"Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın" projesi

"Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın" projesi
- Adana Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen "Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?"

adalet-koprusu-1.jpg

"Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın" projesi

ADANA (AA) - Adana Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen "Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?" projesi kapsamında aralarında şiddet mağduru kadın, suça sürüklenen çocuk ve uyuşturucu suçlularının da bulunduğu 50 mağdur ve suç faili, kendilerine "yaşam koçluğu" yapacak adalet gönüllüleriyle eşleştirildi. 

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, projeyle ekonomik durumları, iş ihtiyacı, eğitim ve psikolojik destek durumu, aile düzeni gibi birçok kriter göz önüne alınarak 10 suça sürüklenen çocuk, 10 suç mağduru çocuk, 10 aile içi şiddet mağduru kadın, 10 suç mağduru yetişkin ve 10 denetimli serbestlik yükümlüsü olmak üzere toplam 50 kişi belirlendi.

Aralarında doktor, psikiyatr, akademisyen, okul müdürü, aile danışma uzmanları da bulunan yaşam koçları, bu kişilerle eşleştirilerek suçtan uzak durma, ihtiyaç tespitiyle mağduriyetleri önleme, eğitim ve iş desteği sağlama gibi konularda destek olmaya başladı.

Adana Göltepe Eğitim Tesislerinde düzenlenen projeye ilişkin toplantıya Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Mustafa Kibar, gönüllü yaşam koçları ile projenin ortakları olan kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Başsavcı Yeldan, projeyle mağdurların mağduriyetlerinin onarılması, suça sürüklenen kişilerin suça yönelmelerinin engellenmesi ve toplumun bu şekilde korunmasının amaçlandığını belirtti.

Yeldan, şunları kaydetti:

"Bu sayede suç ve suçludan uzak durulması, mağdur olanlara yapılacak ihtiyaç tespiti çalışmalarıyla mağduriyetlerinin önlenmesi, psiko-sosyal, mesleki eğitim verilmesi ve iş desteği sağlanacak. Amacımız bir yıllık bir proje süresi geçirmek değil, suçun önlenmesi ve mağdurun desteklenmesi noktasında uzun süreli gönüllülük hareketi oluşturmak. Şimdilik 50 kişiyle başlayan adalet gönüllülerimizin zaman içerisinde 300-500'lü sayılara ulaştırılmasını hedefliyoruz."

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.