Adana’nın başarılı savcısı Uyar İstanbul’da...

Adana’nın başarılı savcısı Uyar İstanbul’da...

Adana’nın başarılı savcısı Mustafa Hakan Uyar farkını İstanbul’da da hissettirdi

Savcı Uyar’ın çalışmalarıyla, Türkiye’ye örnek oluyor...

Savcı Mustafa Hakan Uyar, Adana Cezaevleri Savcılığı, Adana Denetimli Serbestlik Kurul Başkanlığı yaptığı dönemlerde hayata geçirdiği projelerle Türkiye’ye örnek olmuştu. Savcı Uyar, atandığı İstanbul’da da farkını fark ettirdi.

Bakırköy Başsavcı vekili ve Avrupa Yakasında ki tüm cezaevlerinden sorumlu Savcı Mustafa Hakan Uyar, uzun süre Adana’da Cezaevleri Savcılığı ve Denetimli Serbestlik Kurul Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. Savcı Uyar özellikle Adana Cezaevleri Savcılığı döneminde hükümlü ve mahkumlara yönelik hayata geçirdiği sosyal projelerle adını duyurmuştu. Cezaevlerinde kalan hükümlü ve mahkumları sosyal projelerle topluma kazandırmayı amaçlayan Savcı Mustafa Hakan Uyar, Adana Adliyesi’nde çok sayıda sergi açılmasını sağlayarak mahkumların el becerilerini kazanca çevirmenin de yolunu açmış oldu.

 

Mustafa Hakan Uyar, Adana’dan sonraki görev yeri olan İstanbul’da da çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Hayata geçirdiği projelerle sık sık ülke gündemine gelen Cezaevlerinden sorumlu Bakırköy Başsavcı Vekili Mustafa Hakan Uyar hükümlü ve mahkumlara yönelik başarılı çalışmalarını sürdürüyor.

 

Sorumlu olduğu cezaevlerini Fabrika Atölyelerine çeviren Kırıkkaleli Savcı devlet bütçesine her yıl 856 Milyon Lira kazandırıyor. Uyarın sorumlu olduğu cezaevlerinin yeni hedefi ise 1.000.000 Liraya ulaşmak. İstanbul Avrupa Yakasında bulunan ve Ergenekon, Balyoz gibi davaların sürdüğü dönemde sık sık gündeme gelen Silivri Cezaevinin de içerisinde bulunduğu cezaevlerinden sorumlu olan Uyar, Cezaevlerini sık sık ziyaret ederek mahkûmların sorunları ile ilgileniyor.

 

MUSTAFA HAKAN UYAR KİMDİR?

26 Ağustos 1968 yılında Kırıkkale’de doğan Mustafa Hakan Uyar evli ve bir çocuk babasıdır. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1990 yılında tamamlayan Uyar, ayrıca 3’ü ön lisans biri lisans olmak üzere 4 üniversitenin daha diplomasına sahip. Toplamda 5 üniversite bitiren ve İngilizceyi orta derecede konuşabilen Uyar, Kariyer hedefini “Kapısında kimsenin beklemeyeceği, herkesin kendisini rahat ifade edebileceği bir çalışma ortamında, Milletin ve Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan bugüne kadar olduğu gibi Türk Adaletine Hizmet etmek” olarak nitelendiriyor. Sosyal yaşamına da özen gösteren Savcı Uyar, Gölge isminde bir şiir kitabı ve Kürsüden Mutfağa adlı bir yemek kitabı var. Ayrıca 2016 yılında çıkarttığı Adana F Tipi Cezaevlerinde bulunan mahkûmların aile yapıları ve etkilerini kaleme aldığı bir araştırma kitabı da bulunmakta. 2008 yılında Kelepçeli Özgürlük kitabını çıkartan Uyar, Tesbihsiz Hapishaneler ve Özgür Yaşa adlı Fotoğraf Biyografi kitabı bulunmakta. Adalet Dergisinde düzenli olarak makaleleri yayınlanan Uyar, Aşçılık, spor ve kitap okumak gibi aktivelerinden hiçbir zaman vazgeçmiyor. Bu zamana kadar Adalet Bakanlığından 4 ayrı teşekkür belgesi alan Uyar, 4 seminer içinde katılım belgesi almıştır. Ayrıca 3 ayrı hizmet içi eğitim seminerine de katılmıştır. 2003 Yılında Strazbourg’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini, Türkiye’yi temsilen ziyaret eden Uyar, başarı merdivenlerini adım adım çıkarak Bakırköy Başsavcı Vekilliği görevine ulaşmıştır. Viyana, Avursturya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelere mesleki ziyaretlerde bulunmuştur.

1993 yılında Bolu Dörtdivan’da hâkim olarak mesleğe başlayan Uyar, sırasıyla Malatya Darende, Zonguldak Devrek Savcılığı, Afyon Sandıklı Başsavcılığı, Adana Cezaevleri Savcılığı, Adana Denetimli Serbestlik Kurul Başkanlığı, Küçükçekmece Kaçakçılık, Mali Suçlar ve Bankacılık Savcılığı, Küçükçekmece Terör, Organize Suçlar, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Savcılığı yaptı. Halen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yapan ve Avrupa Yakasında bulunan cezaevlerinden sorumlu olan Uyar, kariyerinde hızla büyümeye devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler