Allah'ın emriyle kızınızı tıklıyorum!

Allah'ın emriyle kızınızı tıklıyorum!

Çalışan kesimden 350 bine yakın bekar Türk, ideal eşini sanal ortamda arıyorMetropol yaşantısı ve iş hayatının yoğunluğu içinde artık evliliklerin...

Çalışan kesimden 350 bine yakın bekar Türk, ideal eşini sanal ortamda arıyor

Metropol yaşantısı ve iş hayatının yoğunluğu içinde artık evliliklerin ilk adımı da nette atılıyor.

Batılı ülkelerde de smart match denilen akıllı eşleştirme sitelerinden biri olan evlilikmerkezi.com'un Direktörü Ebru Selvi, her yıl 1 milyon kişinin internetten evlendiğini belirtiyor. Kendilerinin 365 bin üyesi bulunduğunu ve bunların yüzde 48?inin kadın olduğunu belirten Selvi, üyelerin yüzde 93?ünün de iş hayatında aktif olarak çalışan kesimden oluştuğunu söylüyor. Eş arayanların en çok görev yaptığı sektörler ise yoğun çalışma temposuyla bilinen sağlık ve finans.

1 milyon kişi internetten evleniyor

Evlilikmerkezi.com Direktörü Ebru Selvi dünya da her yıl 1 milyon kişinin evlilik sitelerinde tanışarak evlendiğini belirtiyor. Selvi, ?Örneğin, ABD?de ayda ortalama 20 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bu siteleri ziyaret ediyor ve bu ziyaretlerin 120 bininin evlilik ile sonuçlandığı biliniyor. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 31?i bu siteleri kullanan tanıdıklarının olduğunu belirtiyor. Online dating sitelerine oranla evlilik sitelerinde kadın üye ve ziyaretçi sayısının daha fazla oluşu dikkat çekici bir başka bilgi. Aslında bu bizde de benzer. Günde internete bağlanan ortalama 100 bin internet kullanıcısı yüzde 70 erkek, yüzde 30 kadın oranına göre değerlendirildiğinde, yüzde 48 kadın üye profiline sahibiz? diyor.

Türkiye?de bu durumun henüz çok yeni olması nedeniyle evlilik sayıları hakkında net bilgi bulunmadığını söyleyen Selvi, şu noktaya dikkat çekiyor: ? Türk insanı yenilikleri denemeyi seven ve kolay kabullenen bir toplum. Ancak, aynı yenilikleri benimseyen ve memnun kalan bireylerin dahi bu durumu paylaşma noktasında biraz çekingen davrandığı da bir gerçek. Bu yüzden de ülkemizde bu konuya bakış açısı, kimi zaman önyargılı olabiliyor. Şöyle ki, ne kadar mutlu bir deneyim yaşarlarsa yaşasınlar, çiftler internet üzerinden tanışıp evlendikleri bilgisini yakın çevrelerine açıklamak konusunda rahatsızlık duyabiliyorlar. Bu biraz da internetten evlilik sitesi vasıtasıyla tanışarak evlenme kavramının ülkemizde henüz yeni ve yabancı bir kavram olmasından da kaynaklanıyor?
 

Habertürk

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler