iddia edilen kişiler, elindeki telefona el koyuluyor ve kendisi darp ediliyor.

Ben gazeteciyim, yaptığınız doğru değil, yanlış yapıyorsunuz, diyerek yüksek sesle ikaz etse de, hiçbir işe yaramıyor.

Olay mahalline iş yeri yakın olduğu için, o çevrede tanınan bilinen arkadaşlar, bunu öğrenince telefonu kendisine teslim edip bu konuyu kapatmasını tembih ediyorlar.

Bu nasıl bir meslektir, bu nasıl bir öfke, nasıl bir şiddettir!

Üç beş garibanın sürekli peşinden koşturan zabıtalar, çarşı merkezde birçok seyyar satıcıları, ürünleri kaldırımları işgal eden bazı esnafları neden görmezlikten gelmektedir?

Eğer bu mesele onları aşıyorsa, belediye başkanlarına aynı soruyu yöneltiyorum. Neden ayrımcılık yapılıyor, siz bu zabıtalara denetleme görevi mi yoksa saldırı talimatı mı veriyorsunuz?

Eğer şehir merkezinde seyyar satıcılık suç ise neden bir milli piyango satıcısı gibi kaldırım işgali yapan birçok esnafa işlem yapmıyorsunuz?

Zabıtaların, seyyar satıcıların mallarına el koymalarının yanı sıra ürünlerini dökme, darp etme gibi yetkileri var mıdır?

Adana’da tüm işyerleri denetlendi, kaldırım işgallerine son verildi, adalet sağlandı geriye çözülmedik üç beş seyyar satıcı mı kaldı?

Sokaklarda adeta kolluk kuvvetleri gibi gezen zabıtalar, bu defa da seyyar satıcılarla sınırlı kalmayıp görevini yapan gazetecilere saldırdı bir sonraki adımları ne olur bilinmez…

Burası dağ başı değil, şehir merkezindeki bu görevlilere (!) artık dur denilmesi gerekiyor. Sürekli zabıtalarımızla karşı karşıya gelen seyyar satıcılarımıza belediyelerimiz tarafından alternatif bir yer oluşturulması bu sorunu çözecektir.'dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum