İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

18- 24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

18- 24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

Ülkemizde her yıl 18?24 Mart tarihleri arası "YAŞLILARA SAYGI HAFTASI" olarak kutlanmaktadır.
Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Bu yılda yine, Yaşlılar haftasını kaygıendişe ve esefle kutluyoruz. Bir zamanlar bizlerin dünyaya gelmesine vesile olan gecesini gündüzünü bizlere feda eden sevgi ve şefkatini esirgemeyen büyüklerimizi sadece yılda bir hafta da anmak Türk milletine yakışan bir gelenek olmamalıdır.

Ninelerimize, dedelerimize, anne ve babalarımıza evlerimizin bir odasını ayırıp onları baş tacı yapacağımıza huzurevlerine, bakım yurtlarına yerleştirip özel günlerde veya aklımıza geldikçe ziyaret eden bir toplum haline geldik.

Ayrıca sayısı yüz binlere yaklaşan kimsesiz bakıma muhtaç insanımız, yaşlımız cadde ve cami avlularında dilenir hale gelmişve bunlardan bir çoğunun geceyi geçirecek bir mekânları dahi yoktur. Oysaki bunlar gençliğinde bu vatana askerlik yapmış olanlarla asker doğurmuş analardır.

Bir ülkenin yaşlı insanları yoksulluk içerisinde ise, bir tas aşı, gece yatacağı bir yatağı, sıcak bir yuvası yok ise bu ülkenin insani bir ayıbıdır. Bu ülkede bir ahlaki çöküş, bir kültür yozlaşması, daha da vahimi ciddi bir medeniyet krizi vardır

Yaşlı, kimsesiz ve bakıma muhtaç insanlarımız başta olmak üzere sokak çocukları olarak adlandırılan yavrularımıza da sahip çıkarak bunların barınmalarını ve her türlü ihtiyaçlarınıkarşılamayı Sosyal Devlet politikası olmasının yanı sıra üzerimize yüklenilmişbir sorumluluk addedilmesi gerekliliğine inanıyorum.

Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkânlar ölçüsünde Devletimiz tarafından verilmedir.

Devleti halka hizmet etme aracı olarak gören hükümetler, bir sınıf ve kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu sağlayacak sosyal politikalar yürütmeyi, bu bağlamda yoksullar, bakıma muhtaç yaşlılar, çocuklar ve işsizler için özel programlar oluşturmayı, zor durumdaki vatandaşlarımıza, terk edilmiş ve kimsesizlik duygusu yaşatmamayı hedeflemelidir.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, insanımızın değer yargıları arasında var olan başta kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve biliminışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaları sürdürmelidir.

Devletimizin sağladığı imkânlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha mükemmel hale getirilmesini sağlamak öncelikli hedefi olmalıdır. Ancak devletimizin çalışmalarıyaşlılarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almalarıkonusunda tek başına yeterli değildir.

Toplumda bu bilincin yerleşmesi, bugüne kadar olduğu gibi gönüllü kuruluşlarımızın ve yurttaşlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlayabilir. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir. Öyleki Allah CC yüce kitabımız Kur-Anı-Kerimde şöyle buyuruyor. ?Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.? (İsra Suresi Ayet 23)

Öyle ise; Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak öncelikli görevlerimiz arasındadır. Unutmayın ki bir gün herkes yaşlanacaktır. Büyük Atatürk ne demiştir "Bir milletin yaşlıvatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşıminnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkıyoktur." Bu duygularla tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftasınıkutluyor, minnet ve şükran duygularımla yaşam sevinçlerinin hiç kaybolmadığısağlıklı ve mutlu günler temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

İbrahim H.SİPAHİ

17,03,2013/Adana

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi