İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

ABD, “Uluslararası Adalet Divanı”’nda yargılanmalıdır!..

ABD, “Uluslararası Adalet Divanı”’nda yargılanmalıdır!..

Son yarım asırdır terör örgütleri kuran, hibe silahlarla donatıp, askeri eğitim veren, büyütüp besleyen, ülkemizi ve Ortadoğu’yu  kan gölüne çeviren ABD, teröre destek veren ülke olarak, “Uluslararası Adalet Divanı”’nda yargılanmalıdır!..

Arap Baharı” projesiyle İslam coğrafyasında onlarca ülkeyi perişan eden Suriye’de terör örgütlerini harekete geçirerek, yedi yıldır devam eden iç savaş ile yüz binlerce insanın ölümüne, altı buçuk milyon insanın yurdunu terk etmesine. Suriye’nin dörtte birinin alenen silahlandırıp desteklediği terör örgütünün eline geçmesini sağlayan ABD, ülkelerin kendi kaderini belirlemelerine müdahale ve toprak bütünlüğünün bozulması neden olduğu için bölücülük suçundan yargılanmalıdır!...

 

Kendi kurduğu terör örgütlerinin eylemlerini ve bu örgütleri desteklediği gerekçesiyle işgal ettiği ülkelerde iki milyon’a yakın sivil halkın ölümüne neden olarak insanlık ve soykırım suçu işleyen ABD yargılanmalıdır!...

PYD/PKK’ya verdiği askeri desteğini meşrulaştırmak ve örgütün silahlı kolu YPG’ye itibar kazandırmak için teröristlere “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) ismini veren. Terör örgütüne göz göre göre arasında ağır silahlar, roket, füze ve füze rampası, mayına dayanıklı muharip zırhlı araçlar, mühimmat ve hafif silahların bulunduğu beş bin TIR, iki bin uçak dolusu hibe olarak askeri malzeme yardımı yapan, teröristlere askeri eğitim veren ABD, Teröre destek vermekten yargılanmalıdır!...

Bir yıla yakın süredir Suriye’de ABD’nin desteğindeki PKK/PYD terör örgütünün, Suriye sınırındaki Kilis ve Reyhanlı’ya yönelik taciz saldırılarında ve TSK’nin 20 Ocak akşamı terör örgütüne yönelik başlattığı “ Zeytin Dalı” harekâtı ile birlikte yoğun şekilde. Gerek Kilis ilimize yapılan saldırılar, gerekse Afrin’deki TSK birliklerine yönelik saldırılarda. ABD yapımı ağır silah ve roketlerin kullanılması neticesinde, hayatını kaybeden (şehit olan) sivil ve asker, Türk vatandaşları için ABD yönetimi tazminat ödemelidir!..

 

Terör bir insanlık suçudur!..

Terör bir insanlık suçudur!.. Mutlak suretle cezalandırılmalı, cezasız bırakılması bu suça iştirak etmek olur. Dünya kamuoyu önünde alenen terör örgütlerine siyasi, askeri ve lojistik destek vererek bu suçu işleyen ABD yönetimi başta olmak üzere, terör örgütlerine silah sağlayan, siyasi ve askeri destek veren ülkeler “Uluslararası Adalet Divanı”’nda yargılanmalıdır!..Terör’e kurban giden asker ve sivil her bireye, terör yüzünden ekonomik, kültürel ve manevi zarar gören ülkelere terör örgütlerine silah sağlayan ve terör örgütlerine açık destek veren ülkeler tarafından her türlü tazminat  AİHM ve uluslararası  Adalet kurumları tarafından ödettirilmelidir. 

 

TürkiyeUluslararası Adalet Divanı”’na gitmelidir!..

Nikaragua yönetiminin 1979 yılında ABD’yi ülkesinde “terör örgütlerine destek” vermekle suçlayarak ABD aleyhine “Uluslararası Adalet Divanı”’nda dava açmış, ABD’nin Nikaragua’daki paramiliter güçlere askeri, lojistik, eğitim ve istihbarat alanında destek verdiği ortaya çıkmıştı. Nikaragua davayı kazanmıştı. ABD’nin ise “terör suçu” mahkeme tarafından tescillenmemesi için uzlaşmaya gittiği ve Nikaragua’ya milyarlarca dolar ödenek yapmıştı.

 

Nikaragua örneği, Türkiye’ye iyi bir rehberdir..

Türkiye 20 Ocak’ta NATO ve BM, BMGK kararları gibi uluslararası sözleşmelerden doğan meşru müdafaa hakkını kullanarak, Suriye Afrin’e ABD destekli PKK/PYD terör örgütüne yönelik başlattığı “Zeytin Dalı” harekâtı karşısında. Terör örgütü tarafından Afrin’deki Türk askerine ve Afrin’den sınırdaki yerleşim merkezlerimize, ABD yapımı ve ABD’nin terör örgütüne verdiği silahları kullanarak, asker ve sivillerin hayatını kaybetmesine direk ve dolaylı sebep olan. ABD yönetimi hakkında, yine uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanarak, hukuki başvuruları yapmalıdır. Bu konuda AKP iktidarının bir takım çalışmaları olduğu kamuoyuna intikal etmiş olması sevindiricidir.

 

Teröre destek veren ülkelerin NATO ve BM’de yeri yoktur!...

Kendisi gibi NATO ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesi Türkiye’ye karşı terör örgütlerinin yanında yer alarak terör örgütlerine destek veren. BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden olan ABD, NATO ve BM sözleşmelerine aykırı olarak bu kuruluşların herhangi bir kararı olmaksızın Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıların arkasında bulunması ve savunması kin ve düşmanlık beslemesi nedeniyle; NATO ve BM üyeliğinden ihraç edilmelidir.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

07.02.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi