Ayet-i kerim indiren iftar?

Ayet-i kerim indiren iftar?

Hz Hasan ve Hz Hüseyin küçük yaşta hastalanırlar Hz Ali ile Hz Fatıma çocuklar iyi olunca, ikisi de oruç tutar Birinci gün, iftar için hazırladıkları...

Hz Hasan ve Hz Hüseyin küçük yaşta hastalanırlar Hz Ali ile Hz Fatıma çocuklar iyi olunca, ikisi de oruç tutar Birinci gün, iftar için hazırladıkları yemeği, o esnada kapılarına gelen yetimlere vererek, iftar etmeden, ikinci günün orucuna başlarlar O akşam iftarlığını da, yine o saatte kapıya gelip, (Allah için bir şey verin!) diyen fakir ve miskinlere verdiler O gece de, iftar etmeden, üçüncü günün orucuna başladılar O akşam dahi, kapılarına gelen esirleri boş çevirmemek için iftarlıklarını bunlara verdiler. Bunun üzerine, Ayet-i Kerime indi. Ayet-i Kerimenin Meal-i Alisi şöyledir:

"Bunlar, adaklarını yerine getirdiler Uzun ve sürekli olan kıyamet gününden korktukları için, çok sevdikleri ve canlarının istediği yemekleri miskin, yetim ve esirlere verdiler Biz bunları, Allahu Teala'nın rızası için yitirdik Sizden karşılık olarak bir teşekkür, bir şey beklemedik, bir şey istemeyiz dediler Bunun için, Cenab-ı Hak, onlara Şarab-ı Tahur içirdi" (insan, 7-9, 21)

Kaynak: Orucu Yaşayanlar, Salih Büte, Kayıhan Yayınları

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.