Adana’da Sâmiha Ayverdi Günleri Başladı

ayverdi-gunleri-3.jpg

Adana’da Sâmiha Ayverdi Günleri Başladı

Edebiyat ve sanat dünyamızın zarif kalemi Sâmiha Ayverdi, ölümünün 26. yılında Adana'da anıldı. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Mektebi tarafından organize edilen program; 09.04 2019 Salı günü, Adana'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış paneliyle başladı.

Adana'nın kültür hayatına ve etkinliğe katılan öğrencilerin düşünce dünyalarına önemli katkılar sunan program,10 ilden yaklaşık 80 öğrenciyi buluşturdu. Her biri Anadolu Mektebi mensubu olan ve Sâmiha Ayverdi'nin birçok eseri yanında, hakkında yazılmış belli başlı eserleri de okuyan 28 öğrenci 7 farklı merkezde anladıkları Sâmiha Ayverdi'yi izleyenlere yorumlayacaklar.

ayverdi-gunleri-5.jpg

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Millî Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mustafa Otrar, Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar, Prof. Dr. Mustafa Fayda, TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı, Araştırma Görevlisi Emine Gözde Özgürel, Tuğçe Meç ve senarist Elçin Ödemiş'in katıldığı açılış panelinde yaklaşık 500 kişilik izleyici grubuna yaptıklari sunumlarla göz dolduran Anadolu Mektebi öğrencileri, yazarı ve eserlerinden elde ettikleri birikimleri belirledikleri farklı temalar üzerinden dinleyenlere aktardılar.

ayverdi-gunleri-4.jpg

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun Evliya Çelebi Uygulama Oteli Konferans Salonunda yaptığı selamlama konuşmasında:

“Yazarlarımızı gençlerimizle buluşturan Anadolu Mektebi bu yönüyle fevkalade önemli bir hizmeti ve işlevi yerine getirmektedir. Bugün Adana’nın ev sahipliğinde güçlü bir edebi kişiliği ve düşünce dünyamıza sağladığı katkıyla Sâmiha Ayverdi’yi ve eserlerini bu program vesilesi ile daha yakından tanıma fırsatını bulduk.15 kişilik bir okuma grubunu koskoca bir mektebe, Anadolu Mektebine dönüşmesinde emeği geçen ve bugünkü programa teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz.” diyerek böylesi güzel bir programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ayverdi-gunleri-6.jpg

Adana Valisi Mahmut Demirtaş konuşmasında;

“Kültür ve medeniyet dünyamızı aydınlatan, kıymetli yazarlarımızın eserlerinin okunmasını, değerlendirilmesini ve bunların paylaşılmasını esas alan kapsamlı bir sürecin adı” olarak tanımladığı Anadolu Mektebini “Mehmet Akif'ten Necip Fazıl'a, Cengiz Aytmatov'dan Cemil Meriç'e, Tarık Buğra'dan Mustafa Kutlu'ya edebiyatımızın sembol isimlerinin okunmasını sağlayan” bir okul olarak değerlendirdi. Vali Demirtaş konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Bugün bu program vesilesiyle edebiyat ve düşünce dünyamızı aydınlatan Sâmiha Ayverdi ve eserlerini konuşacak, değerlendirecek ve daha yakından tanıma imkânı bulacağız. Sizler, Anadolu Mektebinin ebedi talebelerisiniz. Akif'in, Asım'ın Nesli olarak adlandırdığı nesil sizsiniz. Öncelikle, kültür ve medeniyetimize can veren kendi yazarlarımızı okuyacaksınız. Kendi tarihinizi, kültürünüzü medeniyetinizi okuyacaksınız ve köklerinizi sağlamlaştıracak, kendi insanınıza tepeden bakmamak gerektiğini idrak edeceksiniz. Sonrasında yaşadığınız coğrafyayı, dünyayı, evreni, olan biteni okuyacak, çıkarımlarda bulunacak ve Anadolu Mektebinin talebesi olduğunuzu göstereceksiniz. Bu sayede milletimizin Anadolu'daki tarih, kültür ve medeniyet serüvenini sonsuzluğa sizler taşıyacaksınız.”

ayverdi-gunleri-7.jpg

Ardından Anadolu Mektebi öğrencisi panelistlerin sunumlarına geçildi. Adana’dan Zeynep Aktaş’ın panel başkanlığı yaptığı açılış panelinde Ankara’dan Eren Emre Sezer, Konya’dan Fatma Hümeyra Aydemir, Adana’dan Sevimnur Akıllı ve Gaziantep’ten Merve Demir edebiyat ve sanat dünyamızın zarif kalemi Sâmiha Ayverdi’yi farklı temalarla izleyiciye anlattılar.

