Adana'da koltuk kavgası

Adana'da koltuk kavgası

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın İçişleri Bakanlığınca görevden alınması yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı: Yeni başkan...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın İçişleri Bakanlığınca görevden alınması yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı: Yeni başkan kim olacak?

Adana'da 260 bin dolarlık rüşvet kasetiyle başlayan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın imar değişikliklerinden elde ettiği haksız kazanç iddialarıyla devam eden gerginliğin ardından Başkan Aytaç Durak açığa alındı. Durak'ın "Yürütülen soruşturmanın selameti açısından" açığa alındığı belirtildi. Başkan Durak, "Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil. Padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz. Seçimlerde hevesleri kursağında kalanlar, önce bazı yandaş medyayla kamuoyu oluşturup halk önündeki itibarımı daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurdular" dedi. Belediye Meclisi perşembe günü olağanüstü toplantıya çağrılırken, Durak'ın yerine o güne kadar, Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in vekalet edeceği ifade edildi. Aytaç Durak ile sağ kolu olarak bilinen Tuncel'in arası 260 bin dolarlık rüşvet kasetiyle ilgili açıklama sonrası açılmış, Tuncel yolsuzlukla suçladığı Durak'ın 2 milyar dolarlık serveti olduğunu öne sürmüştü. Durak'ın yerine vekalet edeceği açıklanan Tuncel, koltuğa oturmayacağını söyledi. Perşembe günkü toplantıya kadar Belediye Meclisi İkinci Başkan Vekili CHP'li Halil Tüm'ün başkanlığa vekalet etmesi bekleniyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle soruşturma yürütülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı açığa aldı. Durak'ın "Yürütülen soruşturmanın selameti açısından" açığa alındığı belirtildi. Adana Valisi İlhan Atış, "Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün itibariyle, 28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı Bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır. Adaletin tecellisi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için İçişleri Bakanlığı bu tedbiri almıştır" dedi.

BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRILDI

Adana Valisi İlhan Atış, Aytaç Durak'ın görevden uzaklaştırılması nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclisi'ni 31 Mart Çarşamba günü olağanüstü toplantıya çağırdıklarını söyledi. Ancak daha sonra toplantının 1 Nisan Perşembe günü saat 10.00'a alındığı ve "Başkan Vekili seçimi" gündemiyle gerçekleştirileceği açıklandı. Vali Atış, yasaya göre Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği görevini toplantı gününe kadar Belediye Birinci Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in sürdüreceğini, perşembe günkü olağanüstü toplantıya da Tuncel'in başkanlık edeceğini söyledi. İlhan Atış, bu toplantıda meclisin başkan vekili çıkaramaması halinde Tuncel'in bu görevini ikinci toplantıya kadar sürdüreceğini belirtti.

DURAK: BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

Halen Adana Büyükşehir Belediyesi'nde 3 müfettiş incelemelerini sürdürürken açığa alınan Başkan Durak, açığa alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. "Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil, padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz" diyen Durak, "Seçimlerde hevesleri kursağında kalanlar, önce bazı yandaş medya ile kamuoyu oluşturup, halk önündeki itibarımı daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurdu. Adana halkı beni iyi tanır. 47 yıllık bürokrasi, piyasa ve belediye hizmetlerim içerisinde tek bir kara leke yoktur. Sadece benim değil, diğer aile fertlerimin de geçmişi çok parlaktır" ifadelerini kullandı.

"İFTİRACILARIN YAKASINI BIRAKMAYACAĞIM"

Durak, "Adanalı bu çirkin iftiracıların karşısında dimdik duran Aytaç Durak'ın her zamankinden daha çok yanındadır. 14 aydır belediyemde ve işyerimde müfettiş eksik olmadı. Adliyeye intikal eden bir tek suç yok. Bugünden sonra da bulamayacaklar. Çünkü hayatım boyunca gizleyeceğim işi yapmadım, yaptığım işi de gizlemedim. Türkiye Cumhuriyeti'nde hukukun üstünlüğü varsa, iftiracılar her zaman olduğu gibi hukuktan gerekli cevabı alacaklardır. Bugüne kadar şerefimle yaşadım. Bugünden sonra tersine ben bu iftiracıların yakasını bırakmayacağım" diye konuştu.

MAKAM ARACI ALINDI

Aytaç Durak'ın 01 KF 002 plakalı makam aracı, içindeki eşyalar boşaltılarak evinin garajından alınıp Valiliğe götürüldü. Ayrıca soruşturmanın selameti açısından Aytaç Durak'ın makam odasının mühürlendiği ve odada daha sonra inceleme yapılacağı öğrenildi. Öte yandan, açığa alma kararının ardından Durak'ın Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki evinde hareketlilik yaşandı. Önce, oğlu Gökhan Durak ve eski Adana milletvekili kardeşi Veli Durak ve yakınları eve gelirken daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Karakuş, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Kaşif Barut gibi belediyenin bazı üst düzey yöneticileri Durak'ın evine geldi.

TUNCEL: MAKAM SEVDALISI DEĞİLİM

Belediye Meclisi'ndeki olağanüstü toplantının yapılacağı perşembe gününe kadar oturması beklenen Meclis Birinci Başkan Vekili Mustafa Tuncel, Durak'ın yerine vekaleten kendisinin başkanlık yapması gerektiğini ancak bu görevi kabul etmeyeceğini söyledi. Tuncel, "Ben makam sevdalısı değilim. Başkanlık koltuğuna oturmak istemiyorum. Meclis İkinci Başkan Vekili bakabilir" dedi. Söylediklerinin tek tek ortaya çıktığına dikkat çeken Tuncel şunları söyledi: "(Aytaç Durak MHP'den atılacak dedim) atıldı. (Başkanlık koltuğu gidecek dedim) gitti. Sırada Kürkçüler Cezaevi'ne göndermek kaldı. Cezaevine de göndereceğim. Kendisine haksız menfaat sağlamasının ve vatandaşı haksızlığa uğratmasının cezasını çekecek."

KOLTUĞA CHP'Lİ TÜM OTURABİLİR

Mustafa Tuncel, Durak'ın koltuğuna oturmak istemezse yerine perşembe gününe kadar Belediye Meclisi İkinci Başkan Vekili CHP'li Halil Tüm'ün oturması bekleniyor. CHP'li Tüm, Adana Valisi İlhan Atış'ın takdir etmesi halinde koltuğa oturabileceğini belirterek, "Gelişmeleri bilmiyorum. Sayın Valim takdir ederse tabii ki ikinci başkan olarak da taktire uymak zorundayım. İtidal öneriyorum. Adana için iyi şeyler olsun" dedi.

BAKAN ATALAY: SÜRECİN NASIL İŞLEYECEĞİNE HUKUK KARAR VERİR

MOBESE kameraların açılışı için Bolu'ya gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yolsuzluk iddiaları nedeniyle açığa alınan Aytaç Durak ile ilgili kısa bir değerelendirme yaparak "Sürecin nasıl işleyeceğine hukuk karar verir" dedi.

AK PARTİ İL BAŞKANI KEBUDE: "ADANA'NIN ÖNÜ AÇILMIŞTIR"

AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude, Aytaç Durak'in açığa alınmasıyla ilgili olarak, "Adana'nın önü açılacak, kentimiz hak ettiği belediye hizmetlerine kavuşacaktır. Kendi partisinin taşıyamadığı adamı Adana'nın taşıması mümkün değildi. Aytaç Durak da artık yargıda hesap verecek" dedi.

ÇELİK: ADANA VAHİM BİR KİŞİLİK TARAFINDAN YÖNETİLİYORDU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, "Şahsımla ilgili yalan açıklamaları ekibi, bazı bürokratları ve bazı aile üyeleri ile beraber organize biçiminde giriştiği tertipler duvara çarpacaktır. Durak, hak ettiği karşılığı siyasi ve hukuki zeminlerde alacaktır. Aytaç Durak adlı şahsın açıklamalarının tek yararı, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin nasıl bir vahim kişilik tarafından yönetildiğinin göstermesidir" ifadelerini kullandı.

DURAK: BUNLAR HAVA CİVA ŞEYLER

Başkan Durak, Sarıçam ilçesi Sofulu Mahallesi'nde Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nce (ASKİ) ihale edilen Sofulu Bucak Deresi ıslah çalışmasının başlatılacak olması dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak için evinden ayrıldı. Evinden çıkarken gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başkan Durak, gücünü halktan aldığını ifade ederek, "Her zamankinden daha güçlüyüm. Gücümü halktan alıyorum. Halkımız müsterih olsun. Bunlar hava civa şeyler" dedi.

HER ŞEY RÜŞVET KASETİYLE BAŞLADI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın partisi MHP'den istifa etmesi, ardından hakkında 2 ayrı soruşturma başlatılması ve son olarak da İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınmasına, 260 bin dolarlık rüşvet kasetini Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında dinletmesi oldu. Başkan Durak 9 Mart'ta bazı belediye meclis üyelerinin bir benzin istasyonunun imar değişikliği için istediği rüşvet görüşmesinin yer aldığı ses kaydını önce savcılığa verdi sonra meclis toplantısında 47 dakikalık bölümünün 4 dakikasını dinletti.

Bir gün sonraki toplantıda CHP'li Meclis Üyesi Bekir Sıtkı Özer, ses kaydındaki konuşmaları bildiğini ifade ederek, "Ben söz konusu kişilere, 'rüşvet vermeyin, sonuna kadar arkanızdayım' dedim. Kendi pis işlerinize bizi bulaştırmaya çalışıyorsunuz" dedi.

MHP'li Mustafa Tuncel de, "Siz bizi şaibeye mi sürüklüyorsunuz? Benim hafızamda çok bilgi var, beni konuşturmayın" dedi. 10 Mart'taki oturumda ise, gerginlik iyice arttı. Meclis Üyesi Tuncel, Başkan Durak'ın 2 milyar dolar serveti olduğunu, okul arsasını 30 liradan satıp, 18 liradan göstererek vergi kaçırdığını iddia edip, "Seni hapsettireceğim" dedi.

Bu tartışmalar üzerine Adana'daki deprem Türkiye'ye sıçradı. Başbakan Tayyip Erdoğan iddiaların araştırılmasını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Durak ile Tuncel'in istifalarını istedi. Başkan Durak, İstanbul'a giderek basın açıklaması yaptı, ardından da Teke Tek programına katılıp ?rüşvet kasetiyle' ilgili bildiklerini anlattı. Bir gün sonra da Adliyeye gidip hakkındaki iddialarla ilgili kendisini savcıya ihbar edip soruşturma başlatılmasını istedi. Yaşanan gerginlikler üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin istifa çağrısı üzerine Başkan Durak ve Meclis Üyesi Tuncel, partilerinden istifa etti. Başkan Durak, bundan sonra konuşmama kararı aldığını açıkladı. Rüşvet kaseti sonrası hakkında Mustafa Tuncel'in? İmar değişiklikleriyle haksız kazanç elde ediyor" iddiası ile müfettişlerin, "Belediye imkanlarını seçimde kullandı" suçlaması üzerine başlatılan 2 soruşturmanın ardından Başkan Durak'ı soruşturmaların selameti için' İçişleri Bakanı Beşir Atalay açığa aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.