İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Adana’da seçimin havası,

 

İki aydır süren yoğun seçim maratonunun sonuna gelindi.

Artık çalışmaların meyvesini toplama zamanı.

Bana göre 7 Haziran seçimlerinde öne çıkan üç husus var, bunlar;

-  HDP’nin seçimlere bağımsız adaylar yerine parti olarak katılması,

-  Mecliste temsil edilen dört parti dışında seçime katılan diğer partilerden Saadet Partisi-BBP ittifakı, adını ve siyasi rengini değiştiren Vatan Partisi, Millet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi’nin de gayretli ve tempolu çalışmaları,

-  Muhalefet partilerinin iktidar partisi ve birbirlerine karşı sert eleştirilerinden ziyade seçim vaatleri ve projelerini anlatmayı ön plana çıkarmaları,

 

Adana’da 30 Mart yerel seçimlerinde elinde bulundurduğu üç merkez ilçe belediyesinin ikisini kaptıran ve büyükşehir belediye başkanlığını bu seçimde de alamayan AK Parti’ye karşı.

Büyükşehir belediyesi tekrar kazanan ve AKP’nin elindeki merkez Sarıçam belediyesini alan MHP ile Adana’nın en büyük merkez ilçesi Seyhan’ı AKP’den alarak Çukurova belediyesini başkan değişikliği ile tekrar kazanan CHP’nin 7 Haziran milletvekilliği seçimlerine de kararlı ve azimli bir şekilde hazırlandığını gördük.

 

AK Partinin daha ziyade birbiri ardına sokakları dolaşan anons araçları, cadde sokak ve billboardları süsleyen tanıtım ve reklamlarına karşılık.

 

CHP ve MHP’nin bütün gücünü seferber ettiği hane hane dolaşarak tanıtım ve seçim bildirileri dağıtmasının yanı sıra CHP’nin yine her kapıyı çalarak seçmen listeleri kontrolleri usulsüz seçmenleri tespit ile seçim ve sayım günü sandıklara sahip çıkma yönünde yaptıkları hummalı çalışmalara şahit olduk.

 

Bu seçimlerde ilk defa HDP’de taraftarlarının toplu yaşadığı doğu ve güney mahallerinin dışına taşarak kuzey Adana bölgesinde de seçim büroları açtığı ve anons araçlarını dolaştırdığını gözledik.

 

Bunun dışında BBP ile ittifak yapan Saadet Partisi eski günlerine yeniden dönme gayreti içerisinde çalışırken bu seçimde daha önceki seçimlere nazaran daha tempolu çalışan bir Millet Partisi ile adı ve siyasi rengini değiştiren Vatan Partisi var.

 

Bu seçimlerde HDP’nin parti olarak girmesi ve barajı aşma olasılığının yüksek olması, meclis dışı partilerde görülen toparlanmalar CHP ve MHP’nin yüksek tempolu çalışmaları 7 Haziran seçimleri için bir tahmin yapmayı zorlaştırıyor.

 

Ancak bütün bunlara rağmen Adana’da AKP, CHP ve MHP’nin birinci parti olma yarışına sahne olacak bir seçim sonucu ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Şu ana kadar ki durum ise bu üç partinin de birbirine çok yakın oy alacağı izlenimini veriyor.

 

7 Haziran günü sandıktan çıkacak sonuç ne olursa olsun. Adana ve Türkiye’ye barış huzur ve mutluluk getirecek bir sonuç olması dileği ile tüm hemşerilerimizi sandığa gitmeye oyuna ve sandığına sahip çıkmaya davet ediyorum.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

06.06.2015/adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.