İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Abdullah Hoca

Abdullah Hoca

Bir Hatıra
Abdullah Hoca

Bir evvelki paylaşımımda ismini verdiğim Üsküdar Aziz Mahmut Hüdai Camisi İmamı Abdullah Hocadan sırf rahmetle anayım diye bir - iki estantane paylaşmak istiyorum. Oğlu mücadeleci idi.

Abdullah Hoca korkusuz imam olarak tanınırdı. O devirde sosyete tenkidi merkezli şöhretli hocalar vardı. Bunlar cesaretleri ile anılırdı. Vaiz arkadaşım Timurtaş Uçar hoca gibi.

Abdullah Hoca, yanlışı gördü mü anında müdahale ederdi. Bir defasında konuşması esnasında güya heyecanlanan biri, "Allaaaah" diye bağırdı. Yeri göğü inletti. Başka hocaların vaazlarında da görürdüm. Böyle bağıran olursa hoca dinler geçerdi. Abdullah Hoca Allah diye bağırana bir kızdı. Yüksek sesle, " o edepsiz cahil kim? Bağırınca Allah'ı mı, cemaati mi kandırdın. Kendinden mi geçtin. Sordun mu bana, dinde kendinden geçme var mı diye" Adam sus pus oldu. O devirde bir hocanın vaazı cemaatin sloganlarıyla geçerdi.

Bir Albay Hacı arkadaşım vardı. Ondan dinledim. Şöyle anlattı.
"Geçen cuma hem Cuma namazını kılayım, hem de Abdullah Hocayı ziyaret edeyim diye Aziz Mahmut Hüdai camisine gittim. Abdullah hoca "kendimizi kontrol etmeliyiz" konusunu işlerken birden bire "Güney Doğuda operasyon yapılıyormuş. Operasyona başkasından değil, kendimizden başlamamız gerekir", dedikten sonra , "Operasyona Ankara'da en yüksek makamdan başlamak gerekir," deyivermiş. O zaman Cumhurbaşkanı, Kenan Evren.
Albay çok korkmuş. Abdullah Hocayı ziyarete giden Albay ziyaret etmeden, hocaya görünmeden camiden çıkmış, sıvışıp gitmiş. Bana dedi ki "hocayı polisler hemen götürecekler sandım. Hoca beni görürse şahit yazdırır. Bu sözü söyledi desem, Abdullah Hoca yanar. Demedi desem yalan söylemiş olurum." Bumun için sıvıştım." İyi niyetli bir emekli hakim albay idi

Abdullah Hoca, bilgili, müteşerri bir alimdi. Bir enstantane de kendi müşahedemden anlatayım. Hutbesini dinliyorum. Şöyle konuştu "Devir değişti. En büyük delili benim evimin içi. Kızım da dindar, anam da dindar.İkisininde başları örtülü. Aynı değiller. Davranışları aynı değil ha. Anam edebinden yanımda ayağını uzatmaz. Kızım bacak bacak üstünde oturur. Üstelik anam okuma yazma bilmez cahil, kızım benden din eğitimi aldı, İmam Hatip mezunu, Üniversite de okuyor."

Allah rahmet eylesin. Ahiret yurdu Cennet olsun. Amin...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.