İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Adı önemli değil,

Adı önemli değil,

15 Temmuz vak’ası FETÖ,PKK ile içeride ve dışarıda devam eden operasyonlar,

Suriye’de IŞID’e karşı yürütülen operasyonlar nedeniyle dile getirilmeyen yeni anayasa ve başkanlık konusu ne hikmet ise MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından yeniden gündeme getirilmiş, AKP iktidarı tarafından da memnuniyetle karşılanarak yeniden ülkenin bir numaralı gündem yapılmaya çalışılıyor.

 

Bahçeli önce başkanlık için önce  “referanduma götürmeye mecliste evet meydanlarda hayır deriz” dedi tepkiler yükselince, bu defa “meydanlarda hayır diyeceksek mecliste neden evet diyelim” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’la son görüşmesinin ardından “anayasa değişikliğinde hemfikiriz başkanlık konusu kırmızıçizgimiz, taslak önümüze gelsin bir bakalım”  gibisinden ifadeler kullanmaya başladı.

 

CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu’nun anayasa değişikliğine, parlamenter sistemin yeniden yapılandırılmasına evet derken başkanlık sistemine ısrarla karşı çıkıyor.

Yılan hikâyesine dönen “başkanlık“ ibaresinin alerji yarattığı sistem değişikliği meselesine yeni bir isim bulundu.

 

Parlamenter sistem değişecek, başbakan kalkacak yeni sistemde tek adam’ın adı “Başkan” yerine “Cumhurbaşkanı” olacak.

Uzunca anlatmaya gerek yok, nasıl olsa her gün her televizyon kanalında haberlerde, açık oturumlarda bu konu konuşuluyor.

Kısaca söyleyecek olursa ortaya atılan yeni projede başkanlığın hemen bütün şartları yerine gelecek ama adı “Başkan” değil “Cumhurbaşkanı” olacak.

Yani Sistem aynı sistem sadece adı değişik.

 

Gazeteciler Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a soruyor.

"AK Parti'nin MHP'ye ilettiği anayasa değişikliği teklifinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Teklifte “Cumhurbaşkanlığı” ifadesinin olacağı belirtiliyor. Sizin için bu teklif tatmin edici mi?

Ayrıca MHP'nin “Varsa Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişkisinin yine mevcut anayasada olduğu gibi devamından yana değil” hassasiyetinden bahsediliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Erdoğan, şu anda gerek AK Parti gerekse MHP'nin kendi aralarındaki görüşmenin, Cumhurbaşkanı olarak kendisine düşen boyutunun "hayırlı olsun" temennisinde bulunmak olduğunu söylüyor.

 

Erdoğan, "Yapılan bu çalışmanın, “Başkanlık” veya “Cumhurbaşkanlığı'” olması hususunda şahsen benim açımdan herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir." Diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için önemli olan sistemde anılacağı ad değil, tek adam olmak ve partisinden ilişkisinin kesilmemesi.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

17.11.2016/adanapost.com

twitter.com./ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi