İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

25.Dönem sıra dışı bir meclis olacak,

25.Dönem sıra dışı bir meclis olacak,

 

 

7 Haziran’da yapılan seçimin ardından 23 Haziran Salı günü TBMM’de yapılan yemin töreni ile 25. Dönem resmen başladı.

Bir dönem meclise giren en genç üye olan Deniz Baykal’ın bu defa en yaşlı üye sıfatıyla geçici meclis başkanlığı yaptığı mecliste birçok ilk de beraberinde yaşandı.

 

TBMM'de 25.Dönem'in resmen başlandığı yemin törenine HDP Grubu'nun “Türklük” vurgusu nedeniyle rahatsız olduğu yemin metnini en kısa sürede anayasada değiştirme yaklaşımı güne damgasını vurdu.

 

- Seçimlerde barış, halkların kardeşliği ve birlik mesajları veren HDP’liler yine fıtratlarının gereğini yaparak TBMM’de İstiklal marşını okumadılar.

-  Meclis tarihinde ilk olarak başörtülü bir milletvekili kâtip üye olarak görev yaptı. AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Meclis'in en genç milletvekilleri arasında olduğu için başörtüsü ile birlikte geçici olarak kâtip üye görevini yürüttü.

-  21 başörtülü milletvekilinin bulunduğu TBMM’ye, 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi İstanbul milletvekili seçilen ve yemin töreni için TBMM’ye başörtüsü ile gelmesi olay yaratan Merve Kavakçı’nın  kardeşi Ravza Kavakçı AK Parti İstanbul milletvekili olarak girdiği mecliste, yemin törenine ablası Merve Kavakçı’nın 16 yıl önce taktığı başörtüsünü takarak gelmesi ise manidardı.

-  Bir zamanlar sayın denilmesi sakıncalı ve suç sayılan terörist başı Öcalan’ın yeğeni HDP Şanlıurfa Milletvekili(!) Dilek Öcalan da Meclis'in en genç milletvekillerinden olduğu için geçici olarak kâtip üye görevini yaptı. Bu görev için kürsüye “Sayın Öcalan” diye davet edildi.

-  1991 seçimlerinde SHP ile  seçim ittifakı yaparak ilk defa meclise giren PKK’nın temsilcileri 2007-2011 seçimlerinde bağımsız olarak meclise girerken bu defa HDP çatısı altında meclise girdiler. Böylece bir ilke daha imza atılarak terör örgütü resmen bir parti olarak TBMM’de yerini almış oldu.

-  AK Parti'nin Kürt kökenli vekilleri Mersin milletvekili Muhsin Kızılkaya ve Mardin milletvekili Orhan Miroğlu yemin için Meclis Genel Kurulu'ndaki kürsüye çıktıklarında HDP’le sırtlarını dönerek iki vekili sessiz protesto ettiler.

-  25. Dönemde partilerin ülkemizde yaşayan etnik ve dinsel farklılıkta olan vatandaşlarımızdan gösterdikleri adaylarda TBMM’de yerini aldı. CHP’den İstanbul milletvekili seçilen ermeni asıllı Selina Doğan mazbatasını alır almaz basına verdiği röportajda “Diaspora düşman değil” demesi.  

-  25. Dönem TBMM’nin 25. Dönem yemin törenine gelen Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın meclis genel kurul salonuna gelişinde AK Partili milletvekillerinin ayakta alkışlamalarına rağmen CHP-MHP ve HDP’li vekillerin ayağa kalkmamaları ve alkışlamamaları bence şaşırtıcı değil beklenen bir davranıştı. Ancak makamlar ve kişiler ayırt edilmelidir. Makama saygıdan kalkılmalı tepki ise alkışlamamakla gösterilmelidir diye düşünüyorum.  

-  Anayasayı tanımadığını söyleyen İç işleri eski bakanı AK Parti Erzurum milletvekili Efkan Ala’nın protesto edildiği kürsüde yemini okumada sıkıntı çekmesi ve iki kez tekrar etmesi vekilleri güldürdü.

TBMM’de yemin töreninde yaşanan renkli görüntülerden bir kaçını sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Görünen o ki, 7 Haziran’da tek başına iktidar olacak bir sayıya ulaşamayan ve büyük ihtimal bir koalisyon hükümetine sahne olacak TBMM’de ilk günde yaşanan bu renkli görüntülerin. Meclisin çalışmaya başladığı günden itibaren daha renkli, hareketli, hararetli, bol tartışmalı ve bol kavgalı günlerin habercisi olacağını gösteriyor.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

25.06.2015/adanapost.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi