1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AA'ye 24 siber saldırı
AA'ye 24 siber saldırı

AA'ye 24 siber saldırı

 Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne 1 Ocak 2014'ten bugüne kadar 24 siber saldırı gerçekleştirilmiştir.  TBMM (AA) - Başbakan Yardımcısı...

A+A-

 

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne 1 Ocak 2014'ten bugüne kadar 24 siber saldırı gerçekleştirilmiştir.

 

 

TBMM (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne 1 Ocak 2014'ten bugüne kadar 24 siber saldırı gerçekleştirildiğini, bu saldırıların çoğunluğunun Çin, Amerika ve Kanada kaynaklı olduğunu bildirdi.

 

Arınç, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin bağlı kurum ve kuruluşlara yönelik siber saldırılara ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

 

Arınç, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile bünyesindeki kurumlara 1 Ocak 2014'ten bugüne kadar münferit genel ağ saldırılarının çok sık gerçekleştiğini belirterek, bu saldırıların çoğunlukla kurumsal ağ sayfalarına yönelik, sistemlerde zafiyet arama ve port tarama şeklinde, organize olmayan saldırılar olduğunu kaydetti.

 

Bu yılın ilk 5 ayında 2 bin 30 saldırı gerçekleştirildiğini belirten Arınç, bu tür saldırıların kaynaklarının çok farklı ülkeler olmakla birlikte Çin genel ağ adresleri üzerinden yapılan taramaların çoğunlukta olduğuna dikkati çekti.

 

Arınç, Türk Dil Kurumu'na yönelik 1, Türk Tarih Kurumu'na yönelik ise siber saldırı olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

 

"Siber saldırılar sonucunda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile bünyesindeki kurumlarda herhangi bir bilgi kaybı ve genel ağ hizmetlerinde aksama yaşanmamıştır. Ancak Türk Dil Kurumu'nda internet hizmetlerinde 2 günlük aksaklık olmuştur. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na ait genel ağ sayfaları, sunucu ve ağ  sistemleri güncel güvenlik duvarları ile korunmaktadır. Genel ağdan erişime açık sistemler sürekli takip edilerek, yazılım zafiyetlerine karşı otomatik yama yönetimi etkin hale getirilmiştir. Türk Dil Kurumu'nda ise internet güvenliğinin artırılması ve güncellenmesi adına Felaket Kurtarma Merkezi'nin oluşturulması (FKM) projesinin şartnamesi hazırlık aşamasındadır."

 

Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Ocak 2014'ten bu yana kurum sistemleri üzerinden etkili olan ve sonuç alınan herhangi bir siber saldırı bulunmadığını, burada internet güvenliği artırabilmek için söz konusu sistemler üzerinden "risk analiz ve saldırı emulasyonu" çalışmasına başlanmasına karar verildiğini bildirdi.

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde 1 Ocak 2014'ten itibaren, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü'ne yönelik herhangi bir siber saldırı gerçekleşmediğine işaret eden Arınç, Basın Yayın Enformasyon'da internet güvenliğinin sağlanması için her yıl mevcut güvenlik sistemlerinin bakımı ve güncellemelerinin yapıldığını, TRT'de güvenlik duvarı cihazları ve saldırı önleme sisteminin bu yılın mayıs ayı içerisinde daha performanslı cihazlarla değiştirildiğini belirtti.

 

- AA'ye yönelik siber saldırılar

 

Arınç, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne 1 Ocak 2014 tarihinden bugüne kadar 24 siber saldırı gerçekleştirildiği bilgisini vererek, saldırıların çoğunluğunun Çin, Amerika ve Kanada kaynaklı olduğunu kaydetti. Arınç, "Ajans tarafından 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle internet güvenlik altyapısının artırılmasına yönelik 'Ağ Erişim Kontrol' ve 'Yüksek Dengeleyici' projelerinin entegrasyonuna başlanılmıştır" dedi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.