Panelin değerlendirme konuşmalarında ise; Anadolu Mektebi faaliyetlerini yakından takip etme fırsatı bulduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

“Gerçekten birçok vakfın, derneğin, STK’nin kendince birçok faaliyetleri var. Fakat hemen hemen en özgün, en kalıcı, adeta hedeften vuran çalışmayı Anadolu Mektebinde gördüm. Bu programa katılan öğrenciler belki bugün fark edemeyebilirler ama ileride bu çalışmaların kendilerini nasıl geliştirdiğini mutlaka anlayacaklardır.”

Talim ve Terbiye Kurulu, Kurul Üyesi Doç. Dr. Mustafa Otrar ise:

“Sâmiha Hanım’ın anıldığı bir toplantıda konuşmak tüylerimi ürpertiyor. Anadolu bir toprak parçası değil, Anadolu bir medeniyettir. Sâmiha Hanım’ın eserlerine baktığımızda insanı aradığını görüyoruz. Kendilerini bulmak için yola çıkan Anadolu Mektebi öğrencilerini çabalarından dolayı tebrik ediyorum.”

Akademisyen Emine Gözde Özgürel de Adana’da böylesi bir programda yer almaktan duyduğu memnuniyeti belirterek: “Yaklaşık 6-7 yıl önce küçük bir öğrenci grubuyla Sami Hoca’mız tarafından kurulan Anadolu Mektebine bakıyorum. Bu mektebin hocaları Türk kültür medeniyetine katkı sunmuş irfanlardır. Bu mektebin belki bir çatısı yok ama yekpare bir kubbesi var, kendi gök kubbemiz. Sâmiha Ayverdi’nin ruhî dünyasına yakın olabilirim ya da olmayabilirim. Benim için şöyle bir gerçeklik vardır: Sâmiha Ayverdi nasıl bir yazardır, gerçekten yetkin eserler ortaya koyabilmiş midir? Ayverdi edebiyat ve fikir dünyamızdan silinmeyecek, yıllar sonra kıymeti daha da fazla anlaşılacak bir yazar, fikir insanıdır.” dedi.

 

ayverdi-gunleri-1.jpg

Son olarak Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptığı değerlendirme konuşmasında:

“Bugün Adana’da Anadolu Mektebi için güzel bir gün. Portakal çiçeği günlerinde Adana’da olmak programa ayrıca bir zenginlik kattı. Bugün okullarından konuşmacıları dinlemek için gelen öğrenciler, arkadaşlarını biraz hayretle dinlediler. Bu arkadaşlarla aranızda tek bir fark var, Bu öğrenciler, yaklaşık 4 aydır Sâmiha Ayverdi’nin eserlerini okudular ve 12 yazar daha okuyacaklar. Bu 12 yazar, bu ülkeye can vermiş, bu topraklara katkı sunmuş insanlardır. İleride bu arkadaşlarımızın içlerinden inşallah çok değerli yazarlar, akademisyenler, düşünce insanları çıkacak. Bir yazarı okumak dünyayı tanımak gibidir. Bunun insana olan katkısını tarif edemeyiz.” dedi.

Anadolu Mektebinin amacını özetleyerek sürdürdüğü konuşmasını: “Her toplumun kendini iyi yetiştirmiş insanlara ihtiyacı vardır. Biz maraton koşucusu değiliz. Yarıştan sonra koşan atlar diye bir kavram var. Biz yarıştan sonra da koşarız. Hedef bu yolda çok verimli bir ömür geçirmektir. Bencilce bir hayat asla Anadolu Mektebi öğrencilerinin şiarı olamaz. Sâmiha Ayverdi’nin söylediği gibi başkalarını kendinden önce düşünmenizi isteriz.” diyerek tamamladı.

ayverdi-gunleri-10.jpg

Üç gün sürecek olan programda, akademisyen ve yazarların öğrencilerle bir arada olduğu panelin yanı sıra 09 Nisan 2019 tarihi saat 19.30'da Evliya Çelebi Uygulama Oteli Konferans Salonunda Anadolu Mektebi yazar ve şairlerinin şiirlerinden oluşan repertuarın seslendirileceği, Şiir Dinletisi ve 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 20.00'de Sanat Yönetmenliğini Nebahat Konu Yılmaz'ın yapmış olduğu Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konseri ile yazar-okur buluşmaları ve kültür gezileri de bulunmaktadır. Etkinliğin kapanış paneli 11 Nisan 2019 Perşembe günü saat10.00'da Şehit Yunus Uğur Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.
 

Yürütme Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Sami Güçlü'nün Anadolu Mektebi, yaklaşık 35 ilde 2000'i aşkın öğrencileriyle gönüllü yazar okumaları yapan öğrencileri paneller aracılığıyla buluşturmaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.