AB'ye girişi çerçevesinde Ermenistan çok önemli!?

AB'ye girişi çerçevesinde Ermenistan çok önemli!?

 Türk-Ermeni protokolleri ön koşulsuz onaylanmalıErmenistan'ı ziyaret eden Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türk-Ermeni...

 

Türk-Ermeni protokolleri ön koşulsuz onaylanmalı

Ermenistan'ı ziyaret eden Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türk-Ermeni protokollerinin ?ön koşulsuz? onaylanmasını gerektiğini savundu. Ankara'yı, Ermenistan ile barışma sürecini sürdürmeyi çağıran Füle'nin, bu konu ile Türkiye'nin AB üyelik hedefi arasında bir bağ kurduğuna dikkat çekildi.

Stefan Füle, Erivan'da Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ile düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye-Ermenistan ilişkilerine değinirken, ?AB, Ermenistan-Türkiye protokollerinin ön koşulsuz olarak ve makul bir zaman çerçevesi içerisinde onaylanmasını destekliyor? dedi.
Ermenistan Devlet Radyosu'na göre, AB'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunduğunu söyleyen Füle, protokollerin yürürlüğe girmesinden sonra da yardımı sürdürmeye hazır olduğunu da ifade etti.

Stefan Füle, Türkiye'ye barışma çabalarını sürdürmesi gereğini vurgularken de ?Komşular arasındaki iyi ilişkiler, herhangi bir ülkenin AB'ye girişi çerçevesinde çok önemli? diye konuştu. Füle ?AB de, bu açmaza son vermek amacıyla iki tarafa yardımcı olmak için caba göstermeli? sözlerine ekledi.
Edward Nalbandyan da, Karabağ halkının kendi geleceğini tayin etme hakkının, Karabağ barış sürecinin başlıca önceliği olduğunu savunurken ?Pozisyonumuz hiçbir biçimde değişmedi? dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.