Zeydan Karalar ayrım yapıyor

Seyhan, Adana’mızın merkez ilçelerinden biridir ama koskoca ilçede yüzlerce kurum konferans, panel türü etkinliklerini düğün salonlarında yapmak zorunda kalıyor çünkü Seyhan Belediyesi’ne ait kültür merkezi salonları, sol kesime açık ve yapılan tüm etkinlikler bu kesime hitap ediyor.

STK’ların salon talepleri bir veya iki sembolik kabul dışında, sürekli yoğunluk gerekçe gösterilerek geri çevriliyor.

STK’lar olarak aldığımız bir karar çerçevesinde Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ı ziyaret ederek yaşanan sorunları kısaca izah ettik.

Sayın Karalar söze Atatürk ilkelerine bağlı olduklarını, ona ve değerlerine karşı her hangi bir saldırıya müsaade etmeyeceklerini ifade ederek başladı, biz bu salonlarda FETÖ, DAİŞ VE PKK gibi terör örgütleri ve yandaşlarına müsaade etmeyeceğiz, diyerek sözlerini sürdürdü.

Bu sözler karşısında gerekli itirazları yaptıktan sonra taleplerimizi tekrarladık, telefonda bizi yönlendireceği kişiye bir takım uyarılar yaparak, yardımcı olmalarını söyledi.

Birkaç gün sonra, Başkan Yardımcısı Sayın Kadir Özdemir ile bir araya gelmemiz için, söz verilen saatte hazır bulunmamıza rağmen, başkan yardımcısının gecikmeli iştiraki ile görüşmeye başlandı.

Başkan yardımcısı söze, ben sosyal-demokrat bir insanım, diyerek başladı, bazı dinî grupların olumsuzluklarından, terör örgütlerinden bahsetti, ardından Atatürk ve ilkelerine bağlılıkları ile sözlerine devam ederken bize bunları neden anlatıyorsunuz, diyerek itirazda bulunduk ve talebimizi kendilerine ilettik. Birden keskinleşen Başkan Yardımcısı, salonlar için müracaat ederseniz eğer müsaitse verilir, dediler.

Başkan ve yardımcısının takındıkları tavır karşısında biz nezaketimizi bozmadan ayrıldık ve etkinlik yapacak arkadaşlarımızın tekrar salon talepleri ile süreç devam etti ama sonuç yine aynı oldu, yer dolu.

İslami görüşlü STK’ların Seyhan Belediyesi’nden konferans salonunu alması, bir PKK’lının cenaze aracını almasından daha zor…

Açıktan, biz size en küçük bir imkân tanımayacağız, bizim bir inancımız, ideolojimiz, kültürümüz var ve bu doğrultuda tüm imkânlarımızı seferber ederek kendimize çalışacağız demiyor ama öyle yapıyorlar. Göreve gelirken hiçbir inanç ayrımı yapmadan, herkese eşit mesafede olacağız diyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ayrım yapıyor. Anlaşılan o ki bir sonraki seçime kadar da bu ayrımcılık devam edecek gibi görünüyor.

Seyhan Türkler, Araplar, Kürtler, Aleviler gibi birçok kesimi bünyesinde barındıran, her görüş, düşünce, mezhepten oluşan insanların yaşadığı bir ilçemiz fakat Zeydan Karalar sadece bir kesime odaklanmış durumda.

Seyhan Belediyesi’nden hak ettiğimiz hizmeti maalesef alamıyoruz, bu bilinen gerçeği gündeme getirecek, sorunları tartışacak duyarlı, cesur basına ve gazetecilere ihtiyacımız var.

Bir gazeteci arkadaşım, bunun zor olduğunu çünkü bazı imkânların ellerinden gideceğini, reklamlarının kesileceğini, Adana’da bunu yapabilecek ne yayın yönetmenin ne de patronun olduğunu söylüyor.

STK’larımız konuyu değerlendirme aşamasını aşarak ortak bir tavır belirler, konuyu kamuoyu ile paylaşır, basında görevini yaparsa bu sesi değil Adana halkı, tüm Türkiye duyacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum