350 genel lise Anadolu Lisesi'ne dönüştü?

350 genel lise Anadolu Lisesi'ne dönüştü?

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bütün genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararı kapsamında yaklaşık 350 genel lise Anadolu lisesine...

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bütün genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararı kapsamında yaklaşık 350 genel lise Anadolu lisesine dönüştürüldü.

İl milli eğitim müdürlükleri, Anadolu lisesine uygun olan okulları belirleyerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede çeşitli illerden 350'ye yakın genel lisenin Anadolu lisesine dönüşmeye uygun olduğu belirlenerek, onay verildi.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle eğitimde kalitenin artması, genel liselerin kalitesinin Anadolu liseleri seviyesine ulaşması, proje tamamlandığında tüm genel liselerin Anadolu lisesi standartlarında eğitim vermesi hedefleniyor.

Anadolu liselerine dönüşümün, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Bu tarihten sonra Anadolu liselerine sınavla öğrenci alımının sona ermesi, sınavın sadece Fen ve Sosyal Bilimler liseleri ile Güzel Sanatlar ve Spor liselerine öğrenci alımı için yapılması planlanıyor.

MEB, bu kapsamda Anadolu liselerine öğretmen alımını da sınav kapsamından çıkarmaya hazırlanıyor. Mevcut durumda Fen ve Anadolu liseleri ile güzel sanatlar, sosyal bilimler ve spor liselerinde görev yapacak öğretmenler sınavla seçiliyor. Bu çerçevede bir sınav komisyonu oluşturuluyor ve sınava katılacak öğretmenlerin deneyimli olma şartı aranıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Mayıs 2010'da illere gönderdiği bir genelgeyle, ''Ortaöğretimde kalitenin artırılması, mesleki ve teknik ortaöğretime daha fazla öğrencinin yönlendirilmesi amacıyla genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi uygulamasının Dokuzuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın sonu olan 2013 yılına kadar tamamlanması'' talimatı vermişti.

Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi uygulamasının 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren başladığını anımsatan Çubukçu, bu uygulamaya 2008'den itibaren hız verildiğini ifade etti.

Valiliklerden 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013 eğitim öğretim yıllarını kapsayan bir planlama yapmalarını isteyen Çubukçu, bu planlamanın yerleşim merkezinin nüfusu, öğrenci sayısı, Anadolu liselerine kayıt yaptırabilecek öğrenci akışı, derslik ve öğretmen ihtiyacı ile fiziki mekan durumu ve bazı okulların ikili öğretim yaptığı hususları gözönünde bulundurularak gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Çubukçu genelgede, merkez nüfusu 10 binin altında olan küçük ilçe ve beldelerde bulunan genel liselerin Tebliğler Dergisinde yayımlanan Kurum Açılması ve Kapatılmasına İlişkin Esaslar Çerçevesinde değerlendirileceğini, merkez nüfusu 10-20 bin arasındaki yerleşim birimlerinde 1, 20-40 bin arasındaki yerleşim birimlerinde 2, merkez nüfusu 40 binin üstünde olan yerleşim birimlerinde ise öğrenci potansiyeli ve gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak uygun sayıda Anadolu lisesi olacak şekilde planlama yapılacağını kaydetmişti. Çubukçu, diğer genel lise bina veya binalarının, mesleki eğitimin uygun alanlarına yönelik hizmet verecek şekilde kademeli olarak yapılandırılarak mesleki ve teknik eğitime dönüştürüleceğini, böylece mesleki eğitimin destekleneceğini vurgulamıştı.

Türkiye'de 1713 genel lise bulunuyor. Genel liselerin sınıf mevcudu ortalaması Türkiye genelinde 38.

-YÖNETMELİK-

Mevcut Anadolu Liseleri Yönetmeliğinde Anadolu liseleri, ''İlköğretim üzerine hazırlık sınıfı bulunan veya bulunmayan ve hazırlık sınıfı dışında en az 4 yıl öğrenim veren karma okullar'' olarak tanımlanıyor. Yönetmelik, bu okulların amacını, ''Öğrencilerin, ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını; yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamak'' olarak açıklıyor. Yönetmelikte her dersliğin öğrenci mevcudu 30 olarak belirleniyor.

''TEORİK OLARAK DOĞRU AMA...''

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararının ''aceleyle'' alındığını düşündüğünü söyledi. Koncuk, şunları kaydetti:

''Bir tabela değiştirmekle okulların kalitesini artırmak mümkün olmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir karar aldı, 2013 yılına kadar şu anda genel lise olan okulların bir kısmı Anadolu lisesi, bir kısmı da mesleki teknik eğitim okulu olacak. Bu teorik olarak doğru gibi görünebilir ama bu mümkün değil çünkü okullarımızın fiziki yapıları uygun değil.

Böyle bir karar Anadolu liselerini bir nevi yok etme kararıdır bana göre. Esasında Anadolu liseleri fiilen yok ediliyor. Genel liseler anadolu liselerine değil, anadolu liseleri genel liselere dönüştürülüyor. Buna karşıyız.

Bu karar, 1-5 Kasım 2010 tarihlerinde yapılacak Milli Eğitim Şurası'nda uzmanlar tarafından enine boyuna değerlendirilip alınması gereken bir karardır ama Bakanlık böyle bir karar aldı. Ben doğru bulmuyorum.''

Koncuk, konuyu şura gündemine taşıyacaklarını bildirdi. Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle o genel lisede görev alan öğretmenlerin Anadolu lisesi öğretmeni olacağını, ancak mevcut uygulamada Anadolu liselerine öğretmenlerin sınavla alındığına işaret etti.

İsmail Koncuk, ''Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle sınıf mevcutları bakımından elbette bir kar olabilir ama genel liselerin sınıf mevcutlarını da düşürürseniz kalite gelebilir. Yani tabela değiştirmekle birşey olmaz'' dedi.

Mevcut uygulamada Anadolu liselerine sınavla öğrenci yerleştirildiğini ancak bütün genel liseler Anadolu lisesine dönüştürülürse sınavla öğrenci alınıp alınmayacağı konusunda açıklama yapılmadığını savunan Koncuk, ''Bütün genel liseler Anadolu lisesi olursa sınav yapmanın da bir anlamı kalmaz. Belki okullar diploma notuna göre öğrenci alırlar. Zaten Anadolu liselerine öğretmenlerin sınavla alınması uygulaması da kaldırılıyor'' diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.